Reklama
reklama

Příborník, lavice, stolek a křeslo. Originální nábytek se vrátil do vily Tugendhat

Příborník, lavice, stolek a křeslo. Tyto čtyři originální kusy nábytku se v úterý vrátily do vily Tugendhat. Od dědiců rodiny Tugendhat je Brno koupilo za 275 tisíc eur, což je asi 7 milionů 700 tisíc korun. Do vily je z Vídně přijela slavnostně předat nejmladší dcera původních majitelů vily Daniela Hammer-Tugendhat.

Cena těchto kusů byla stanovena znaleckým posudkem a na základě odhadu aukční síně Dorotheum ve Vídni. Příborník, lavice, stolek a křeslo, byly od roku 2006 - poté, co je rodina Tugendhatových získala v restituci - uloženy v depozitáři Moravské galerie v Brně. Na koupi originálního nábytku se podílelo i město Vídeň a Ministerstvo kultury ČR díky dotaci z programu Integrovaný systém ochrany movitého kulturního dědictví.

Vídeň nákup nábytku podpořila částkou 20 tisíc euro. „Vila Tugendhat jako jediná památka moderní architektury světového dědictví UNESCO v regionu CENTROPE má mimořádné postavení a význam. Proto jsme uvítali věrné restaurování vily, ovšem nedostatek originálního nábytku představuje nepochybně deficit, který je vnímán zvláště v zahraničí. Abychom zdůraznili přeshraniční zájem na znovuobnovení tohoto komplexního uměleckého díla vily Tugendhat včetně navrácení originálního nábytku, podpoří město Vídeň nákup nábytku alespoň symbolickou částkou. Doufám, že tím přispějeme k tomu, aby byl pro domácí i mezinárodní veřejnost zachován nezkreslený dojem z tohoto komplexního uměleckého díla,“ uvedl primátor Vídně Michael Häupl.

Daniela Hammer-Tugendhat při předání nábytku zdůraznila, jak je důležité, aby se do domu vrátily originály, aby nebyl vybaven jen kopiemi. A porovnala také kopie a originály. „Například kopie lavice je sněhově bílá, ale originál je smetanový, přesně takový, aby ladil s onyxovou stěnou. I stolička Barcelona. Dnes má žabí zelenou barvu, ale maminka vždy vzpomínala, že ty stoličky měly smaragdovou barvu,“ uvedla dcera původních majitelů vily.

Interiérové a nábytkové kreace Ludwiga Miese van der Rohe a Lilly Reichové z období mezi válkami se dnes řadí k ikonám světového designu 20. století. Originální nábytek navržený v období jejich spolupráce je považován za vrcholná výtvarná umělecká díla. Muzeum města Brna se koupí těchto světových unikátů zařadilo po bok Muzea moderního umění v New Yorku, v jehož sbírkách je zastoupen originální nábytek z vily Tugendhat.

Vila Tugendhat je ojedinělým funkcionalistickým dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který vypracoval v roce 1928 na zakázku manželů Grety a Fritze Tugendhatových návrh stavby. Manželé Tugendhatovi obývali vilu pouze do roku 1938, kdy jakožto Židé v obavě o svůj další osud opustili před hrozbou německé expanze Československou republiku. Jelikož odjeli relativně brzy, ještě před Mnichovskou dohodou, stačili si s sebou odvézt velkou část vnitřního vybavení svého domu. V roce 2001 byla vila Tugendhat zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Rekonstrukce vily stála 174 milionů korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
V centru Brna vzniká z iniciativy městské části Brno-střed zcela nový galerijní bod ve veřejném prostoru. Na Šilingrově náměstí, v místě souběhu ulic Dominikánské a Starobrněnské, dojde k vytvoření...
15.08.2017 - 07:40
Tísňovou linku brněnské městské policie využil včera po druhé hodině ráno svědek, který podle svých slov sledoval na parkovišti v Bohunické ulici zloděje.
14.08.2017 - 07:51
Dětské hřiště a pískoviště na náměstí 28. října dostalo novou ochranou plachtu.
12.08.2017 - 08:12
Komentáře