Reklama
reklama

Příborník, lavice, stolek a křeslo. Originální nábytek se vrátil do vily Tugendhat

Příborník, lavice, stolek a křeslo. Tyto čtyři originální kusy nábytku se v úterý vrátily do vily Tugendhat. Od dědiců rodiny Tugendhat je Brno koupilo za 275 tisíc eur, což je asi 7 milionů 700 tisíc korun. Do vily je z Vídně přijela slavnostně předat nejmladší dcera původních majitelů vily Daniela Hammer-Tugendhat.

Cena těchto kusů byla stanovena znaleckým posudkem a na základě odhadu aukční síně Dorotheum ve Vídni. Příborník, lavice, stolek a křeslo, byly od roku 2006 - poté, co je rodina Tugendhatových získala v restituci - uloženy v depozitáři Moravské galerie v Brně. Na koupi originálního nábytku se podílelo i město Vídeň a Ministerstvo kultury ČR díky dotaci z programu Integrovaný systém ochrany movitého kulturního dědictví.

Vídeň nákup nábytku podpořila částkou 20 tisíc euro. „Vila Tugendhat jako jediná památka moderní architektury světového dědictví UNESCO v regionu CENTROPE má mimořádné postavení a význam. Proto jsme uvítali věrné restaurování vily, ovšem nedostatek originálního nábytku představuje nepochybně deficit, který je vnímán zvláště v zahraničí. Abychom zdůraznili přeshraniční zájem na znovuobnovení tohoto komplexního uměleckého díla vily Tugendhat včetně navrácení originálního nábytku, podpoří město Vídeň nákup nábytku alespoň symbolickou částkou. Doufám, že tím přispějeme k tomu, aby byl pro domácí i mezinárodní veřejnost zachován nezkreslený dojem z tohoto komplexního uměleckého díla,“ uvedl primátor Vídně Michael Häupl.

Daniela Hammer-Tugendhat při předání nábytku zdůraznila, jak je důležité, aby se do domu vrátily originály, aby nebyl vybaven jen kopiemi. A porovnala také kopie a originály. „Například kopie lavice je sněhově bílá, ale originál je smetanový, přesně takový, aby ladil s onyxovou stěnou. I stolička Barcelona. Dnes má žabí zelenou barvu, ale maminka vždy vzpomínala, že ty stoličky měly smaragdovou barvu,“ uvedla dcera původních majitelů vily.

Interiérové a nábytkové kreace Ludwiga Miese van der Rohe a Lilly Reichové z období mezi válkami se dnes řadí k ikonám světového designu 20. století. Originální nábytek navržený v období jejich spolupráce je považován za vrcholná výtvarná umělecká díla. Muzeum města Brna se koupí těchto světových unikátů zařadilo po bok Muzea moderního umění v New Yorku, v jehož sbírkách je zastoupen originální nábytek z vily Tugendhat.

Vila Tugendhat je ojedinělým funkcionalistickým dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který vypracoval v roce 1928 na zakázku manželů Grety a Fritze Tugendhatových návrh stavby. Manželé Tugendhatovi obývali vilu pouze do roku 1938, kdy jakožto Židé v obavě o svůj další osud opustili před hrozbou německé expanze Československou republiku. Jelikož odjeli relativně brzy, ještě před Mnichovskou dohodou, stačili si s sebou odvézt velkou část vnitřního vybavení svého domu. V roce 2001 byla vila Tugendhat zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Rekonstrukce vily stála 174 milionů korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Komentáře