Reklama
reklama

Příborník, lavice, stolek a křeslo. Originální nábytek se snad vrátí do vily Tugendhat

Příborník, lavici, stolek a křeslo. Tyto čtyři originální kusy nábytku chce město Brno vrátit do vily Tugendhat. Aby je mohlo od dědiců rodiny Tugendhat koupit, potřebuje 275 tisíc eur, což je asi 7 milonů 800 tisíc korun. Cena těchto kusů byla stanovena znaleckým posudkem a na základě odhadu aukční síně Dorotheum ve Vídni. Část částky na nákup nábytku by také poskytlo město Vídeň.

Brno usiluje o navrácení originálních kusů nábytků do světoznámé vily Tugendhat. Jedná se o čtyři kusy nábytku – příborník, lavice, stolek a křeslo, které jsou v současnosti uloženy v depozitáři Moravské galerie v Brně. Cena těchto kusů je znaleckým posudkem a na základě odhadu aukční síně Dorotheum ve Vídni stanovena na 275 tisíc euro. Záměr na znovunavrácení originálního nábytku projednala rada města tento týden ve středu.  

„Uděláme maximum proto, abychom získali potřebný poloviční příspěvek na odkup čtyř kusů nábytku do vlastnictví města Brna. Cílem je nejenom vrátit originály do vily Tugendhat, ale zrestaurované je nabídnout jako další atraktivní bod prohlídky široké veřejnosti,“ řekl primátor Brna Roman Onderka, který zároveň poděkoval primátorovi města Vídeň Michaelu Häuplovi za podporu.

Vídeň totiž přislíbila podporu a chce nákup nábytku podpořit symbolickou částkou 20 tisíc euro. „Vila Tugendhat jako jediná památka moderní architektury světového dědictví UNESCO v regionu CENTROPE má mimořádné postavení a význam. Proto jsme uvítali věrné restaurování vily, ovšem nedostatek originálního nábytku představuje nepochybně deficit, který je vnímán zvláště v zahraničí. Abychom zdůraznili přeshraniční zájem na znovuobnovení tohoto komplexního uměleckého díla vily Tugendhat včetně navrácení originálního nábytku, podpoří město Vídeň  nákup symbolickou částkou 20 000 euro. Doufám, že tím přispějeme k tomu, aby byl pro domácí i mezinárodní veřejnost zachován nezkreslený dojem z tohoto komplexního uměleckého díla,“ napsal do Brna primátor Vídně Michael Häupl.

Radní také schválili podání žádosti o dotaci z programu Integrovaný systém ochrany movitého kulturního dědictví, který doporučilo Ministerstvo kultury České republiky. „V jeho rámci lze žádat na výkupy předmětů kulturní hodnoty mimořádného významu. Finanční příspěvek může být až do výše 50 procent,“ doplnil mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Nábytek městu nabídla v roce 2011 dcera bývalých majitelů vily Daniela Hammer – Tugendhatová. Nábytek, který byl prohlášený za kulturní památku, získala ona a další dědicové v roce 2006. S prodejní cenou ve výši 275 tisíc euro souhlasí, pokud bude uzavřena koupě městem Brnem do konce roku 2014.

O jaké kusy nábytku se jedná?

  • buffet (příborník) – dřevo bíle lakované, kouřové opaxitové sklo, chromovaná trubka;
  • lavice – dřevo bíle lakované (původně před onyxovou stěnou);
  • coffee table (stolek) – chromovaná pásová ocel, sklo;
  • chaise longue (křeslo) – chromovaná trubka, samet, kůže.
Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Komentáře