Reklama
reklama

Příborník, lavice, stolek a křeslo. Originální nábytek se snad vrátí do vily Tugendhat

Příborník, lavici, stolek a křeslo. Tyto čtyři originální kusy nábytku chce město Brno vrátit do vily Tugendhat. Aby je mohlo od dědiců rodiny Tugendhat koupit, potřebuje 275 tisíc eur, což je asi 7 milonů 800 tisíc korun. Cena těchto kusů byla stanovena znaleckým posudkem a na základě odhadu aukční síně Dorotheum ve Vídni. Část částky na nákup nábytku by také poskytlo město Vídeň.

Brno usiluje o navrácení originálních kusů nábytků do světoznámé vily Tugendhat. Jedná se o čtyři kusy nábytku – příborník, lavice, stolek a křeslo, které jsou v současnosti uloženy v depozitáři Moravské galerie v Brně. Cena těchto kusů je znaleckým posudkem a na základě odhadu aukční síně Dorotheum ve Vídni stanovena na 275 tisíc euro. Záměr na znovunavrácení originálního nábytku projednala rada města tento týden ve středu.  

„Uděláme maximum proto, abychom získali potřebný poloviční příspěvek na odkup čtyř kusů nábytku do vlastnictví města Brna. Cílem je nejenom vrátit originály do vily Tugendhat, ale zrestaurované je nabídnout jako další atraktivní bod prohlídky široké veřejnosti,“ řekl primátor Brna Roman Onderka, který zároveň poděkoval primátorovi města Vídeň Michaelu Häuplovi za podporu.

Vídeň totiž přislíbila podporu a chce nákup nábytku podpořit symbolickou částkou 20 tisíc euro. „Vila Tugendhat jako jediná památka moderní architektury světového dědictví UNESCO v regionu CENTROPE má mimořádné postavení a význam. Proto jsme uvítali věrné restaurování vily, ovšem nedostatek originálního nábytku představuje nepochybně deficit, který je vnímán zvláště v zahraničí. Abychom zdůraznili přeshraniční zájem na znovuobnovení tohoto komplexního uměleckého díla vily Tugendhat včetně navrácení originálního nábytku, podpoří město Vídeň  nákup symbolickou částkou 20 000 euro. Doufám, že tím přispějeme k tomu, aby byl pro domácí i mezinárodní veřejnost zachován nezkreslený dojem z tohoto komplexního uměleckého díla,“ napsal do Brna primátor Vídně Michael Häupl.

Radní také schválili podání žádosti o dotaci z programu Integrovaný systém ochrany movitého kulturního dědictví, který doporučilo Ministerstvo kultury České republiky. „V jeho rámci lze žádat na výkupy předmětů kulturní hodnoty mimořádného významu. Finanční příspěvek může být až do výše 50 procent,“ doplnil mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Nábytek městu nabídla v roce 2011 dcera bývalých majitelů vily Daniela Hammer – Tugendhatová. Nábytek, který byl prohlášený za kulturní památku, získala ona a další dědicové v roce 2006. S prodejní cenou ve výši 275 tisíc euro souhlasí, pokud bude uzavřena koupě městem Brnem do konce roku 2014.

O jaké kusy nábytku se jedná?

  • buffet (příborník) – dřevo bíle lakované, kouřové opaxitové sklo, chromovaná trubka;
  • lavice – dřevo bíle lakované (původně před onyxovou stěnou);
  • coffee table (stolek) – chromovaná pásová ocel, sklo;
  • chaise longue (křeslo) – chromovaná trubka, samet, kůže.
Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře