Reklama
reklama

Pravnučka řezníka dnes míchá zdravé semínkové pomazánky

Stoprocentně rostlinného původu, veganské a vitariánské, což znamená pro lidi, kteří jedí jen syrovou stravu, bezlepkové a hlavně chutné. Takové pomazánky chce představit Brňanům Petra Krejčová. Na talíři její pomazánky hrají všemi barvami a vitamíny z nich přímo skáčou ven.

Semínka kešu, slunečnice, dýně, olivový olej, šalotka, petržel, koriandr, citron a bambova sůl. Tyto suroviny jsou základem nejúspěšnější z pomazánek Petry Krejčové z Brna. Dostala název Semínková. Do další pomazánky, která lidem nejvíc chutná, přidává mladá žena ve své výrobně cizrnu, sušená rajčata, tahini, olej, citron, česnek a bambovu sůl. A jmenuje se Cizrnová.

Pro Petru Krejčovou neznamená pomazánka to, co pro běžné kuchařky. Přestože pochází z řeznické rodiny, maso téměř zcela vyčlenila ze svého jídelníčku. Ani její pomazánky neobsahují nic živočišného. Neznají majolku nebo máslo. „Míchám je ze semínek, ořechů a luštěnin, jsou ochucené sušenými rajčaty, droždím, pečenou paprikou, bylinkami. Vše je z přírodních bio surovin od farmářů a z místních zdrojů. Buďto je vařím, nebo rozemelu a pak umixuji společně s olejem a vodou hotovou pomazánku. Nejsou v tom žádné živočišné produkty, majonézy, vajíčka, dochucovala,“ popisuje své výrobky Petra.

Veganství je Petřin životní styl. Stravuje se tak deset let, začala při svém pobytu v USA. „Jsem veganka, i když nedodržuji tato pravidla úplně striktně a jednou za měsíc si dobré maso od farmáře uvařím. Pomazánky jsem začala dělat, protože u nás pro mě nebyl produkt, který by mně chutnal a který by mě uspokojoval. Jsem totiž sama hodně mlsná,“ prozrazuje důvody a cestu k zajímavé podnikatelské myšlence Petra Krejčová.

Pomazánky zkouší míchat a testuje na známých a návštěvách, během čtrnácti dní otevírá vlastní provozovnu a bude pomazánky distribuovat po Brně. „Ohlas je na to velký, lidem chutnají. Takový produkt na trhu u nás není. I cenově jsou moje pomazánky dostupné, nejsou dražší než například produkty z tofu. Věřím, že lidé ocení, že mohou jíst kvalitní a zdravý produkt,“ doufá žena v úspěch svých zdravých pomazánek.

Pomazánky si oblíbila i její pětiletá dcera, která chodí do mateřské školky a z jídla ve školce mívá zažívací problémy a zácpy. „Ve školkách jsou pomazánky buďto sladké, nebo z živočišných produktů, což si myslím, že pro malé děti není vůbec vhodné. Když mají maso k obědu a pomazánku z ryb a kuřete ke svačince, nedivím se, že má zažívací problémy. Navíc toto dětem potřebné živiny nedodá,“ dodává s tím, že její dcera o vitamínech z rostlin, ovoce a zeleniny ví mnohdy víc, než paní učitelky.

Zdravé semínkové pomazánky od Petry Krejčové můžete už nyní ochutnat v brněnské kavárně Art nebo na farmářských trzích.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře