Reklama
reklama

Poslední Vánoce a polévka na Zelném trhu. V březnu ho dělníci rozkopou

Oprava historického brněnského náměstí Zelný trh v Brně začne v březnu. Náměstí bude mít po rekonstrukci novou dlažbu a mobiliář, opraví se vodní prvky a změní systém parkování. Radnice dala tento týden výzvu k podání nabídek na zhotovení rekonstrukce. Oprava náměstí vyjde na téměř 54 milionů korun.

Už více než sedm století chodí Brňané nakupovat ovoce a zeleninu na Zelný trh. Příští rok však budou muset zamířit jinam. Začne totiž několikrát odkládaná rekonstrukce tohoto náměstí. Zelináři se kvůli ní přestěhují na jiná brněnská náměstí. „Jako vhodná alternativa běžným trhům se jeví například Moravské náměstí, vánočním trhům by mohlo posloužit Římské náměstí,“ uvedl náměstek brněnského primátora Robert Kotzian.

Přestože se na rekonstrukci náměstí město chystá už od roku 2007, dělníci na náměstí nastoupí až v březnu roku 2014. Pracovat budou 13 měsíců. Na povrchu náměstí se změní dlažba, fontány a přibydou vysázené stromy. Kromě trhu má být totiž i místem pro relaxaci a k tomu poslouží víc než dvacet nových laviček.

Rekonstrukce přinese Zelnému trhu více klidu. Je to totiž jediné náměstí v republice, které má tři divadla - Redutu, Provázek a trh. „Chceme i divákům toho posledního vytvořit podmínky k posezení, aby mohli v klidu sledovat, co se kolem nich děje. Zároveň chceme dát trhu kultivovanější podobu,“ uvedl už dříve Tomáš Rusín z architektonického ateliéru RAW, které navrhlo novou podobu náměstí.

Nyní však na Zelném trhu probíhají vánoční trhy. Dnes od 10 hodin se tam bude  nalévat návštěvníkům tržiště zdarma polévka.  Už se z toho stává tradice, letos budeme nabízet čočkovku potřetí. Je to pro nás takové příjemné zastavení v předvánočním shonu, kolemjdoucí se na chvíli zastaví, prohodí pár slov a my máme možnost jim neformálně popřát klidné Vánoce a spokojený nový rok,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře