Reklama
reklama

Poplatek za odpad je v Brně nespravedlivý. Každý musí zaplatit 670 korun

O 2680 korun víc vydá z rodinného rozpočtu čtyřčlenná rodina v Brně v květnu. Musí totiž zaplatit poplatek za svoz komunálního odpadu, který na osobu činní 670 korun. Částku, kterou Brno vybírá, kritizuje mnoho lidí i opozice. Například podle předsedy klubu zastupitelů Strany zelených v brněnském zastupitelstvu Martina Andera je poplatek za odpad vysoký a hlavně nespravedlivý.

„Hlavní problém tkví v tom, že ať děláte co děláte, výši poplatku svým chováním neovlivníte. A to je špatně,“ uvedl Martin Ander na svém blogu.

Lidé totiž v Brně nemohou výši poplatku ovlivnit. Mohou třídit papír, plasty a další odpady, ale za svoz toho, co je v popelnicích zaplatí stále 670 korun. „Schází tu finanční motivace k šetrnému chování. A právě proto je poplatek tak vysoký. Lidé, kterým kromě vlastního dobrého pocitu třídění nic nepřinese, jsou pak z principu k třídění vlažnější. A Brno tak zbytečně plýtvá potenciálem, který by mohl náklady města na odpady výrazně snížit,“ dodal Ander s tím, že současný systém je nespravedlivý k těm, kteří třídí nebo mají odpadu málo.

Poplatek za odpad v Brně - 670 korun, tedy o 5 korun méně než v loňském roce, musí každý obyvatel města zaplatit do konce května. Snížení poplatku o 5 korun oproti roku 2013 je dáno zejména snížením nákladů na odpadové hospodářství a navýšením počtu poplatníků cizinců a vlastníků některých nemovitostí. V předchozích letech od roku 2002 platili Brňané za odpad 493 korun a od roku 2003 500 korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Komentáře