Reklama
reklama

Polovina kontrolovaného medu v obchodech je falšovaná, kraj pomůže včelařům

Státní zemědělská a potravinářská inspekce označila po mimořádné kontrole medu polovinu odebraných vzorků za falšované. Znamená to, že výrobci do něj přidávali nepovolené, méně hodnotné příměsi.  Řešením této situace pro zákazníky je kupovat med přímo od včelařů. Poctivé včelaře se rozhodl podpořit Jihomoravský kraj, pomůže jim monitorovat včelí mor.

Inspekce odebrala 25 vzorků převážně v obchodních řetězcích, které jsou na českém trhu významně zastoupeny. Jsou mezi nimi Billa, Penny Market, Globus, Tesco a Kaufland. „Přimíchávání příměsí se děje na úkor spotřebitele. Med je přírodní produkt, u kterého vyhláška zakazuje příměs jakékoli jiné látky s výjimkou jiného druhu medu," uvedl Martin Štoll ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

 Analýza prokázala nevyhovující hodnoty u několika parametrů. Do medu někteří přidávali cukry cizí pro med, například sirupy, dále barvivo karamel E150d, u některých nevyhověla aktivita enzymu diastáza, která štěpí škrob. „Aktivita enzymu v čase klesá, takže lze říct, že med je starý,“ sdělil Štoll. Některé vzorky se prohřešily jakostně, obsahovaly nadlimitní množství hydroxymethylfurfuralu, který vzniká štěpením cukrů kyselinami. Jeho množství se zvyšuje při tepelném zpracování. Vysoké hodnoty tak naznačují, že med byl zpracován velmi nešetrně.

Důvodem mimořádné kontrolní akce byla nevyhovující zjištění z minulých kontrol a časté podněty od spotřebitelů. V loňském roce nevyhovělo požadavkům vyhlášky také téměř 50 procent medů, které inspekce odebrala v maloobchodní síti.

Podle Miloslava Peroutky z Českého svazu včelařů jsou výsledky testů důkazem toho, že nejjistější je kupovat med přímo od místních včelařů. „Je to nejjistější, co se týče kvality i ceny,“ uvedl. Zatímco v obchodech v současné době cena kilogramu pohybuje okolo 150 až 160 korun, zatímco u včelařů je přibližně o 40 korun nižší.

 Podle včelařů existují indicie, které mohou i laikovi napovědět, jaký je původ medu. „Naše medy po krátké době krystalizují. Pokud se tak neděje, svědčí o o tom, že je tam příměs zahraničního medu nebo dokonce sirupu,“ řekl  Peroutka.

Včelařům se rozhodl pomoci také Jihomoravský kraj. Spustí projekt, při kterém bude Výzkumný ústav včelařský z Máslovic monitorovat chorobu Mor včelího plodu.  V letech 2008 – 2012 byla na území  kraje provedena vyšetření včelstev na přítomnost moru včelího plodu. Na základě těchto průzkumů Krajská veterinární správa pro Jihomoravský kraj v ohniscích nákazy provedla obvyklá opatření pro likvidaci nákazy. „V oblastech, kde nebyla prokázána nákaza, mohla být včelstva efektivněji využívána pro opylování i tvorbu včelích produktů. Celá akce pozitivně hodnotili jak včelaři a zemědělci, tak i krajská veterinární správa,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Na rok 2013 je plánována etapa kontroly oblastí s prokázaným výskytem nákazy, aby bylo možné zjistit aktuální stav napadení včelstev v těchto oblastech, případně pokračovat ve vhodných opatření.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře