Reklama
reklama

Polovina kontrolovaného medu v obchodech je falšovaná, kraj pomůže včelařům

Státní zemědělská a potravinářská inspekce označila po mimořádné kontrole medu polovinu odebraných vzorků za falšované. Znamená to, že výrobci do něj přidávali nepovolené, méně hodnotné příměsi.  Řešením této situace pro zákazníky je kupovat med přímo od včelařů. Poctivé včelaře se rozhodl podpořit Jihomoravský kraj, pomůže jim monitorovat včelí mor.

Inspekce odebrala 25 vzorků převážně v obchodních řetězcích, které jsou na českém trhu významně zastoupeny. Jsou mezi nimi Billa, Penny Market, Globus, Tesco a Kaufland. „Přimíchávání příměsí se děje na úkor spotřebitele. Med je přírodní produkt, u kterého vyhláška zakazuje příměs jakékoli jiné látky s výjimkou jiného druhu medu," uvedl Martin Štoll ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

 Analýza prokázala nevyhovující hodnoty u několika parametrů. Do medu někteří přidávali cukry cizí pro med, například sirupy, dále barvivo karamel E150d, u některých nevyhověla aktivita enzymu diastáza, která štěpí škrob. „Aktivita enzymu v čase klesá, takže lze říct, že med je starý,“ sdělil Štoll. Některé vzorky se prohřešily jakostně, obsahovaly nadlimitní množství hydroxymethylfurfuralu, který vzniká štěpením cukrů kyselinami. Jeho množství se zvyšuje při tepelném zpracování. Vysoké hodnoty tak naznačují, že med byl zpracován velmi nešetrně.

Důvodem mimořádné kontrolní akce byla nevyhovující zjištění z minulých kontrol a časté podněty od spotřebitelů. V loňském roce nevyhovělo požadavkům vyhlášky také téměř 50 procent medů, které inspekce odebrala v maloobchodní síti.

Podle Miloslava Peroutky z Českého svazu včelařů jsou výsledky testů důkazem toho, že nejjistější je kupovat med přímo od místních včelařů. „Je to nejjistější, co se týče kvality i ceny,“ uvedl. Zatímco v obchodech v současné době cena kilogramu pohybuje okolo 150 až 160 korun, zatímco u včelařů je přibližně o 40 korun nižší.

 Podle včelařů existují indicie, které mohou i laikovi napovědět, jaký je původ medu. „Naše medy po krátké době krystalizují. Pokud se tak neděje, svědčí o o tom, že je tam příměs zahraničního medu nebo dokonce sirupu,“ řekl  Peroutka.

Včelařům se rozhodl pomoci také Jihomoravský kraj. Spustí projekt, při kterém bude Výzkumný ústav včelařský z Máslovic monitorovat chorobu Mor včelího plodu.  V letech 2008 – 2012 byla na území  kraje provedena vyšetření včelstev na přítomnost moru včelího plodu. Na základě těchto průzkumů Krajská veterinární správa pro Jihomoravský kraj v ohniscích nákazy provedla obvyklá opatření pro likvidaci nákazy. „V oblastech, kde nebyla prokázána nákaza, mohla být včelstva efektivněji využívána pro opylování i tvorbu včelích produktů. Celá akce pozitivně hodnotili jak včelaři a zemědělci, tak i krajská veterinární správa,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Na rok 2013 je plánována etapa kontroly oblastí s prokázaným výskytem nákazy, aby bylo možné zjistit aktuální stav napadení včelstev v těchto oblastech, případně pokračovat ve vhodných opatření.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře