Reklama
reklama

Podomní prodejci se zaměřili na vodu. Nabízí po Brně nepotřebné filtry

Houfy podomních prodejců stále usilovněji obcházejí byty. Zvoní nečekaně, předem neohlášení, a snaží se hned na místě mezi dveřmi prodat elektřinu a plyn od jiného dodavatele energií. Na nekalé praktiky podomních prodejců ale nyní v Brně upozorňuje i společnost Brněnské vodárny a kanalizace. Podvodníci totiž nabízí filtrační zařízení, která prý dokáží zázračně zlepšit kvalitu dodávané vody.

O špatných zkušenostech s nepoctivými podomními prodejci elektřiny a plynu bychom mohli napsat román. V posledních měsících se množí případy jednání podomních prodejců, jejichž nabídky nejsou vůbec poctivé. Využívají psychologických triků a snaží se lidi přesvědčit ke koupi nejrůznějších služeb nebo zařízení. Podomní prodej je přitom již delší dobu na celém území Brna zakázán Tržním řádem. V případě porušování tohoto nařízení je oprávněna zasáhnout městská policie.

Před podomními prodejci energií se už lidé díky mediální kampani mají na pozoru. V Brně nyní ale operuje skupina, která lidem ve městě Brně nabízí filtrační zařízení, která se osazují na vnitřní vodovod v nemovitostech a která dokáží „zázračně zlepšit“ kvalitu dodávané vody. Pracovníci Brněnských vodáren a kanalizací již byli na tuto novou praktiku prodejců upozorněni.

Scénář prodeje je vždy stejný. Prodejce odebere u zákazníka vzorek vody a začne provádět „rozbor“,  při kterém dojde ke změně pH, což se projeví změnou barvy, zvýšeným zákalem a vysrážením solí. Prodejci chtějí tímto způsobem dokázat, jak je voda nekvalitní. Následně ochotně nabídnou řešení v podobě filtračního zařízení v hodnotě desítek tisíc korun.
„Ubezpečujeme naše zákazníky, že voda dodávaná Brněnskými vodárnami a kanalizacemi splňuje ve všech parametrech vyhlášku ministerstva zdravotnictví, kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou vodu a patří mezi jednu z nejkvalitnějších v České republice,“ uvedlo ve zprávě vedení společnosti. Voda je jednou z nejkontrolovanějších potravin, kdy její kvalita je sledována jak při jímání a úpravě, tak i v celém distribučním systému. Nezávislou kontrolu jakosti pitné vody dále provádí Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje, pro kterou zajišťuje laboratorní analýzy laboratoř Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, v souladu s uvedenou vyhláškou Ministerstva zdravotnictví. „Nákup a instalace takovýchto filtračních zařízení je proto z pohledu jakosti pitné vody bezdůvodnou a zbytečnou nemalou investicí,“ doporučila společnost Brněnské vodárny a kanalizace a nabízí lidem informace o aktuální jakosti vody na webových stránkách společnosti.

Proti podomním prodejcům se můžete bránit. „Zákon hovoří jasně a pokud vás obchodní zástupce úmyslně uvedl v omyl a způsobil vám tak škodu vyšší než 5 tisíc korun, můžete kontaktovat policii a podat trestní oznámení, protože se jedná o trestný čin podvodu,“ dodala právnička Eva Veselá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře