Reklama
reklama

Podomní prodejci se zaměřili na vodu. Nabízí po Brně nepotřebné filtry

Houfy podomních prodejců stále usilovněji obcházejí byty. Zvoní nečekaně, předem neohlášení, a snaží se hned na místě mezi dveřmi prodat elektřinu a plyn od jiného dodavatele energií. Na nekalé praktiky podomních prodejců ale nyní v Brně upozorňuje i společnost Brněnské vodárny a kanalizace. Podvodníci totiž nabízí filtrační zařízení, která prý dokáží zázračně zlepšit kvalitu dodávané vody.

O špatných zkušenostech s nepoctivými podomními prodejci elektřiny a plynu bychom mohli napsat román. V posledních měsících se množí případy jednání podomních prodejců, jejichž nabídky nejsou vůbec poctivé. Využívají psychologických triků a snaží se lidi přesvědčit ke koupi nejrůznějších služeb nebo zařízení. Podomní prodej je přitom již delší dobu na celém území Brna zakázán Tržním řádem. V případě porušování tohoto nařízení je oprávněna zasáhnout městská policie.

Před podomními prodejci energií se už lidé díky mediální kampani mají na pozoru. V Brně nyní ale operuje skupina, která lidem ve městě Brně nabízí filtrační zařízení, která se osazují na vnitřní vodovod v nemovitostech a která dokáží „zázračně zlepšit“ kvalitu dodávané vody. Pracovníci Brněnských vodáren a kanalizací již byli na tuto novou praktiku prodejců upozorněni.

Scénář prodeje je vždy stejný. Prodejce odebere u zákazníka vzorek vody a začne provádět „rozbor“,  při kterém dojde ke změně pH, což se projeví změnou barvy, zvýšeným zákalem a vysrážením solí. Prodejci chtějí tímto způsobem dokázat, jak je voda nekvalitní. Následně ochotně nabídnou řešení v podobě filtračního zařízení v hodnotě desítek tisíc korun.
„Ubezpečujeme naše zákazníky, že voda dodávaná Brněnskými vodárnami a kanalizacemi splňuje ve všech parametrech vyhlášku ministerstva zdravotnictví, kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou vodu a patří mezi jednu z nejkvalitnějších v České republice,“ uvedlo ve zprávě vedení společnosti. Voda je jednou z nejkontrolovanějších potravin, kdy její kvalita je sledována jak při jímání a úpravě, tak i v celém distribučním systému. Nezávislou kontrolu jakosti pitné vody dále provádí Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje, pro kterou zajišťuje laboratorní analýzy laboratoř Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, v souladu s uvedenou vyhláškou Ministerstva zdravotnictví. „Nákup a instalace takovýchto filtračních zařízení je proto z pohledu jakosti pitné vody bezdůvodnou a zbytečnou nemalou investicí,“ doporučila společnost Brněnské vodárny a kanalizace a nabízí lidem informace o aktuální jakosti vody na webových stránkách společnosti.

Proti podomním prodejcům se můžete bránit. „Zákon hovoří jasně a pokud vás obchodní zástupce úmyslně uvedl v omyl a způsobil vám tak škodu vyšší než 5 tisíc korun, můžete kontaktovat policii a podat trestní oznámení, protože se jedná o trestný čin podvodu,“ dodala právnička Eva Veselá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře