Reklama
reklama

Po létě roste zájem o testy na HIV

Několik týdnů trvá, než se člověku v krvi objeví protilátky naznačující nakažení virem HIV. Mnozí lidé se nakazí právě během letní dovolené. Prostou matematikou vychází, že už brzy by to ti nejistí měli začít brát vážně. V Brně mají hned několik možností.

Léto je doba dovolené a na dovolené lidé občas ztrácejí zábrany. Nemusí se jednat vždy jen o exotické destinace spojované se sexuální turistikou. Každý rok touto dobou přibývá lidí, kterým se jejich dobrodružství rozleží v hlavě a obracejí se na specializovaná pracoviště. „Mě moje opilecká eskapáda mrzela už druhý den, takže jsem měl dost času zjistit si všechny informace. Málem jsem se během čekání dal na modlení,“ svěřuje se mladý muž z Rosic na Brněnsku. Jak to vzniklo? „Alkohol, večírek na lodi a holka, o které bych do té doby řekl, že na takovou nemám,“ svěřuje se mladík.

Lidé jako on často hledají prvotní útěchu v testech prodávaných v lékárnách. Na ty ale není spolehnutí a před některými výrobky varovalo ministerstvo zdravotnictví už před třemi lety. „Ministerstvo zdravotnictví důrazně upozorňuje, že testování HIV pozitivity je velice závažné a interpretace výsledků jakožto stanovení diagnózy může být provedeno výhradně kvalifikovaným lékařem. Testy určené pro testování HIV pozitivity nepatří do rukou laické veřejnosti,“ uvádí se v prohlášení.

Když se řekne „testy na AIDS“, vybaví se mimo jiné organizace Rozkoš bez rizika, přestože ta cílí na jinou klientelu. „Naše nabídky testů jsou určeny především sexuálním pracovnicím. Jejich frekvence testování nemá až tak sezónní charakter. Letní měsíce jsou obdobím zvýšené sexuální aktivity a také jsou služby sexuálních pracovnic v tomto období  více využívány. Kdo se patrně nechává po létě častěji testovat, budou spíše  jejich zákazníci, ale o tom nemáme žádné validní  informace,“ vysvětluje generální ředitelka organizace Hana Malinová. Muži se na Rozkoš bez rizika sice obrátit mohou, dostanou ale kontakty na jiné organizace, které vyšetření nabízejí.

„Pacientovi se určitě vyplatí jít najisto, zjistit si předem všechny podmínky testu, ceny a další postup. V případě pozitivního výsledku mu podle mého názoru lépe pomohou v plnohodnotném zdravotnickém zařízení, než v soukromé testovací laboratoři,“ myslí si psycholog Jiří Šimonek.

V bohunické fakultní nemocnici nabízejí testy s výsledkem do týdne za 354 korun. Pokud si ale pacient připlatí pouhých 265 korun, dostane výsledek už za dvě hodiny. „Týden nespat, nebo zaplatit navíc částku odpovídající lepšímu obědu? Jasná volba,“ říká mladík z Rosic, který se nakonec dočkal toho lepšího verdiktu. Redaktor Centrum news se rozhodl zjistit, jak to na takových testech vlastně vypadá…

 

Na vlastní krev…

Klinika infekčních chorob fakultní nemocnice se nachází v prvním patře ve starším pavilonu B, hned u bývalého hlavního vchodu, u dnešní zastávky Stará nemocnice. Právě tady nemocnice poskytuje placenou službu testování na různá nakažení, včetně HIV. V sedm hodin ráno to zde vypadá jako na jakémkoliv jiném oddělení. Obavy ze zkoumavých pohledů nejsou na místě. Nestojí tu už od rána dlouhé fronty prostitutek a drogově závislých jako ve špatných filmech a lékaři nechodí v ochranných oblecích.

Dobrá zpráva: pracují zde velmi vlídné a ochotné sestry. Na odběry se čeká jen pár minut, nejvíce času zabere papírování. Zájemce totiž předkládá kartu zdravotní pojišťovny a občanský průkaz. Vyplňuje se stručný formulář, který pacient jen podepíše. Jak nemocnice upozorňuje na svých internetových stránkách, anonymní vyšetření se neprovádí. Překvapivě se ale nekoná žádný pohovor či dotazník. Někteří jiní poskytovatelé této služby se naopak pacienta ptají na rizikové chování, užívání drog a podobné faktory.

Po odběru čeká klienta cesta přes celý areál do výškové budovy. Za test, jehož výsledky bude znát už za dvě hodiny, tam zaplatí 670 korun, může i kreditní kartou. Kdo chce, může si na ty dvě hodiny zalézt do tichého koutku zahrady na lavičku, do centra je daleko…

Podle statistik a příběhů zachycených pacientů se často na nákazu přijde až ve chvíli, kdy je diagnostikována u partnera. Mnozí lidé totiž své letní rizikové chování před partnerem zatají. „Ideálně by na testy měli chodit partneři společně, a to ještě než začnou sexuálně žít. Vodit se pár měsíců za ruce a pak se otestovat a mít úplnou jistotu. Jenže to se prakticky neděje,“ říká Šimonek.

Zájem o testování mezi partnery, kteří už spolu chodí, potvrzuje Hana Malinová z Rozkoše bez rizika. „Zájem o znalost HIV statutu toho druhého sledujeme při našich akcích pro veřejnost. Odhadujeme, že mladé páry tvoří zhruba třetinu zájemců o bezplatné testování na HIV, které na těchto akcích nabízíme,“ říká Malinová. 

 

…a po dvou hodinách…

Zajímavý poznatek: čekání na výsledek testu na HIV je na nervy brnkající zážitek i pro člověka, který se díky dlouholetému vztahu na 99,9 % nemá čeho bát. Přeci jen jde o verdikt o nevyléčitelné chorobě a desetina procenta je také procento. Jen co člověk z nemocnice odejde a zařídí pár věcí, už aby se zase nedočkavě vracel. Ambulance totiž pro tyto účely funguje jen dopoledne. Předání listu papíru velikosti A5 s výsledky trvá sestře jen pár sekund, takže by byla škoda muset čekat do druhého dne. Protože jde o všestranné oddělení, nehrozí tu narušení soukromí. Je-li výsledek negativní, sestra předá papír se slovy typu „je to v pořádku“ klidně mezi dveřmi – a pacient může jít. O žádných testech na pohlavně přenosné choroby ani slovo.

 

První pomoc: praktik

Ani slovo o testech na pohlavně přenosné choroby často nepadá ani v ordinacích praktických lékařů. „Za posledních deset let nepamatuji, že by se mě pacient zeptal, jestli tyto testy dělám, nebo kam by měl jít. Asi to hledají rovnou na internetu,“ krčí rameny brněnská praktická lékařka, která si nepřála uvést jméno.

Přitom pacientům mohou „první pomoc“ v tomto směru poskytnout i praktici. „Pokud je odběr na HIV v rámci diferenciální diagnózy lékaře dle klinických příznaků pacienta, hradí toto vyšetření zdravotní pojišťovna. Pokud je odběr na HIV na přání klienta, provede sestra bezplatně odběr krve a klient je s žádankou odeslán jako samoplátce do nejbližší laboratoře. Cena vyšetření pak je podle ceníku dané laboratoře,“ vysvětluje například Pavel Nawrat ze společnosti Moje ambulance. „V akutních situacích, například poranění kontaminovanou jehlou, je pacient odeslán do nejbližšího AIDS centra, kde se provedou příslušné odběry a profylaktická terapie, které hradí pojišťovna,“ dodává Nawrat.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Komentáře