Reklama
reklama

Po brněnských silnicích budou jezdit nové autobusy. Už přijela první várka

Brněnský dopravní podnik letos zásadně omladí svůj vozový park ve všech trakcích. To znamená, že Brnem budou jezdit nejen nové autobusy, ale také tramvaje a trolejbusy. Prvních osm kloubových autobusů Solaris Urbino 18 už do Brna dorazilo poslední květnový týden.

„Autobusovou flotilu čeká letos a příští rok doslova masivní obnova. Budeme mít sto nových autobusů na stlačený zemní plyn, šestatřicet kloubových vozů a několik elektrominibusů. Téměř polovinu našich starých autobusů budeme moci vyřadit, čímž snížíme průměrné stáří vozidel a zároveň výrazně zvýšíme podíl nízkopodlažních vozů,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Nákup autobusů v tak velkém objemu si vyžádá náklady v řádu stamilionů. „Efektivním hospodařením v uplynulých třech letech jsme dosáhli značné úspory provozních prostředků a navíc stále aktivně vyhledáváme možnosti spolufinancování projektů z prostředků Evropské unie,“ vysvětlil Miloš Havránek.

Do Brna přijelo prvních osm autobusů od výrobce SOLARIS. Do konce června jich výrobce dodá dvaadvacet a do konce letošního roku to bude dalších čtrnáct vozů. Celkem tedy 36 nových autobusů. Nových tramvají začne v letošním roce jezdit po Brně dvanáct a trolejbusů deset. K těm ještě v příštím roce přibude dvacítka nových vozů.

Nové autobusy jsou dlouhé 18metrů. Všechny dveře pro nástup cestujících jsou bez schodů a také průchozí prostor v celém voze je plynulý bez schodů. Celková kapacita v autobusu je 165 míst, z toho 42 míst k sezení. Ve druhých dveřích je instalována manuálně ovládaná vyklápěcí plošina pro nástup a výstup osob na invalidním vozíku. Všechna sedadla jsou plastová skořepinová, každé sedadlo má rukojeť a na některých jsou svislá madla pro lepší stabilitu cestujících.

Na brněnské silnice se autobusy vydají v červenci. "V té době již také bude zkušebně jezdit dvanáct autobusů standardní délky dvanácti metrů na stlačený zemní plyn.  Dalších 88 těchto vozů přibude do vozového parku na konci letošního roku," připomněla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Plynové autobusy budou palivo čerpat z plnicí stanice ve vozovně Slatina, která je nyní ve výstavbě.

Brněnský dopravní podnik má 306 autobusů, z toho 15 minibusů. Ve vozovém parku je nyní 43 procent nízkopodlažních vozů, na konci roku to díky novým autobusům bude 67 procent.

Autor: 
redakce
Aktuálně
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Komentáře