Reklama
reklama

Po brněnských silnicích budou jezdit nové autobusy. Už přijela první várka

Brněnský dopravní podnik letos zásadně omladí svůj vozový park ve všech trakcích. To znamená, že Brnem budou jezdit nejen nové autobusy, ale také tramvaje a trolejbusy. Prvních osm kloubových autobusů Solaris Urbino 18 už do Brna dorazilo poslední květnový týden.

„Autobusovou flotilu čeká letos a příští rok doslova masivní obnova. Budeme mít sto nových autobusů na stlačený zemní plyn, šestatřicet kloubových vozů a několik elektrominibusů. Téměř polovinu našich starých autobusů budeme moci vyřadit, čímž snížíme průměrné stáří vozidel a zároveň výrazně zvýšíme podíl nízkopodlažních vozů,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Nákup autobusů v tak velkém objemu si vyžádá náklady v řádu stamilionů. „Efektivním hospodařením v uplynulých třech letech jsme dosáhli značné úspory provozních prostředků a navíc stále aktivně vyhledáváme možnosti spolufinancování projektů z prostředků Evropské unie,“ vysvětlil Miloš Havránek.

Do Brna přijelo prvních osm autobusů od výrobce SOLARIS. Do konce června jich výrobce dodá dvaadvacet a do konce letošního roku to bude dalších čtrnáct vozů. Celkem tedy 36 nových autobusů. Nových tramvají začne v letošním roce jezdit po Brně dvanáct a trolejbusů deset. K těm ještě v příštím roce přibude dvacítka nových vozů.

Nové autobusy jsou dlouhé 18metrů. Všechny dveře pro nástup cestujících jsou bez schodů a také průchozí prostor v celém voze je plynulý bez schodů. Celková kapacita v autobusu je 165 míst, z toho 42 míst k sezení. Ve druhých dveřích je instalována manuálně ovládaná vyklápěcí plošina pro nástup a výstup osob na invalidním vozíku. Všechna sedadla jsou plastová skořepinová, každé sedadlo má rukojeť a na některých jsou svislá madla pro lepší stabilitu cestujících.

Na brněnské silnice se autobusy vydají v červenci. "V té době již také bude zkušebně jezdit dvanáct autobusů standardní délky dvanácti metrů na stlačený zemní plyn.  Dalších 88 těchto vozů přibude do vozového parku na konci letošního roku," připomněla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Plynové autobusy budou palivo čerpat z plnicí stanice ve vozovně Slatina, která je nyní ve výstavbě.

Brněnský dopravní podnik má 306 autobusů, z toho 15 minibusů. Ve vozovém parku je nyní 43 procent nízkopodlažních vozů, na konci roku to díky novým autobusům bude 67 procent.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Komentáře