Reklama
reklama

Po brněnských silnicích budou jezdit nové autobusy. Už přijela první várka

Brněnský dopravní podnik letos zásadně omladí svůj vozový park ve všech trakcích. To znamená, že Brnem budou jezdit nejen nové autobusy, ale také tramvaje a trolejbusy. Prvních osm kloubových autobusů Solaris Urbino 18 už do Brna dorazilo poslední květnový týden.

„Autobusovou flotilu čeká letos a příští rok doslova masivní obnova. Budeme mít sto nových autobusů na stlačený zemní plyn, šestatřicet kloubových vozů a několik elektrominibusů. Téměř polovinu našich starých autobusů budeme moci vyřadit, čímž snížíme průměrné stáří vozidel a zároveň výrazně zvýšíme podíl nízkopodlažních vozů,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Nákup autobusů v tak velkém objemu si vyžádá náklady v řádu stamilionů. „Efektivním hospodařením v uplynulých třech letech jsme dosáhli značné úspory provozních prostředků a navíc stále aktivně vyhledáváme možnosti spolufinancování projektů z prostředků Evropské unie,“ vysvětlil Miloš Havránek.

Do Brna přijelo prvních osm autobusů od výrobce SOLARIS. Do konce června jich výrobce dodá dvaadvacet a do konce letošního roku to bude dalších čtrnáct vozů. Celkem tedy 36 nových autobusů. Nových tramvají začne v letošním roce jezdit po Brně dvanáct a trolejbusů deset. K těm ještě v příštím roce přibude dvacítka nových vozů.

Nové autobusy jsou dlouhé 18metrů. Všechny dveře pro nástup cestujících jsou bez schodů a také průchozí prostor v celém voze je plynulý bez schodů. Celková kapacita v autobusu je 165 míst, z toho 42 míst k sezení. Ve druhých dveřích je instalována manuálně ovládaná vyklápěcí plošina pro nástup a výstup osob na invalidním vozíku. Všechna sedadla jsou plastová skořepinová, každé sedadlo má rukojeť a na některých jsou svislá madla pro lepší stabilitu cestujících.

Na brněnské silnice se autobusy vydají v červenci. "V té době již také bude zkušebně jezdit dvanáct autobusů standardní délky dvanácti metrů na stlačený zemní plyn.  Dalších 88 těchto vozů přibude do vozového parku na konci letošního roku," připomněla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Plynové autobusy budou palivo čerpat z plnicí stanice ve vozovně Slatina, která je nyní ve výstavbě.

Brněnský dopravní podnik má 306 autobusů, z toho 15 minibusů. Ve vozovém parku je nyní 43 procent nízkopodlažních vozů, na konci roku to díky novým autobusům bude 67 procent.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Systém parkovací revoluce, který plánovali brněnští radní spustit v letošním roce, se odsouvá. Rezidentní parkování mělo ve středu města nejprve platit již od jara, poté se start přesunul na letošní...
22.09.2017 - 19:01
Komentáře