Reklama
reklama

Plynové autobusy už v Brně vyjely. Mají klimatizaci a plastové sedačky

S novými plynovými autobusy, které dosud ve vozovně čekaly, vyjeli řidiči Dopravního podniku města Brna dnes poprvé na trasy běžných linek. V historii brněnské MHD je to poprvé, pokud se nepočítá testování zapůjčených vozů. Dnes se mohou cestující svézt pěti plynovými autobusy značky SOR hned na několika linkách.

Plynových autobusů vlastní dopravní podnik zatím dvanáct, šest je od výrobce SOR a šest značky IVECO. „U autobusů IVECO je potřeba ještě doladit nastavení palubních počítačů, takže ty vyjedou až příští týden. Jeden z autobusů od každého výrobce zůstává každý den ve vozovně, kde se postupně zaškolují řidiči, aby s nimi všichni uměli manipulovat,“ vysvětlil provozní ředitel dopravního podniku Jiří Valníček.

V pátek jezdí pět autobusů na těchto linkách: 78, 46/x5, 52/89/303, 59/x12 a 58. Na první pohled se autobusy liší od naftových střešní nástavbou, ve které jsou ukryty tlakové lahve na zemní plyn, jiné jsou však i další komponenty. V Brně je například poprvé použita klimatizace kabiny řidiče Autoclima a plastové sedačky STER MX se sedákem potaženým tkaninou - bez polstrování. Použita dále byla protiskluzová podlahová krytina, v prostoru prostředních dveří se nachází manuálně výklopná nájezdová plošina pro invalidní vozíky.

Už na jaře roku 2015 přibude do vozového parku dalších 88 plynových autobusů, takže po Brně bude jezdit celkem sto vozů na stlačený zemní plyn (CNG). Součástí projektu plynofikace vozového parku je také stavba plnicí stanice v areálu vozovny Slatina. Stavba už se blíží k závěru.

„CNG zatím čerpáme na veřejných plnicích stanicích ve Slatině a v Černovicích, které jsou technicky uzpůsobeny pro autobusy. Naše plnicí stanice by měla být v provozu na konci srpna,“ uvedl generální ředitel podniku Miloš Havránek.

Od pohonu na stlačený zemní plyn si Dopravní podnik, potažmo město Brno, slibuje především příznivější dopad na životní prostředí ve městě Brně, zejména co se týče limitů prašnosti. Prvních 12 dodaných vozů bude splňovat emisní normu EURO 5.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Hudební klub Fléda navazuje na program minulých sezón ve všech dramaturgických liniích. V jarní sezoně 2018 opět uvádí řadu velkých jmen nejen elektronické hudby. V českém klubovém prostředí se tak...
16.01.2018 - 13:51
Moravské náměstí Foto: Centrumnews/Daniel Kempský
Rozpočet městské části Brno-střed na rok 2018 počítá s výdaji ve výši 621 milionů korun. Bude se třeba opravovat Moravské námětí nebo školky.
16.01.2018 - 07:11
Komentáře