Reklama
reklama

Plynové autobusy už v Brně vyjely. Mají klimatizaci a plastové sedačky

S novými plynovými autobusy, které dosud ve vozovně čekaly, vyjeli řidiči Dopravního podniku města Brna dnes poprvé na trasy běžných linek. V historii brněnské MHD je to poprvé, pokud se nepočítá testování zapůjčených vozů. Dnes se mohou cestující svézt pěti plynovými autobusy značky SOR hned na několika linkách.

Plynových autobusů vlastní dopravní podnik zatím dvanáct, šest je od výrobce SOR a šest značky IVECO. „U autobusů IVECO je potřeba ještě doladit nastavení palubních počítačů, takže ty vyjedou až příští týden. Jeden z autobusů od každého výrobce zůstává každý den ve vozovně, kde se postupně zaškolují řidiči, aby s nimi všichni uměli manipulovat,“ vysvětlil provozní ředitel dopravního podniku Jiří Valníček.

V pátek jezdí pět autobusů na těchto linkách: 78, 46/x5, 52/89/303, 59/x12 a 58. Na první pohled se autobusy liší od naftových střešní nástavbou, ve které jsou ukryty tlakové lahve na zemní plyn, jiné jsou však i další komponenty. V Brně je například poprvé použita klimatizace kabiny řidiče Autoclima a plastové sedačky STER MX se sedákem potaženým tkaninou - bez polstrování. Použita dále byla protiskluzová podlahová krytina, v prostoru prostředních dveří se nachází manuálně výklopná nájezdová plošina pro invalidní vozíky.

Už na jaře roku 2015 přibude do vozového parku dalších 88 plynových autobusů, takže po Brně bude jezdit celkem sto vozů na stlačený zemní plyn (CNG). Součástí projektu plynofikace vozového parku je také stavba plnicí stanice v areálu vozovny Slatina. Stavba už se blíží k závěru.

„CNG zatím čerpáme na veřejných plnicích stanicích ve Slatině a v Černovicích, které jsou technicky uzpůsobeny pro autobusy. Naše plnicí stanice by měla být v provozu na konci srpna,“ uvedl generální ředitel podniku Miloš Havránek.

Od pohonu na stlačený zemní plyn si Dopravní podnik, potažmo město Brno, slibuje především příznivější dopad na životní prostředí ve městě Brně, zejména co se týče limitů prašnosti. Prvních 12 dodaných vozů bude splňovat emisní normu EURO 5.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Komentáře