Reklama
reklama

Pietní místo v rušné křižovatce

Vyjadřují bolest pozůstalých, úctu, ale i varování. Takto by se daly označit pomníčky, které vznikají u silnic v místech, kde se staly nehody s tragickým koncem. Ne vždy jsou ale umístěny vhodně, tak, aby nerozptylovali další řidiče. A proto musí od silnic zmizet.

Helma, pneumatika, květiny a občas i rozsvícené svíčky. Tak vypadá pomník, který pravděpodobně rodina a přátelé už rok a půl udržují na místě, kde po nárazu do auta zemřel mladík na motorce. Problém je v tom, že pietní místo vzniklo uprostřed jedné z nejrušnějších brněnských křižovatek mezi ulicemi Pod Kaštany a Tábor, přímo na sloupu s osvětlením. Odpoutává tak pozornost řidičů například při odbočování a jiných dopravních situací v křižovatce.

Navíc: nedávno se na stejném místě stala nehoda, která se obešla bez zranění a v níž šlo lidově řečeno „o plechy“. Jenže podle svědků, řidič jednoho z aut přiznal, že se soustředil na pomník a přehlédl protijedoucí auto. Po této nehodě sice zůstala u pomníku jen hromádka střepů, nehoda se vyšetřuje, ale zároveň se rozjelo i jiné prověřování. A to, kdo věci na památku mladého řidiče motorky, na sloup umístil. Na jeho konci bude zcela určitě odstranění pietního místa z křižovatky.

Správce silnice společnost Brněnské komunikace už ve spolupráci s dopravním inspektorátem hledá řešení. „Z dopravního hlediska je toto pietní místo umístěno opravdu nevhodně. Musí být odstraněno, ale mohu všechny ujistit, že tyto věci naši pracovníci nikam nenahází a neodvezou. V tomto případě musíme zohlednit situaci, po níž pomník vznikl. Budeme kontaktovat pozůstalé a domluvíme se na společném postupu,“ uvedla mluvčí společnosti Brněnské komunikace Vladimíra Navrátilová.

U silnic ale existují i pomníčky, které mají stavební povolení, povolení od majitele pozemku i policie. Názory na pomníčky u cest se různí. Mohou rozptylovat pozornost řidičů, mohou ale působit i preventivně, jako memento mori – mít varovnou funkci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře