Reklama
reklama

Pietní místo v rušné křižovatce

Vyjadřují bolest pozůstalých, úctu, ale i varování. Takto by se daly označit pomníčky, které vznikají u silnic v místech, kde se staly nehody s tragickým koncem. Ne vždy jsou ale umístěny vhodně, tak, aby nerozptylovali další řidiče. A proto musí od silnic zmizet.

Helma, pneumatika, květiny a občas i rozsvícené svíčky. Tak vypadá pomník, který pravděpodobně rodina a přátelé už rok a půl udržují na místě, kde po nárazu do auta zemřel mladík na motorce. Problém je v tom, že pietní místo vzniklo uprostřed jedné z nejrušnějších brněnských křižovatek mezi ulicemi Pod Kaštany a Tábor, přímo na sloupu s osvětlením. Odpoutává tak pozornost řidičů například při odbočování a jiných dopravních situací v křižovatce.

Navíc: nedávno se na stejném místě stala nehoda, která se obešla bez zranění a v níž šlo lidově řečeno „o plechy“. Jenže podle svědků, řidič jednoho z aut přiznal, že se soustředil na pomník a přehlédl protijedoucí auto. Po této nehodě sice zůstala u pomníku jen hromádka střepů, nehoda se vyšetřuje, ale zároveň se rozjelo i jiné prověřování. A to, kdo věci na památku mladého řidiče motorky, na sloup umístil. Na jeho konci bude zcela určitě odstranění pietního místa z křižovatky.

Správce silnice společnost Brněnské komunikace už ve spolupráci s dopravním inspektorátem hledá řešení. „Z dopravního hlediska je toto pietní místo umístěno opravdu nevhodně. Musí být odstraněno, ale mohu všechny ujistit, že tyto věci naši pracovníci nikam nenahází a neodvezou. V tomto případě musíme zohlednit situaci, po níž pomník vznikl. Budeme kontaktovat pozůstalé a domluvíme se na společném postupu,“ uvedla mluvčí společnosti Brněnské komunikace Vladimíra Navrátilová.

U silnic ale existují i pomníčky, které mají stavební povolení, povolení od majitele pozemku i policie. Názory na pomníčky u cest se různí. Mohou rozptylovat pozornost řidičů, mohou ale působit i preventivně, jako memento mori – mít varovnou funkci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře