Reklama
reklama

Pietní místo v rušné křižovatce

Vyjadřují bolest pozůstalých, úctu, ale i varování. Takto by se daly označit pomníčky, které vznikají u silnic v místech, kde se staly nehody s tragickým koncem. Ne vždy jsou ale umístěny vhodně, tak, aby nerozptylovali další řidiče. A proto musí od silnic zmizet.

Helma, pneumatika, květiny a občas i rozsvícené svíčky. Tak vypadá pomník, který pravděpodobně rodina a přátelé už rok a půl udržují na místě, kde po nárazu do auta zemřel mladík na motorce. Problém je v tom, že pietní místo vzniklo uprostřed jedné z nejrušnějších brněnských křižovatek mezi ulicemi Pod Kaštany a Tábor, přímo na sloupu s osvětlením. Odpoutává tak pozornost řidičů například při odbočování a jiných dopravních situací v křižovatce.

Navíc: nedávno se na stejném místě stala nehoda, která se obešla bez zranění a v níž šlo lidově řečeno „o plechy“. Jenže podle svědků, řidič jednoho z aut přiznal, že se soustředil na pomník a přehlédl protijedoucí auto. Po této nehodě sice zůstala u pomníku jen hromádka střepů, nehoda se vyšetřuje, ale zároveň se rozjelo i jiné prověřování. A to, kdo věci na památku mladého řidiče motorky, na sloup umístil. Na jeho konci bude zcela určitě odstranění pietního místa z křižovatky.

Správce silnice společnost Brněnské komunikace už ve spolupráci s dopravním inspektorátem hledá řešení. „Z dopravního hlediska je toto pietní místo umístěno opravdu nevhodně. Musí být odstraněno, ale mohu všechny ujistit, že tyto věci naši pracovníci nikam nenahází a neodvezou. V tomto případě musíme zohlednit situaci, po níž pomník vznikl. Budeme kontaktovat pozůstalé a domluvíme se na společném postupu,“ uvedla mluvčí společnosti Brněnské komunikace Vladimíra Navrátilová.

U silnic ale existují i pomníčky, které mají stavební povolení, povolení od majitele pozemku i policie. Názory na pomníčky u cest se různí. Mohou rozptylovat pozornost řidičů, mohou ale působit i preventivně, jako memento mori – mít varovnou funkci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře