Reklama
reklama

Pětadvacet nadšenců může o víkendu přespat v kasematech na Špilberku

Významnou událost v historii města Brna – 369. výročí úspěšné obrany města proti Švédům v průběhu třicetileté války – si Brno připomene hned ve třech dnech. Každý rok je připraveno scénické znázornění některé válečné epizody. Pro letošní rok je připravena komponovaná bitevní ukázka „I dnes vyhrajeme“, ale také novinka - možnost přenocování v kasematech.

Oslavy Dne Brna se každoročně konají jako připomínka hrdinství Brňanů při obléhání města Švédy v době třicetileté války v roce 1645, kdy malá skupina obránců s pomocí obyvatel města odolala útoku obrovské přesily švédských vojsk generála Torstensona.

Program oslav Dne Brna započne již v pátek 15. srpna dopoledne dobovým jarmarkem, který k této akci neodmyslitelně patří. S ohledem na probíhající rekonstrukci Zelného trhu se historický jarmark oproti předchozím letům přesouvá na náměstí Svobody. Od 20 do 23 hodin se budou konat v Labyrintu pod Zelným trhem speciální noční prohlídky, při kterých budou návštěvníci svědky odlévání černých kulí pro Torstensona, potkají slovutného magistra Clemense, dráby i brněnského kata.

Hlavním dnem oslav bude tradičně sobota. Od 9 do 20 hodin se uskuteční dobový jarmark a od 9 do 14.30 bude ve verbířském stanu na náměstí Svobody probíhat výcvik studentů k obraně Brna, kde si budou moci děti vyzkoušet různé vojenské dovednosti. V 10.30 vyjde z náměstí Svobody průvod vojska (Společnost 1645), v jehož průběhu budou položeny věnce u hrobky Raduita de Souches. Odtud se vojska v 14.30 odeberou k obraně Brna na úpatí Špilberku.

I v letošním roce vypadne v sobotu od 11 do 23 hodin z hodinového stroje na náměstí Svobody celkem 13 černých kuliček ze speciální edice určené k výročí této historické události.

Ve večerních hodinách se program oslav Dne Brna přesune do prostoru před katedrálou sv. Petra a Pavla, kde od 19.30 půjde průvod se světly, následovat bude položení věnců na památku padlých obránců města i všech obětí první světové války. Sobotní program oslav uzavře v 21.25 barokní ohňostroj v Denisových sadech.

Třídenní oslavy Dne Brna zakončí v neděli 17. srpna v katedrále sv. Petra a Pavla pontifikální bohoslužba na poděkování Bohu a za šťastnou budoucnost města Brna.

Novinkou letošních oslav je nocování v kasematech. Návštěvníci mají unikátní možnost historicky prvního přenocování ve špilberských kasematech, které nebyly vždy jen vězením, ale původně úkrytem vojenské posádky pevnosti. Účastníci této akce se na jednu noc stanou obránci města Brna, kteří budou po vyčerpávajících obranných bojích padat únavou. Ve 22.30 se setkají na hradebním bastionu s děly. Odtud je hradní hlídka odvede do prostoru vojenských kasemat. Zde jsou pro obránce připravené dvě místnosti s dřevěnými pryčnami. Odvážlivce, kteří na pryčnách případně usnou, bude střežit kostýmovaná hradní stráž. A to vše jen za šerosvitu a chladu, které s sebou tyto prostory bez oken prodchnuté úzkostí stovek historických vězňů, kteří na Špilberku pobývali, nesou. Nový den začne obráncům časně zrána, kdy je cca v 5.30 hradní hlídka vzbudí a doprovodí k ranní polévce s chlebem.

„Tento nevšední zážitek bude umožněn skupině 25 osob. Vstup bude mít speciální režim, účastnit se mohou pouze osoby od 18 let, bude zakázáno konzumovat alkohol. Všichni zájemci musí při koupi vstupenky podepsat seznámení s pravidly noci v kasematech, s nimiž musí nejen souhlasit, ale především je dodržovat. Dbát na to bude hradní stráž, která provinilce bez milosti vyvede za hradby Špilberku, byť by byla jakákoli noční hodina,“ uvedla ředitelka turistického a informačního centra Petra Kačírková. Vstupenky je možné zakoupit na předprodeji centra za 250 korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře