Reklama
reklama

Parkoviště v Brně prověřují SPZ. Řidiči jsou pod dohledem dalších kamer

Kamery městské policie sledují dění v brněnských ulicích již několik let. Kamerové systémy mají zapojené i obchodní centra, restaurace nebo sportovní zařízení.  Na fakt, že je sledují kamery, si lidé už zvykli. V Brně ale nově zprovoznili i systémy, které kontrolují řidiče a jejich auta, konkrétně státní poznávací značky.

„Prověřuje se vaše SPZ“ oznámí řidičům parkovací automat ještě před zvednutím závory při výjezdu z parkoviště v ulici Veveří. Pro řidiče to znamená dvě věci: Prodlevu několika vteřin při vyjetí z parkoviště a nepříjemný pocit, že je sledován i na dalších místech Brna a za volantem auta. „To, že je moje státní poznávací značka kontrolována, mě zarazilo. Nevím, co si o tomto systému mám myslet a trochu jsem se lekla. K čemu je to dobré, mohou tak vypátrat třeba zloděje aut?“ ptala se Eva Koubková z Brna

Parkoviště Veveří provozuje společnost Brněnské komunikace. Kamerový systém tam slouží pro potřeby samotného parkoviště, aby zde nedocházelo k podvodům v parkování. „Kamery zaznamenají vozidlo i jeho státní poznávací značku při vjezdu na parkoviště. Při výjezdu pak dochází ke spárování obou záznamů. V praxi to znamená, že vjet i vyjet z parkoviště musí  vozidlo se stejnou státní poznávací značkou,“ vysvětlila fungování systému mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová. Systém tak zabrání tomu, že na parkoviště vjede řidič s vozidlem - vrakem, nechá ho tam odstavený a ven vyjede na stejný lístek vozidlo jiné.  

Celý systém je provozován se souhlasem Úřadu pro ochranu osobních údajů. Mohou je využít i brněnští policisté. „Údaje sice nejsou automaticky poskytovány Policii, ale vyhovíme, pokud bychom byli požádáni o konkrétní informaci ze záznamu,“ dodala Navrátilová. Záznamy jsou ale v systému uchovávány jen po dobu sedmi dnů, poté je systém automaticky odstraňuje.

Brněnští policisté ani jejích kolegové městští strážníci zatím nový systém, které rozpozná státní poznávací značku, nevyužili. Systém jim sice může pomoci ve zmapování pohybu ukradeného auta, ale není propojen s databází policie. Nemůže proto například hledané auto na parkovišti zadržet – nezvednout závoru a neposílá ani on-line informace do systému policie. „Domnívám se, že tuto technologii by po určité úpravě mohli policisté využít, protože právě kradená auta jsou v jejich kompetenci,“ myslí si expert z Centra dopravního výzkumu Aleš Přibyl.

Kamerový systém, který prověřuje státní poznávací značky, funguje nejen na parkovišti Veveří, ale i na parkovišti se závorovým systémem v ulici Benešova u hlavního nádraží. Bude takto vybaven i nový parkovací dům na Kopečné a stejně tak i ostatní parkovací domy, jejichž výstavbu město připravuje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře