Reklama
reklama

Parkoviště před Janáčkovým divadlem je téměř hotové, nad ním vyroste park

Dvoupodlažní podzemní parkoviště s téměř čtyřmi stovkami parkovacích míst u Janáčkova divadla, které staví na pozemcích města soukromý investor, je už skoro hotové. Od listopadu v něm najdou řidiči místa k zaparkování poblíž centra Brna. Parkoviště bude také přímo propojené s foyerem Janáčkova divadla.

Investor stavby parkovacího domu před Janáčkovým divadlem poodhalil, jak bude vypadat. Pod zemí vznikly dvě patra garáží, jejich existenci bude připomínat jen vjezd a výjezd. „Řidiči se do garáží dostanou dvěma vchody – jeden povede na ulici Rooseveltovu, druhý na Moravské náměstí. Návštěvníky divadla, kteří tady zaparkují, vyveze skleněný výtah až do foyer," řekl investor Karel Wimětal. Na střeše garáží, tedy v úrovni silnice, má být park se zelení a fontánou.

Brno proto tento týdnem schválilo zhotovitele stavby, která střechu budovy přemění v park navazující na park Koliště, jehož oprava skončí v listopadu. Celá plocha má ale ladit se strohým stylem Janáčkova divadla. Před divadlem budou nízké stromy, keře, trávník i místa k posezení. Hlavní dominantou bude voda. V dlažbě zabudované vodní trysky a fontána ve tvaru divadelní opony, která bude podle návrhu vytvářet různé obrazce a nápisy.  

Stavba parkoviště bude stát přibližně 300 milionů korun, investor ho chce otevřít letos v listopadu. Propočet návratnosti investice je na dvacet let při běžném parkovném od 30 do 40 korun na hodinu. Zvýhodněnými balíčky parkování dostanou návštěvníci divadla.

Nákladný projekt plánovalo Brno už před čtyřmi lety. Město ale tehdy nenašlo investora. Nakonec  Firmě Tymet pronajalo pozemky na dvacet let za tři miliony ročně, navíc si zajistilo předkupní právo při případném prodeji garáží.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře