Reklama
reklama

Parkoviště před Janáčkovým divadlem je téměř hotové, nad ním vyroste park

Dvoupodlažní podzemní parkoviště s téměř čtyřmi stovkami parkovacích míst u Janáčkova divadla, které staví na pozemcích města soukromý investor, je už skoro hotové. Od listopadu v něm najdou řidiči místa k zaparkování poblíž centra Brna. Parkoviště bude také přímo propojené s foyerem Janáčkova divadla.

Investor stavby parkovacího domu před Janáčkovým divadlem poodhalil, jak bude vypadat. Pod zemí vznikly dvě patra garáží, jejich existenci bude připomínat jen vjezd a výjezd. „Řidiči se do garáží dostanou dvěma vchody – jeden povede na ulici Rooseveltovu, druhý na Moravské náměstí. Návštěvníky divadla, kteří tady zaparkují, vyveze skleněný výtah až do foyer," řekl investor Karel Wimětal. Na střeše garáží, tedy v úrovni silnice, má být park se zelení a fontánou.

Brno proto tento týdnem schválilo zhotovitele stavby, která střechu budovy přemění v park navazující na park Koliště, jehož oprava skončí v listopadu. Celá plocha má ale ladit se strohým stylem Janáčkova divadla. Před divadlem budou nízké stromy, keře, trávník i místa k posezení. Hlavní dominantou bude voda. V dlažbě zabudované vodní trysky a fontána ve tvaru divadelní opony, která bude podle návrhu vytvářet různé obrazce a nápisy.  

Stavba parkoviště bude stát přibližně 300 milionů korun, investor ho chce otevřít letos v listopadu. Propočet návratnosti investice je na dvacet let při běžném parkovném od 30 do 40 korun na hodinu. Zvýhodněnými balíčky parkování dostanou návštěvníci divadla.

Nákladný projekt plánovalo Brno už před čtyřmi lety. Město ale tehdy nenašlo investora. Nakonec  Firmě Tymet pronajalo pozemky na dvacet let za tři miliony ročně, navíc si zajistilo předkupní právo při případném prodeji garáží.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře