Reklama
reklama

Pacientům s rakovinou pomáhají v Brně během léčby už deset let dobrovolníci.

Pacientům Masarykova onkologického ústavu už deset let pomáhají dobrovolníci. Za dobu trvání dobrovolnického programu jich docházelo do ústavu celkem devadesát sedm. „K naší radosti i potěšení pacientů trvá s některými dobrovolníky spolupráce až doposud,“ uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. V současné době pracuje v nemocnici 18 dobrovolníků, sedm jich pomáhá přímo na odděleních.

Dobrovolníci se v ústavu už celých 10 let pohybují v pestrém oranžovém tričku s logem, které před 10 lety vymyslela a vytvořila Helena Štolfová, která v té době pracovala jako studentka ve výtvarné dílně nemocnice.

Cílem celého projektu bylo zavést systém dobrovolnictví na ambulance i lůžková oddělení nemocnice, přispět pacientům ke změně nemocničního stereotypu, k jejich pozitivnímu emočnímu ladění. Dobrovolník může pacientovi zpříjemnit čekání na vyšetření příjemným popovídáním, nabídnout tiskoviny či nápoje, poradit cestu, kam se potřebuje dostat, nebo pacienta na místo přímo doprovodit.

Dobrovolník na oddělení tráví s pacientem čas jako společník u lůžka, věnuje se s ním aktivitám, které mohou vyplnit dlouhý čas během léčby -  například luštěním křížovek, doprovodem do výtvarné dílny, předčítáním, procházkami v parku.

Každý zájemce o dobrovolnickou činnost v ústavu musí projít psychologickými testy, které vede klinický psycholog MOÚ, a teprve po jejich úspěšném absolvování může do  ústavu začít docházet. Jeho činnost je bezplatná a záleží zcela na něm, v kterou dobu a v jakých intervalech se bude dobrovolnictví věnovat. „Dobrovolníci jsou v ústavu bráni, na rozdíl od praxe v jiných zdravotnických zařízeních, kde se o ně starají nejrůznější nadace nezávislé na pracovišti, jako naši zaměstnanci. To znamená, že ústav za ně přebírá zodpovědnost,“ uvedla Jana Křížová, zdravotně sociální pracovnice, která koordinuje jejich činnost.

Motivace dobrovolníků k této činnosti je různá, někteří z nich jsou pracující různých nepomáhajících profesí v oblasti účetnictví, finančního poradenství, projektování, překladatelství. „K našemu překvapení se tedy nejedná jen o dobrovolníky z řad studentů psychologie, medicíny, pedagogiky či ostatních pomáhajících profesí, ale i pracujících lidí z rozličných oborů,“ dodala mluvčí Joukalová.  

Dobrovolníci absolvují pravidelně supervizní setkání, kde se dělí o své zkušenosti či naopak získávají nové poznatky od jiných dobrovolníků ve skupině. Supervizi vede klinický psycholog, účastní se rovněž koordinátorka dobrovolníků.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Komentáře