Reklama
reklama

Pacientům s rakovinou pomáhají v Brně během léčby už deset let dobrovolníci.

Pacientům Masarykova onkologického ústavu už deset let pomáhají dobrovolníci. Za dobu trvání dobrovolnického programu jich docházelo do ústavu celkem devadesát sedm. „K naší radosti i potěšení pacientů trvá s některými dobrovolníky spolupráce až doposud,“ uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. V současné době pracuje v nemocnici 18 dobrovolníků, sedm jich pomáhá přímo na odděleních.

Dobrovolníci se v ústavu už celých 10 let pohybují v pestrém oranžovém tričku s logem, které před 10 lety vymyslela a vytvořila Helena Štolfová, která v té době pracovala jako studentka ve výtvarné dílně nemocnice.

Cílem celého projektu bylo zavést systém dobrovolnictví na ambulance i lůžková oddělení nemocnice, přispět pacientům ke změně nemocničního stereotypu, k jejich pozitivnímu emočnímu ladění. Dobrovolník může pacientovi zpříjemnit čekání na vyšetření příjemným popovídáním, nabídnout tiskoviny či nápoje, poradit cestu, kam se potřebuje dostat, nebo pacienta na místo přímo doprovodit.

Dobrovolník na oddělení tráví s pacientem čas jako společník u lůžka, věnuje se s ním aktivitám, které mohou vyplnit dlouhý čas během léčby -  například luštěním křížovek, doprovodem do výtvarné dílny, předčítáním, procházkami v parku.

Každý zájemce o dobrovolnickou činnost v ústavu musí projít psychologickými testy, které vede klinický psycholog MOÚ, a teprve po jejich úspěšném absolvování může do  ústavu začít docházet. Jeho činnost je bezplatná a záleží zcela na něm, v kterou dobu a v jakých intervalech se bude dobrovolnictví věnovat. „Dobrovolníci jsou v ústavu bráni, na rozdíl od praxe v jiných zdravotnických zařízeních, kde se o ně starají nejrůznější nadace nezávislé na pracovišti, jako naši zaměstnanci. To znamená, že ústav za ně přebírá zodpovědnost,“ uvedla Jana Křížová, zdravotně sociální pracovnice, která koordinuje jejich činnost.

Motivace dobrovolníků k této činnosti je různá, někteří z nich jsou pracující různých nepomáhajících profesí v oblasti účetnictví, finančního poradenství, projektování, překladatelství. „K našemu překvapení se tedy nejedná jen o dobrovolníky z řad studentů psychologie, medicíny, pedagogiky či ostatních pomáhajících profesí, ale i pracujících lidí z rozličných oborů,“ dodala mluvčí Joukalová.  

Dobrovolníci absolvují pravidelně supervizní setkání, kde se dělí o své zkušenosti či naopak získávají nové poznatky od jiných dobrovolníků ve skupině. Supervizi vede klinický psycholog, účastní se rovněž koordinátorka dobrovolníků.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře