Reklama
reklama

Pacientům s rakovinou pomáhají v Brně během léčby už deset let dobrovolníci.

Pacientům Masarykova onkologického ústavu už deset let pomáhají dobrovolníci. Za dobu trvání dobrovolnického programu jich docházelo do ústavu celkem devadesát sedm. „K naší radosti i potěšení pacientů trvá s některými dobrovolníky spolupráce až doposud,“ uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. V současné době pracuje v nemocnici 18 dobrovolníků, sedm jich pomáhá přímo na odděleních.

Dobrovolníci se v ústavu už celých 10 let pohybují v pestrém oranžovém tričku s logem, které před 10 lety vymyslela a vytvořila Helena Štolfová, která v té době pracovala jako studentka ve výtvarné dílně nemocnice.

Cílem celého projektu bylo zavést systém dobrovolnictví na ambulance i lůžková oddělení nemocnice, přispět pacientům ke změně nemocničního stereotypu, k jejich pozitivnímu emočnímu ladění. Dobrovolník může pacientovi zpříjemnit čekání na vyšetření příjemným popovídáním, nabídnout tiskoviny či nápoje, poradit cestu, kam se potřebuje dostat, nebo pacienta na místo přímo doprovodit.

Dobrovolník na oddělení tráví s pacientem čas jako společník u lůžka, věnuje se s ním aktivitám, které mohou vyplnit dlouhý čas během léčby -  například luštěním křížovek, doprovodem do výtvarné dílny, předčítáním, procházkami v parku.

Každý zájemce o dobrovolnickou činnost v ústavu musí projít psychologickými testy, které vede klinický psycholog MOÚ, a teprve po jejich úspěšném absolvování může do  ústavu začít docházet. Jeho činnost je bezplatná a záleží zcela na něm, v kterou dobu a v jakých intervalech se bude dobrovolnictví věnovat. „Dobrovolníci jsou v ústavu bráni, na rozdíl od praxe v jiných zdravotnických zařízeních, kde se o ně starají nejrůznější nadace nezávislé na pracovišti, jako naši zaměstnanci. To znamená, že ústav za ně přebírá zodpovědnost,“ uvedla Jana Křížová, zdravotně sociální pracovnice, která koordinuje jejich činnost.

Motivace dobrovolníků k této činnosti je různá, někteří z nich jsou pracující různých nepomáhajících profesí v oblasti účetnictví, finančního poradenství, projektování, překladatelství. „K našemu překvapení se tedy nejedná jen o dobrovolníky z řad studentů psychologie, medicíny, pedagogiky či ostatních pomáhajících profesí, ale i pracujících lidí z rozličných oborů,“ dodala mluvčí Joukalová.  

Dobrovolníci absolvují pravidelně supervizní setkání, kde se dělí o své zkušenosti či naopak získávají nové poznatky od jiných dobrovolníků ve skupině. Supervizi vede klinický psycholog, účastní se rovněž koordinátorka dobrovolníků.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře