Reklama
reklama

Okolí katedrály v Brně dotváří nový památník svatých Cyrila a Metoděje

Výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu bude nedaleko zrekonstruovaného spojovacího schodiště mezi ulicí Petrskou a prostorem před katedrálou svatého Petra a Pavla v Brně připomínat památník svatých Cyrila a Metoděje. Sousoší pevně spojených postav vytvořené z jednoho bloku pískovce bylo odhaleno dnes.

Sousoší měří asi 2,5 m, je duté a do čtyř světových stran prořezané znamením patriarchálního kříže. Objekt bude prosvícen – neboť bratři ve svých srdcích přinesli světlo víry a poznání – a je umístěn na podkladu z pískovcové dlažby na travnaté ploše nedaleko schodiště. Autory památníku jsou sochař Vladimír Matoušek a architekt Radim Horák.

 

„Jsem přesvědčen, že vrch Petrov s katedrálou i parky v jejím okolí patří v našem městě k těm nejposvátnějším – v širokém smyslu tohoto slova. Město si je dobře vědomo významu této lokality, a proto v loňském roce investovalo téměř 13 milionů korun do jejího zkrášlení a oživení. To vše nyní ještě dotvoří nový památník svatých Cyrila a Metoděje,“ uvádí k odhalení sousoší primátor Brna Roman Onderka.

 

Odkaz Cyrila a Metoděje daleko přesáhl historické hranice našeho území. Soluňští bratři na území Čech a Moravy přispěli ke vzdělání a zvelebení národa. Světlo skryté uvnitř sousoší symbolizuje právě víru a poznání. Moravané díky jejich úžasnému činu objevili svoji vlastní cenu, svoji schopnost být posly světla víry a kultury pro celou Evropu. Realizaci památníku zajištilo Brněnské biskupství.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře