Reklama
reklama

Odpad z popelnic je černou skládkou. Jedna taková vznikla na chodníku v centru Brna

Černá skládka z odpadků, které se nevešly do popelnic, vznikla na chodníku křižovatky nejrušnějších brněnských ulic Kotlářská a Botanická v městské části Brno-střed. Noviny CENTRUMnews na problém upozornili sami obyvatelé okolních domů, kterým se pohled na odpadky nelíbí. Místem navíc denně projdou stovky lidí.

Za popelnicemi, ale přímo uprostřed chodníku na křižovatce ulice Kotlářská a Botanická vznikla skládka odpadků. Nejde však jen o povánoční odpadky, které se nevešly do kontejneru a popeláři je "zapomněli" odvézt. Čtyři černé a čtyři zelené popelnice jsou totiž jen na bílé a barevné sklo, obyčejný odpad do nich nepatří. Podle místních se skládka na chodníku tvoří už nejméně dva měsíce, což svědčí nejen o tom, že lidé vynáší a vysypávají odpad kam se jim zlíbí, ale i o nedostatečném počtu popelnic v této oblasti.

"Vypadá to tady jak někde na východě, kde se odpadky sypou na zem. Popeláři za to nemohou, ti vždy vyvezou jen to, co mají. Sklo, a nepořádek tam zůstane," postěžovala si jedna z žen, které v oblasti bydlí.

Nepořádek na chodníku u kontejnerů je černou skládkou. A právě ty brněnské městské části trápí čím dál víc. Za jejich odstranění letos dohromady zaplatí miliony korun. Lidé skládku často založí i nevědomky. Považují se za ni totiž i věci, odložené vedle kontejnerů na odpad. Tomu, kdo skládku založí a přiživuje přitom hrozí až padesátitisícová pokuta ve správním řízení.

Uklidit černou skládku musí v tomto případě městská část. Ta má z rozpočtu vyčleněny na černé skládky statisíce korun. Na brněnských sídlištích například skládky vznikající u kontejnerových stání a představují zhruba 70 procent objemu černých skládek.

K rychlejšímu odstranění černých skládek může pomoci ekologický projekt ZmapujTo. Díky němu mohou lidé za pomoci jednoduché aplikace skládku nahlásit a upozornit na ni příslušnou obec. Jen na Brněnsku jich letos takto nahlásili přes dvě stě.

Černé skládky a odpadky v ulicích jsou nejen nevábné na pohled, ale i nebezpečné po zdravotní stránce. Shromažďují se u nich totiž "městská zvířata", která přenáší nakažlivé nemoci. Na zob se tam slétají holubi  a něco dobrého si v odpadcích jistě najdou i myši nebo potkani.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře