Reklama
reklama

Odpad z popelnic je černou skládkou. Jedna taková vznikla na chodníku v centru Brna

Černá skládka z odpadků, které se nevešly do popelnic, vznikla na chodníku křižovatky nejrušnějších brněnských ulic Kotlářská a Botanická v městské části Brno-střed. Noviny CENTRUMnews na problém upozornili sami obyvatelé okolních domů, kterým se pohled na odpadky nelíbí. Místem navíc denně projdou stovky lidí.

Za popelnicemi, ale přímo uprostřed chodníku na křižovatce ulice Kotlářská a Botanická vznikla skládka odpadků. Nejde však jen o povánoční odpadky, které se nevešly do kontejneru a popeláři je "zapomněli" odvézt. Čtyři černé a čtyři zelené popelnice jsou totiž jen na bílé a barevné sklo, obyčejný odpad do nich nepatří. Podle místních se skládka na chodníku tvoří už nejméně dva měsíce, což svědčí nejen o tom, že lidé vynáší a vysypávají odpad kam se jim zlíbí, ale i o nedostatečném počtu popelnic v této oblasti.

"Vypadá to tady jak někde na východě, kde se odpadky sypou na zem. Popeláři za to nemohou, ti vždy vyvezou jen to, co mají. Sklo, a nepořádek tam zůstane," postěžovala si jedna z žen, které v oblasti bydlí.

Nepořádek na chodníku u kontejnerů je černou skládkou. A právě ty brněnské městské části trápí čím dál víc. Za jejich odstranění letos dohromady zaplatí miliony korun. Lidé skládku často založí i nevědomky. Považují se za ni totiž i věci, odložené vedle kontejnerů na odpad. Tomu, kdo skládku založí a přiživuje přitom hrozí až padesátitisícová pokuta ve správním řízení.

Uklidit černou skládku musí v tomto případě městská část. Ta má z rozpočtu vyčleněny na černé skládky statisíce korun. Na brněnských sídlištích například skládky vznikající u kontejnerových stání a představují zhruba 70 procent objemu černých skládek.

K rychlejšímu odstranění černých skládek může pomoci ekologický projekt ZmapujTo. Díky němu mohou lidé za pomoci jednoduché aplikace skládku nahlásit a upozornit na ni příslušnou obec. Jen na Brněnsku jich letos takto nahlásili přes dvě stě.

Černé skládky a odpadky v ulicích jsou nejen nevábné na pohled, ale i nebezpečné po zdravotní stránce. Shromažďují se u nich totiž "městská zvířata", která přenáší nakažlivé nemoci. Na zob se tam slétají holubi  a něco dobrého si v odpadcích jistě najdou i myši nebo potkani.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře