Reklama
reklama

Oblíbená whisky znalce z Brna? Chutná po jódu a kouři z komína

Češi pijí rádi pivo. Na jižní Moravě pak řady pivařů trhají vinaři. A v Brně je dokonce skupina mužů a žen, kteří dávají přednost skotské whisky. A právě ti mají za sebou oslavu jednoho z největších skotských svátků – svátku svatého Ondřeje. Téměř stovka mužů ho v Brně oslavila v tradičním oblečení skotských klanů, v kiltu. Byl mezi nimi i expert na chutě skotské whisky, třicetiletý Vladimír Fogl.

Skotská whisky zachutnala Vladimíru Foglovi už na studiích informatiky. Dnes je spolumajitelem baru Valevil a když mluví o skotské whisky, obléká si i kilt klanu MacDonald. „Na vysoké jsem už whisky pil. Jamesona a Tullamore. A říkal jsem si, že whisky je přece pojem, který nemůže končit na těchto chutích. Začal jsem se o whisky zajímat, tenkrát spíš teoreticky, protože jsem na dobré whisky a cestování po skotských palírnách neměl peníze. Začalo mě to bavit, protože jsem pochopil, že whisky je skotský národní poklad. Sháněl jsem si informace, ochutnal jsem jednosladovou whisky,“ popisuje svoje začátky Fogl s tím, že ruku v ruce s ochutnáváním whisky se zamiloval i do Skotska. Nyní do Skotska pořádá pravidelně výlety pro přátele a ty, kteří chtějí krásy této země, chutě whisky a její palírny poznat.

Oblíbená whisky Vladimíra Fogla je whisky vypálená z pořádně nakouřeného sladu z ostrova Islay. Není pro každého, odborníci říkají, že napít se jí, je jako ukousnout si kouře z komína. Voní po jódu, který se do ní dostává z mořského povětří severního Skotska. „Mám rád whisky z palírny Kilchoman. Ta je unikátní v tom, že vše od pěstování ječmene po lahvování destilátu se odehrává na místě. Miluji Ardbeg a Lagavulin. Nejnakouřenější whisky ale dělá palírna Bruichladdich a lahev z její produkce by byla pro mě nejkrásnějším dárkem pod stromečkem. Vzhledem k pořizovací ceně ale nejsem sobec, to bych pod tím stromkem měl dárek jen já,“ usmívá se Fogl s tím, že lahev této whisky vyjde na více než 7 tisíc korun.

Ve Skotsku lze ale pořídit i archivní whisky, jde o sběratelské edice, ve kterých jeden panák tohoto nazlátlého nápoje stojí i 300 liber. To nejsou whisky určené k pití, ale k uchování jako klenoty. I v brněnském Whisky Baru Valevil jednu takovou mají. „Máme tu k prodeji 37letou whisky Caperdonich, která byla sudována v roce 1968 a palírna, která ji vyrobila, už neexistuje. Je to rarita, limitovaná edice asi pěti stovek lahví,“ chlubí se Fogl. Jednou ze zajímavostí skotské whisky zároveň je, že stojí všude stejně. V palírnách, na letištích i v obchodech.

Whisky by se podle znalců měla vychutnávat. „Když ji do sebe kopnete, nevyužijete celou škálu chutí, kterou nabízí,“ vysvětluje mladý muž a dodává, že s doutníkem, ledem nebo sodou se whisky pije jen ve filmu. „To by znalec whisky nikdy neudělal, úplně by totiž přišel o její chuť.“

Brněnští Skotové také připravují na 17. května Skotský den v Brně, který se uskuteční na hradě Veveří.  Stejně tak jako při oslavách svátku svatého Ondřeje 30. listopadu slibují, že to bude den plný oslav, tance, jídla a dobrého pití.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře