Reklama
reklama

Oblíbená whisky znalce z Brna? Chutná po jódu a kouři z komína

Češi pijí rádi pivo. Na jižní Moravě pak řady pivařů trhají vinaři. A v Brně je dokonce skupina mužů a žen, kteří dávají přednost skotské whisky. A právě ti mají za sebou oslavu jednoho z největších skotských svátků – svátku svatého Ondřeje. Téměř stovka mužů ho v Brně oslavila v tradičním oblečení skotských klanů, v kiltu. Byl mezi nimi i expert na chutě skotské whisky, třicetiletý Vladimír Fogl.

Skotská whisky zachutnala Vladimíru Foglovi už na studiích informatiky. Dnes je spolumajitelem baru Valevil a když mluví o skotské whisky, obléká si i kilt klanu MacDonald. „Na vysoké jsem už whisky pil. Jamesona a Tullamore. A říkal jsem si, že whisky je přece pojem, který nemůže končit na těchto chutích. Začal jsem se o whisky zajímat, tenkrát spíš teoreticky, protože jsem na dobré whisky a cestování po skotských palírnách neměl peníze. Začalo mě to bavit, protože jsem pochopil, že whisky je skotský národní poklad. Sháněl jsem si informace, ochutnal jsem jednosladovou whisky,“ popisuje svoje začátky Fogl s tím, že ruku v ruce s ochutnáváním whisky se zamiloval i do Skotska. Nyní do Skotska pořádá pravidelně výlety pro přátele a ty, kteří chtějí krásy této země, chutě whisky a její palírny poznat.

Oblíbená whisky Vladimíra Fogla je whisky vypálená z pořádně nakouřeného sladu z ostrova Islay. Není pro každého, odborníci říkají, že napít se jí, je jako ukousnout si kouře z komína. Voní po jódu, který se do ní dostává z mořského povětří severního Skotska. „Mám rád whisky z palírny Kilchoman. Ta je unikátní v tom, že vše od pěstování ječmene po lahvování destilátu se odehrává na místě. Miluji Ardbeg a Lagavulin. Nejnakouřenější whisky ale dělá palírna Bruichladdich a lahev z její produkce by byla pro mě nejkrásnějším dárkem pod stromečkem. Vzhledem k pořizovací ceně ale nejsem sobec, to bych pod tím stromkem měl dárek jen já,“ usmívá se Fogl s tím, že lahev této whisky vyjde na více než 7 tisíc korun.

Ve Skotsku lze ale pořídit i archivní whisky, jde o sběratelské edice, ve kterých jeden panák tohoto nazlátlého nápoje stojí i 300 liber. To nejsou whisky určené k pití, ale k uchování jako klenoty. I v brněnském Whisky Baru Valevil jednu takovou mají. „Máme tu k prodeji 37letou whisky Caperdonich, která byla sudována v roce 1968 a palírna, která ji vyrobila, už neexistuje. Je to rarita, limitovaná edice asi pěti stovek lahví,“ chlubí se Fogl. Jednou ze zajímavostí skotské whisky zároveň je, že stojí všude stejně. V palírnách, na letištích i v obchodech.

Whisky by se podle znalců měla vychutnávat. „Když ji do sebe kopnete, nevyužijete celou škálu chutí, kterou nabízí,“ vysvětluje mladý muž a dodává, že s doutníkem, ledem nebo sodou se whisky pije jen ve filmu. „To by znalec whisky nikdy neudělal, úplně by totiž přišel o její chuť.“

Brněnští Skotové také připravují na 17. května Skotský den v Brně, který se uskuteční na hradě Veveří.  Stejně tak jako při oslavách svátku svatého Ondřeje 30. listopadu slibují, že to bude den plný oslav, tance, jídla a dobrého pití.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře