Reklama
reklama

Nový primátor pro Brno? Jména lídrů jsou už jasná

Pátého srpna odevzdaly strany kandidátní listiny pro komunální volby v Brně. Primátorský post obhajuje jako lídr ČSSD Roman Onderka, který je v čele radnice nejdéle ze všech brněnských porevolučních primátorů. Proti němu „nasadily“ známá i neznámá jména ostatní strany, uskupení i aktivisté.

Sociální demokraté, občanští demokraté, KDU-ČSL, komunisté, Strana zelených, TOP 09, ale i hnutí ANO, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, A co Brno? nebo aktivisté z Žít Brno. Ti všichni budou usilovat v letošních komunálních volbách o obsazení nejvyšších míst na brněnském magistrátu.

Už druhé volební období, tedy 8 let, je brněnským primátorem Roman Onderka. Stal lídrem pro komunální volby už v závěru loňského roku, kdy získal silnou podporu členů místní organizace ČSSD Brno-město.

Lídrem koaliční ODS je překvapivě brněnský radní František Vižďa. Za své volební priority označil strategii parkování a rozvoj města, v brněnské politice se však zatím výrazně neprojevil. Zastává čtrnáct veřejných funkcí v různých komisích. Je také vedoucím katedry matematiky a fyziky na Univerzitě obrany. Jeho zvolení bylo překvapením, původně se měl o post primátora ucházet starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka nebo současný náměstek primátora Robert Kotzian.

O funkci brněnského primátora se budou ucházet i čtyři ženy, které už nyní rozhodují o budoucnosti města v brněnském zastupitelstvu. Za komunisty je to stejně jako minule Helena Sýkorová, která se netají tím, že prioritou je pomoc sociálně slabým. Irena Matonohová, která byla v předcházejících volbách lídrem TOP 09, vede nyní kandidátku Starostů a nezávislých. Už na začátku prázdnin se postavila například na stranu Zelených při návrhu na zlevnění roční šalinkarty. A právě Zelení nominovali do čela další ženu - starostku Nového Lískovce Janu Drápalovou, která po rezignaci Ondřeje Lišky stranu vede. Za lidovce by se teprve druhou brněnskou primátorkou chtěla stát Klára Liptáková, starostka městské části Maloměřice-Obřany. Získala důvěru 104 ze 116 volitelů na konferenci strany. V brněnském zastupitelstvu je ale krátce, letos se tam dostala jako náhradnice. TOP 09 vede do komunálních voleb předseda brněnské organizace a zastupitel Jaroslav Kacer. Chce zajistit zvýšení transparentnosti radnice, vyřešit parkování a privatizaci obecních bytů.

Poprvé podali v Brně kandidátku hnutí ANO, hnutí nezávislých kandidátů s názvem A co Brno? a aktivisté z Žít Brno. O křeslo brněnského primátora bude za hnutí ANO bojovat Petr Vokřál. Je to bývalý dlouholetý manažer ze soukromé sféry, vedl společnost A.S.A, která se zabývá nakládáním s odpadem.

Hnutí nezávislých kandidátů A co Brno?, které financuje podnikatel Ladislav Chodák, nejdřív nominovalo oblíbeného ředitele Gymnázia Matyáše Lercha Petra Kovače. Ten ale z pozice lídra kandidátky odstoupil a o post brněnského primátora se místo něj bude ucházet předseda hnutí Jundrováci a šéf zahraniční banky Ondřej Šťastník. Do podzimních voleb ještě povede aktivisty z Žít Brno Matěj Hollan.

V minulých komunálních volbách v roce 2010 přišlo v Brně k urnám skoro 42 procent voličů. Koalici na magistrátu spolu vytvořili sociální a občanští demokraté.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře