Reklama
reklama

Nový primátor pro Brno? Jména lídrů jsou už jasná

Pátého srpna odevzdaly strany kandidátní listiny pro komunální volby v Brně. Primátorský post obhajuje jako lídr ČSSD Roman Onderka, který je v čele radnice nejdéle ze všech brněnských porevolučních primátorů. Proti němu „nasadily“ známá i neznámá jména ostatní strany, uskupení i aktivisté.

Sociální demokraté, občanští demokraté, KDU-ČSL, komunisté, Strana zelených, TOP 09, ale i hnutí ANO, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, A co Brno? nebo aktivisté z Žít Brno. Ti všichni budou usilovat v letošních komunálních volbách o obsazení nejvyšších míst na brněnském magistrátu.

Už druhé volební období, tedy 8 let, je brněnským primátorem Roman Onderka. Stal lídrem pro komunální volby už v závěru loňského roku, kdy získal silnou podporu členů místní organizace ČSSD Brno-město.

Lídrem koaliční ODS je překvapivě brněnský radní František Vižďa. Za své volební priority označil strategii parkování a rozvoj města, v brněnské politice se však zatím výrazně neprojevil. Zastává čtrnáct veřejných funkcí v různých komisích. Je také vedoucím katedry matematiky a fyziky na Univerzitě obrany. Jeho zvolení bylo překvapením, původně se měl o post primátora ucházet starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka nebo současný náměstek primátora Robert Kotzian.

O funkci brněnského primátora se budou ucházet i čtyři ženy, které už nyní rozhodují o budoucnosti města v brněnském zastupitelstvu. Za komunisty je to stejně jako minule Helena Sýkorová, která se netají tím, že prioritou je pomoc sociálně slabým. Irena Matonohová, která byla v předcházejících volbách lídrem TOP 09, vede nyní kandidátku Starostů a nezávislých. Už na začátku prázdnin se postavila například na stranu Zelených při návrhu na zlevnění roční šalinkarty. A právě Zelení nominovali do čela další ženu - starostku Nového Lískovce Janu Drápalovou, která po rezignaci Ondřeje Lišky stranu vede. Za lidovce by se teprve druhou brněnskou primátorkou chtěla stát Klára Liptáková, starostka městské části Maloměřice-Obřany. Získala důvěru 104 ze 116 volitelů na konferenci strany. V brněnském zastupitelstvu je ale krátce, letos se tam dostala jako náhradnice. TOP 09 vede do komunálních voleb předseda brněnské organizace a zastupitel Jaroslav Kacer. Chce zajistit zvýšení transparentnosti radnice, vyřešit parkování a privatizaci obecních bytů.

Poprvé podali v Brně kandidátku hnutí ANO, hnutí nezávislých kandidátů s názvem A co Brno? a aktivisté z Žít Brno. O křeslo brněnského primátora bude za hnutí ANO bojovat Petr Vokřál. Je to bývalý dlouholetý manažer ze soukromé sféry, vedl společnost A.S.A, která se zabývá nakládáním s odpadem.

Hnutí nezávislých kandidátů A co Brno?, které financuje podnikatel Ladislav Chodák, nejdřív nominovalo oblíbeného ředitele Gymnázia Matyáše Lercha Petra Kovače. Ten ale z pozice lídra kandidátky odstoupil a o post brněnského primátora se místo něj bude ucházet předseda hnutí Jundrováci a šéf zahraniční banky Ondřej Šťastník. Do podzimních voleb ještě povede aktivisty z Žít Brno Matěj Hollan.

V minulých komunálních volbách v roce 2010 přišlo v Brně k urnám skoro 42 procent voličů. Koalici na magistrátu spolu vytvořili sociální a občanští demokraté.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Vizualizace Foto: MČ Brno-střed
Městská část Brno-střed rozhodla o výběru nejvhodnějšího návrhu architektonicko-urbanistické soutěže s názvem Park Rooseveltova v Brně. Porotu nejvíce zaujal návrh architekta Jiřího Vokřála a jeho...
20.03.2018 - 11:59
Bezbariérových míst v Brně pomalu ale jistě přibývá. Částečně zásluhou akčního plánu, který od Brňanů sbírá návrhy k bezbariérovým úpravám. Rovněž díky těmto podnětům letos bariéry zmizí z tramvajové...
20.03.2018 - 08:00
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Komentáře