Reklama
reklama

Nový primátor pro Brno? Jména lídrů jsou už jasná

Pátého srpna odevzdaly strany kandidátní listiny pro komunální volby v Brně. Primátorský post obhajuje jako lídr ČSSD Roman Onderka, který je v čele radnice nejdéle ze všech brněnských porevolučních primátorů. Proti němu „nasadily“ známá i neznámá jména ostatní strany, uskupení i aktivisté.

Sociální demokraté, občanští demokraté, KDU-ČSL, komunisté, Strana zelených, TOP 09, ale i hnutí ANO, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, A co Brno? nebo aktivisté z Žít Brno. Ti všichni budou usilovat v letošních komunálních volbách o obsazení nejvyšších míst na brněnském magistrátu.

Už druhé volební období, tedy 8 let, je brněnským primátorem Roman Onderka. Stal lídrem pro komunální volby už v závěru loňského roku, kdy získal silnou podporu členů místní organizace ČSSD Brno-město.

Lídrem koaliční ODS je překvapivě brněnský radní František Vižďa. Za své volební priority označil strategii parkování a rozvoj města, v brněnské politice se však zatím výrazně neprojevil. Zastává čtrnáct veřejných funkcí v různých komisích. Je také vedoucím katedry matematiky a fyziky na Univerzitě obrany. Jeho zvolení bylo překvapením, původně se měl o post primátora ucházet starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka nebo současný náměstek primátora Robert Kotzian.

O funkci brněnského primátora se budou ucházet i čtyři ženy, které už nyní rozhodují o budoucnosti města v brněnském zastupitelstvu. Za komunisty je to stejně jako minule Helena Sýkorová, která se netají tím, že prioritou je pomoc sociálně slabým. Irena Matonohová, která byla v předcházejících volbách lídrem TOP 09, vede nyní kandidátku Starostů a nezávislých. Už na začátku prázdnin se postavila například na stranu Zelených při návrhu na zlevnění roční šalinkarty. A právě Zelení nominovali do čela další ženu - starostku Nového Lískovce Janu Drápalovou, která po rezignaci Ondřeje Lišky stranu vede. Za lidovce by se teprve druhou brněnskou primátorkou chtěla stát Klára Liptáková, starostka městské části Maloměřice-Obřany. Získala důvěru 104 ze 116 volitelů na konferenci strany. V brněnském zastupitelstvu je ale krátce, letos se tam dostala jako náhradnice. TOP 09 vede do komunálních voleb předseda brněnské organizace a zastupitel Jaroslav Kacer. Chce zajistit zvýšení transparentnosti radnice, vyřešit parkování a privatizaci obecních bytů.

Poprvé podali v Brně kandidátku hnutí ANO, hnutí nezávislých kandidátů s názvem A co Brno? a aktivisté z Žít Brno. O křeslo brněnského primátora bude za hnutí ANO bojovat Petr Vokřál. Je to bývalý dlouholetý manažer ze soukromé sféry, vedl společnost A.S.A, která se zabývá nakládáním s odpadem.

Hnutí nezávislých kandidátů A co Brno?, které financuje podnikatel Ladislav Chodák, nejdřív nominovalo oblíbeného ředitele Gymnázia Matyáše Lercha Petra Kovače. Ten ale z pozice lídra kandidátky odstoupil a o post brněnského primátora se místo něj bude ucházet předseda hnutí Jundrováci a šéf zahraniční banky Ondřej Šťastník. Do podzimních voleb ještě povede aktivisty z Žít Brno Matěj Hollan.

V minulých komunálních volbách v roce 2010 přišlo v Brně k urnám skoro 42 procent voličů. Koalici na magistrátu spolu vytvořili sociální a občanští demokraté.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře