Reklama
reklama

Nová podoba Konečného náměstí. Keře, trávníky a lavičky v trojúhelníku Tivoli

V hlavním vestibulu radnice městské části Brno-střed najdete odpovědi na otázku, jak by mělo v budoucnu vypadat Konečného náměstí, zvané též „Tivoli“, vybudované na přelomu devatenáctého a dvacátého století stavitelem Františkem Pawlů. Jsou tam vystaveny práce čtyř ateliérů, které se zúčastnily architektonické soutěže týkající se obnovy tohoto náměstí.

Hlavním účelem soutěže, kterou uspořádala radnice městské části Brno-střed a v níž zvítězil ateliér P.P. Architects, byl návrh základní koncepce Konečného náměstí jako živého veřejného prostoru v kontextu architektonicky výjimečných okolních staveb. Zadání soutěže dále kladlo důraz na využití stávající vzrostlé zeleně, její doplnění, odclonění rušné dopravy a vybavení náměstí městským mobiliářem. Samostatným tématem k řešení byl návrh ústředního motivu náměstí, umístění architektonicky výtvarného díla – instalace tematicky zaměřené na historii vzniku náměstí a výjimečné okolní stavby s připomenutím jejího tvůrce Františka Pawlu.

„Z urbanistického hlediska převládl názor oddělit centrální část parkového náměstí od okolních dopravních komunikací zelení, zvýraznit průhledové osy a architektonické dominanty. Prostor náměstí by měl být doplněn dostatečným množstvím laviček a dalšího mobiliáře jako jsou odpadkové koše, stojany na kola a osvětlení,“ uvedl architekt Vojtěch Mencl.

Výstavu je možné navštívit v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8 do 15 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin.

V současné době se již zpracovává na obnovu náměstí projekt pro územní a stavební řízení tak, aby k realizaci obnovy Konečného náměstí mohlo dojít co nejdříve.

K budoucí podobě náměstí proběhla v loňském roce rovněž anketa, jejíž výsledky byly jedním z podkladů pro soutěžící týmy. O tom, že obyvatele budoucí podoba náměstí zajímá, svědčil nejen počet respondentů – téměř dvě sta padesát, ale i řada konkrétních námětů a dopisů zaslaných poštou a e-mailem. Téměř polovinu respondentů tvořili místní obyvatelé, kteří v zaslaných dopisech zdůrazňovali především potřebu stromů, keřů a trávníků.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře