Reklama
reklama

Nová podoba Konečného náměstí. Keře, trávníky a lavičky v trojúhelníku Tivoli

V hlavním vestibulu radnice městské části Brno-střed najdete odpovědi na otázku, jak by mělo v budoucnu vypadat Konečného náměstí, zvané též „Tivoli“, vybudované na přelomu devatenáctého a dvacátého století stavitelem Františkem Pawlů. Jsou tam vystaveny práce čtyř ateliérů, které se zúčastnily architektonické soutěže týkající se obnovy tohoto náměstí.

Hlavním účelem soutěže, kterou uspořádala radnice městské části Brno-střed a v níž zvítězil ateliér P.P. Architects, byl návrh základní koncepce Konečného náměstí jako živého veřejného prostoru v kontextu architektonicky výjimečných okolních staveb. Zadání soutěže dále kladlo důraz na využití stávající vzrostlé zeleně, její doplnění, odclonění rušné dopravy a vybavení náměstí městským mobiliářem. Samostatným tématem k řešení byl návrh ústředního motivu náměstí, umístění architektonicky výtvarného díla – instalace tematicky zaměřené na historii vzniku náměstí a výjimečné okolní stavby s připomenutím jejího tvůrce Františka Pawlu.

„Z urbanistického hlediska převládl názor oddělit centrální část parkového náměstí od okolních dopravních komunikací zelení, zvýraznit průhledové osy a architektonické dominanty. Prostor náměstí by měl být doplněn dostatečným množstvím laviček a dalšího mobiliáře jako jsou odpadkové koše, stojany na kola a osvětlení,“ uvedl architekt Vojtěch Mencl.

Výstavu je možné navštívit v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8 do 15 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin.

V současné době se již zpracovává na obnovu náměstí projekt pro územní a stavební řízení tak, aby k realizaci obnovy Konečného náměstí mohlo dojít co nejdříve.

K budoucí podobě náměstí proběhla v loňském roce rovněž anketa, jejíž výsledky byly jedním z podkladů pro soutěžící týmy. O tom, že obyvatele budoucí podoba náměstí zajímá, svědčil nejen počet respondentů – téměř dvě sta padesát, ale i řada konkrétních námětů a dopisů zaslaných poštou a e-mailem. Téměř polovinu respondentů tvořili místní obyvatelé, kteří v zaslaných dopisech zdůrazňovali především potřebu stromů, keřů a trávníků.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře