Reklama
reklama

Nová podoba Konečného náměstí. Keře, trávníky a lavičky v trojúhelníku Tivoli

V hlavním vestibulu radnice městské části Brno-střed najdete odpovědi na otázku, jak by mělo v budoucnu vypadat Konečného náměstí, zvané též „Tivoli“, vybudované na přelomu devatenáctého a dvacátého století stavitelem Františkem Pawlů. Jsou tam vystaveny práce čtyř ateliérů, které se zúčastnily architektonické soutěže týkající se obnovy tohoto náměstí.

Hlavním účelem soutěže, kterou uspořádala radnice městské části Brno-střed a v níž zvítězil ateliér P.P. Architects, byl návrh základní koncepce Konečného náměstí jako živého veřejného prostoru v kontextu architektonicky výjimečných okolních staveb. Zadání soutěže dále kladlo důraz na využití stávající vzrostlé zeleně, její doplnění, odclonění rušné dopravy a vybavení náměstí městským mobiliářem. Samostatným tématem k řešení byl návrh ústředního motivu náměstí, umístění architektonicky výtvarného díla – instalace tematicky zaměřené na historii vzniku náměstí a výjimečné okolní stavby s připomenutím jejího tvůrce Františka Pawlu.

„Z urbanistického hlediska převládl názor oddělit centrální část parkového náměstí od okolních dopravních komunikací zelení, zvýraznit průhledové osy a architektonické dominanty. Prostor náměstí by měl být doplněn dostatečným množstvím laviček a dalšího mobiliáře jako jsou odpadkové koše, stojany na kola a osvětlení,“ uvedl architekt Vojtěch Mencl.

Výstavu je možné navštívit v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8 do 15 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin.

V současné době se již zpracovává na obnovu náměstí projekt pro územní a stavební řízení tak, aby k realizaci obnovy Konečného náměstí mohlo dojít co nejdříve.

K budoucí podobě náměstí proběhla v loňském roce rovněž anketa, jejíž výsledky byly jedním z podkladů pro soutěžící týmy. O tom, že obyvatele budoucí podoba náměstí zajímá, svědčil nejen počet respondentů – téměř dvě sta padesát, ale i řada konkrétních námětů a dopisů zaslaných poštou a e-mailem. Téměř polovinu respondentů tvořili místní obyvatelé, kteří v zaslaných dopisech zdůrazňovali především potřebu stromů, keřů a trávníků.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře