Reklama
reklama

Nová letní atrakce pro Brňany. Mohou otestovat a ohodnotit jízdu elektrobusem

V následujících týdnech a měsících se lidé budou v ulicích města Brna opět setkávat s elektrobusy. Půjde o testovací vozy, které bude mít Dopravní podnik zapůjčené od různých subjektů. Buď přímo od výrobce nebo jiného dopravního podniku. Dopravní podnik bude na svých webových stránkách aktuálně informovat o tom, na trase které linky bude v jednotlivých dnech elektrobus nasazen.

Testování elektrobusů v Brně není nic nového. Již před dvěma lety se v brněnských ulicích objevil propagační elektrobus značky SOR, který se po týdenním zkoušení přemístil do dalšího města. „Jízdní vlastnosti byly dobré, ale limitující byl malý dojezd na jedno nabití baterií. A to je problém prozatím většiny předváděných elektrobusů. Je pravda, že vývoj v bateriích jde kupředu, baterie mají čím dál větší kapacitu a čím dál menší rozměry a váhu, ale ještě pořád to nemusí vyhovovat délkám tras, které musí autobusy každý den ujet,“ zhodnotil zkušební jízdy provozní ředitel dopravního podniku Jiří Valníček.

 

Kolik kilometrů jsou autobusy na elektřinu schopné ujet si chce Dopravní podnik vyzkoušet přímo v Brně, neboť každé město má jinou geografii. Brno na rozdíl například od rovinatých Pardubic má svá sídliště na okolních kopcích, a to bude mít určitě vliv na spotřebu energie z baterií.

Prvním zkoušeným elektrobusem bude vozidlo  AMZ s přepravní kapacitou 85 osob od litevského výrobce. Tento vůz bude v Brně jezdit od 16. do 22. července na různých linkách, mimo pravidelný jízdní řád. Cestující budou prostřednictvím průvodčího požádáni o vyplnění anketního lístku, v němž vyjádří svůj názor na testovaný vůz.

 

Druhým zkoušeným elektrobusem bude vozidlo STRATOS s přepravní kapacitou 29 osob od českého výrobce. Tento elektrobus bude v Brně jezdit od 1. do 19. srpna, a to na méně vytížených linkách. Cestující bude opět obcházet průvodčí s anketou o spokojenosti s testovaným vozem.  

 

Třetím a nejzajímavějším zkoušeným elektrobusem bude vozidlo SIEMENS-RAMPINI s přepravní kapacitou 40 osob. Tento elektrobus, který zapůjčí vídeňský dopravní podnik, bude v Brně jezdit od 7. do 11. října. „Elektrobus SIEMENS-RAMPINI je výjimečný tím, že během své služby se na různých místech dobíjí z trolejového vedení trolejbusů nebo tramvají, a tím částečně využívá i energii, kterou trolejbusy nebo tramvaje vyrábí jízdou z kopce a vrací zpět do trolejového vedení. Dnes se tato energie, pokud ji nespotřebuje jiné vozidlo jedoucí ve stejném úseku tratě, maří v brzdových odpornících vozidla,“ vysvětlil Valníček. Tento typ elektrobusu díky rychlému a lehce přístupnému dobíjení nemusí mít tak velké baterie, které pak omezují obsaditelnost vozidla, a je možno v něm v zimě elektřinou zatopit a v létě klimatizací vychladit prostor pro cestující.  Brno, díky své husté síti trolejového vedení, je pro tento typ elektrobusu velmi vhodné. Tento elektrobus bude nasazen především na turistických linkách. I v tomto provozu budou cestující požádáni o vyplnění anketního lístku.

 

Dopravní podnik bude na svých webových stránkách aktuálně informovat o tom, na trase které linky (mimo jízdní řád) bude v jednotlivých dnech elektrobus nasazen.

 

Zkoušení elektrobusů je zároveň součástí projektu EU Civitas Plus II. Jednou z priorit tohoto projektu je rozvoj elektromobility ve městech jako ekologicky čisté dopravy. Pro vyhodnocení zkušebního provozu elektrobusů se předpokládá, že se v rámci projektu objeví v příštím roce v brněnských ulicích tato vozidla i při pravidelném provozu. 

 

Brněnský dopravní podnik se alternativními pohony zabývá dlouhodobě a hledá nejlepší řešení, jak zároveň ušetřit náklady za pohonné hmoty a udržet komfort cestování. „Zkušební provozy všech testovaných vozů velmi pečlivě vyhodnotíme, protože naším cílem je, při udržení vysokého standardu kvality dopravní služby, nacházet efektivní cesty vedoucí k úsporám finančních prostředků,“ doplnil generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře