Reklama
reklama

Nová letní atrakce pro Brňany. Mohou otestovat a ohodnotit jízdu elektrobusem

V následujících týdnech a měsících se lidé budou v ulicích města Brna opět setkávat s elektrobusy. Půjde o testovací vozy, které bude mít Dopravní podnik zapůjčené od různých subjektů. Buď přímo od výrobce nebo jiného dopravního podniku. Dopravní podnik bude na svých webových stránkách aktuálně informovat o tom, na trase které linky bude v jednotlivých dnech elektrobus nasazen.

Testování elektrobusů v Brně není nic nového. Již před dvěma lety se v brněnských ulicích objevil propagační elektrobus značky SOR, který se po týdenním zkoušení přemístil do dalšího města. „Jízdní vlastnosti byly dobré, ale limitující byl malý dojezd na jedno nabití baterií. A to je problém prozatím většiny předváděných elektrobusů. Je pravda, že vývoj v bateriích jde kupředu, baterie mají čím dál větší kapacitu a čím dál menší rozměry a váhu, ale ještě pořád to nemusí vyhovovat délkám tras, které musí autobusy každý den ujet,“ zhodnotil zkušební jízdy provozní ředitel dopravního podniku Jiří Valníček.

 

Kolik kilometrů jsou autobusy na elektřinu schopné ujet si chce Dopravní podnik vyzkoušet přímo v Brně, neboť každé město má jinou geografii. Brno na rozdíl například od rovinatých Pardubic má svá sídliště na okolních kopcích, a to bude mít určitě vliv na spotřebu energie z baterií.

Prvním zkoušeným elektrobusem bude vozidlo  AMZ s přepravní kapacitou 85 osob od litevského výrobce. Tento vůz bude v Brně jezdit od 16. do 22. července na různých linkách, mimo pravidelný jízdní řád. Cestující budou prostřednictvím průvodčího požádáni o vyplnění anketního lístku, v němž vyjádří svůj názor na testovaný vůz.

 

Druhým zkoušeným elektrobusem bude vozidlo STRATOS s přepravní kapacitou 29 osob od českého výrobce. Tento elektrobus bude v Brně jezdit od 1. do 19. srpna, a to na méně vytížených linkách. Cestující bude opět obcházet průvodčí s anketou o spokojenosti s testovaným vozem.  

 

Třetím a nejzajímavějším zkoušeným elektrobusem bude vozidlo SIEMENS-RAMPINI s přepravní kapacitou 40 osob. Tento elektrobus, který zapůjčí vídeňský dopravní podnik, bude v Brně jezdit od 7. do 11. října. „Elektrobus SIEMENS-RAMPINI je výjimečný tím, že během své služby se na různých místech dobíjí z trolejového vedení trolejbusů nebo tramvají, a tím částečně využívá i energii, kterou trolejbusy nebo tramvaje vyrábí jízdou z kopce a vrací zpět do trolejového vedení. Dnes se tato energie, pokud ji nespotřebuje jiné vozidlo jedoucí ve stejném úseku tratě, maří v brzdových odpornících vozidla,“ vysvětlil Valníček. Tento typ elektrobusu díky rychlému a lehce přístupnému dobíjení nemusí mít tak velké baterie, které pak omezují obsaditelnost vozidla, a je možno v něm v zimě elektřinou zatopit a v létě klimatizací vychladit prostor pro cestující.  Brno, díky své husté síti trolejového vedení, je pro tento typ elektrobusu velmi vhodné. Tento elektrobus bude nasazen především na turistických linkách. I v tomto provozu budou cestující požádáni o vyplnění anketního lístku.

 

Dopravní podnik bude na svých webových stránkách aktuálně informovat o tom, na trase které linky (mimo jízdní řád) bude v jednotlivých dnech elektrobus nasazen.

 

Zkoušení elektrobusů je zároveň součástí projektu EU Civitas Plus II. Jednou z priorit tohoto projektu je rozvoj elektromobility ve městech jako ekologicky čisté dopravy. Pro vyhodnocení zkušebního provozu elektrobusů se předpokládá, že se v rámci projektu objeví v příštím roce v brněnských ulicích tato vozidla i při pravidelném provozu. 

 

Brněnský dopravní podnik se alternativními pohony zabývá dlouhodobě a hledá nejlepší řešení, jak zároveň ušetřit náklady za pohonné hmoty a udržet komfort cestování. „Zkušební provozy všech testovaných vozů velmi pečlivě vyhodnotíme, protože naším cílem je, při udržení vysokého standardu kvality dopravní služby, nacházet efektivní cesty vedoucí k úsporám finančních prostředků,“ doplnil generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře