Reklama
reklama

Nejprestižnější evropský grant míří poprvé do Brna. Získal ho vědec Pavel Plevka

Mladý vědec Pavel Plevka ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity CEITEC  získal nejprestižnější evropský vědecký grant, udělovaný Evropskou výzkumnou radou. Je tak jediným vědcem působícím v České republice, který letos obdržel finanční podporu z rady. Ta ji poskytuje nejtalentovanějším evropským výzkumníkům na základě vědecké excelence jejich návrhu inovativního výzkumu. Pavel Plevka uspěl s projektem „Strukturní studie lidských pikornavirů“ a je teprve šestým držitelem grantu v České republice od roku 2007 a vůbec prvním působícím v Brně.

Granty jsou udělovány každoročně za účelem podpořit výzkumné pracovníky, kteří se chystají sestavit výzkumné týmy a zahájit vlastní nezávislý výzkum v Evropě. „Získat grant je velmi složité, protože obvykle uspěje pouze 10 procent uchazečů z celého světa. Důležité je připravit výzkumný projekt, který má potenciál posunout hranice lidského poznání v některé z důležitých oblastí výzkumu“, vysvětluje Pavel Plevka. 

 

Celkem bylo letos podáno 3329 žádostí o grant, z čehož bylo podpořeno 287 v celkové výši 400 milionů eur. Grant přidělený Pavlu Plevkovi je pětiletý a činí přibližně 2 milióny eur - 52 milionů korun. „ERC granty jsou důležitým měřítkem kvality výzkumných institucí a také kvality výzkumu v jednotlivých zemích. Pro CEITEC je získání tohoto grantu potvrzením, že jsme na dobré cestě a jsme kompetitivní napříč všemi vědeckými instituty”, konstatuje ředitel CEITECu Markus Dettenhofer.

 

„Budeme studovat viry ze skupiny pikornavirů, které způsobují celou řadu lidských onemocnění od běžného nachlazení po život ohrožující záněty mozku. Zajímají nás struktury, které jsou důležité pro množení viru v infikovaných buňkách”, vysvětluje Plevka. V současné době neexistují žádná léčiva proti infekcím způsobeným pikornaviry. Cílem výzkumu bude strukturní analýza životního cyklu pikornavirů a její objasnění může přispět k vývoji nových léčiv. „Na našem výzkumném projektu je zajímavá kombinace strukturně biologických metod, které použijeme ke studiu životního cyklu pikornavirů. Pro získání grantu bylo důležité také to, že budeme studovat viry způsobující lidská onemocnění a naše výsledky tak mohou přispět ke zvýšení kvality lidského života“, popisuje Plevka.

 

Pavel Plevka vystudoval molekulární biologii a virologii na Karlově univerzitě v Praze. V roce 2009 získal PhD na Uppsala University ve Švédsku. V letech 2009-2012 působil jako postdoc na Purdue University v USA. Od července 2013 působí jako vedoucí výzkumné skupiny Strukturní virologie, která je součástí výzkumného programu Strukturní biologie v CEITECu. Zabývá se studiem molekulární struktury lidských pikornavirů, virů přispívajících ke zhoršení symptomů onemocnění Leishmaniaza  a virů způsobujících vymírání kolonií včely medonosné.  Je autorem odborných článků v renomovaných vědeckých časopisech.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře