Reklama
reklama

Nejprestižnější evropský grant míří poprvé do Brna. Získal ho vědec Pavel Plevka

Mladý vědec Pavel Plevka ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity CEITEC  získal nejprestižnější evropský vědecký grant, udělovaný Evropskou výzkumnou radou. Je tak jediným vědcem působícím v České republice, který letos obdržel finanční podporu z rady. Ta ji poskytuje nejtalentovanějším evropským výzkumníkům na základě vědecké excelence jejich návrhu inovativního výzkumu. Pavel Plevka uspěl s projektem „Strukturní studie lidských pikornavirů“ a je teprve šestým držitelem grantu v České republice od roku 2007 a vůbec prvním působícím v Brně.

Granty jsou udělovány každoročně za účelem podpořit výzkumné pracovníky, kteří se chystají sestavit výzkumné týmy a zahájit vlastní nezávislý výzkum v Evropě. „Získat grant je velmi složité, protože obvykle uspěje pouze 10 procent uchazečů z celého světa. Důležité je připravit výzkumný projekt, který má potenciál posunout hranice lidského poznání v některé z důležitých oblastí výzkumu“, vysvětluje Pavel Plevka. 

 

Celkem bylo letos podáno 3329 žádostí o grant, z čehož bylo podpořeno 287 v celkové výši 400 milionů eur. Grant přidělený Pavlu Plevkovi je pětiletý a činí přibližně 2 milióny eur - 52 milionů korun. „ERC granty jsou důležitým měřítkem kvality výzkumných institucí a také kvality výzkumu v jednotlivých zemích. Pro CEITEC je získání tohoto grantu potvrzením, že jsme na dobré cestě a jsme kompetitivní napříč všemi vědeckými instituty”, konstatuje ředitel CEITECu Markus Dettenhofer.

 

„Budeme studovat viry ze skupiny pikornavirů, které způsobují celou řadu lidských onemocnění od běžného nachlazení po život ohrožující záněty mozku. Zajímají nás struktury, které jsou důležité pro množení viru v infikovaných buňkách”, vysvětluje Plevka. V současné době neexistují žádná léčiva proti infekcím způsobeným pikornaviry. Cílem výzkumu bude strukturní analýza životního cyklu pikornavirů a její objasnění může přispět k vývoji nových léčiv. „Na našem výzkumném projektu je zajímavá kombinace strukturně biologických metod, které použijeme ke studiu životního cyklu pikornavirů. Pro získání grantu bylo důležité také to, že budeme studovat viry způsobující lidská onemocnění a naše výsledky tak mohou přispět ke zvýšení kvality lidského života“, popisuje Plevka.

 

Pavel Plevka vystudoval molekulární biologii a virologii na Karlově univerzitě v Praze. V roce 2009 získal PhD na Uppsala University ve Švédsku. V letech 2009-2012 působil jako postdoc na Purdue University v USA. Od července 2013 působí jako vedoucí výzkumné skupiny Strukturní virologie, která je součástí výzkumného programu Strukturní biologie v CEITECu. Zabývá se studiem molekulární struktury lidských pikornavirů, virů přispívajících ke zhoršení symptomů onemocnění Leishmaniaza  a virů způsobujících vymírání kolonií včely medonosné.  Je autorem odborných článků v renomovaných vědeckých časopisech.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře