Reklama
reklama

Nejlepší kopečková zmrzlina v Brně? Punčová ze stánku u Dornychu

Chybí vám kopečková Jadranská zmrzlina, na kterou před revolucí stála u Měnínské brány fronta hlavně kvůli chuti? Tak přesně takovou dnes dostanete ve stánku naproti Vaňkovce. V punčové jsou hrozinky, v oříškové kousky ořechů a pistáciová není zelená.

Noviny Centrum news vyhlásily před létem anketu o nejlepší brněnskou zmrzlinu. Po točené od Agnes z Řečkovic poslali čtenáři redaktory do stánku mezi Zvonařkou a ulicí Úzkou na kopečkovou. Už dvacet let ji taky vaří Pavel Halas, který se nejdřív specializoval na výrobu zákusků a pak se „našel“ ve zmrzlině. Spolumajitelka podniku Jana Resová letos v létě prodává hned několik druhů zmrzlin. „Základem je čokoládová, vanilková, oříšková a punčová. Ze smetanových k tomu nabízíme skořicovou, kávovou a pistáciovou. Ovocné zmrzliny pak máme podle ovoce, které se na trhu dá koupit. Jahodovou, ananasovou, meruňkovou, malinovou, borůvkovou, kiwi,“ vypočítává mladá prodavačka zmrzliny. Druhý červencový týden měla v mrazáku šestnáct chutí zmrzliny. „Každý týden nabídku obměňujeme,“ připomněla Jana.

Ledová dobrota se navíc vyrábí přímo ve stánku hned za výdejním okénkem. Zmrzliny jsou vařené v pasterizátoru z mléka. V chladícím sudu se pak uvařené mléko schladí, odstaví do lednice a po dvou hodinách přichází ke slovu stroj, ve kterém se mléko společně se smetanou stáčí a vzniká zmrzlina. Do vaniček zmrzliny se pak přidávají příchutě, oříšky, čokoláda, holandské kakao a stroj vše promíchá. V rychlomrazícím zařízení pak zmrzlinové hmoty ztuhnou na požadovanou konzistenci. Do půl hodiny od uvaření může Jana právě uvařený druh zmrzliny z těch nejkvalitnějších surovin prodávat. Ovocné zmrzliny vznikají rozmixováním ovoce a přidáním bílků, které ovocnou směs zahustí.

Pavel Halas se drží při vaření zmrzliny tradičních chutí. Štrůdlovou, mátovou nebo rafaelo lidi ochutnají jinde a pak znovu přijdou na jahodovou nebo vanilkovou. Když je hezké počasí, prodá se ve stánku přes 100 kopečků zmrzliny každý den.

Přestože nyní prodejci kopečkové zmrzliny pocítili konkurenční boj točené zmrzliny ze směsí a strojů, zákazníci se k malému stánku u rušné silnice vracejí. A nejvíc si chválí punčovou. „Říkají, že nikdo už v Brně neumí a nedělá punčovou s hrozinkami. Chválí i stracciatellu s kousky čokolády nebo pistáciovou, která není dobarvená zeleným barvivem a proto má žlutohnědou barvu pistáciových oříšků,“ dodává Jana Resová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře