Reklama
reklama

Na živnostenských úřadech byl zřízen institut „Spotřebitelského ombudsmana“

Spotřebitelský ombudsman je systém, který za pomoci kontaktních míst na živnostenských úřadech a jejich spolupráce s nevládními neziskovými organizacemi umožní především oklamaným a zneužitým spotřebitelům efektivně, rychle a bezplatně se domoci spotřebitelských práv.

Spotřebitelský ombudsman je zaveden za účelem okamžitého řešení palčivého problému s nepoctivým prodejem v případě předváděcích prodejních akcí, ale nejen na nich. Měl by být nápomocen všude tam, kde dochází ke styku podnikatelů se spotřebiteli, zejména se spotřebitelsky rizikovou skupinou – seniory. Využití tohoto systému bude možné i u spotřebitelských smluv, které jsou uzavírány s podomními a pouličními prodejci, elektronicky.

 

"Zejména na předváděcích akcích je v řadě případů prodáváno zboží nebo jsou nabízeny služby za použití nekalých obchodních praktik. Spotřebitelům je nuceno ke koupi zboží, které ve skutečnosti nepotřebují. V mnohých případech se navíc jedná o zboží značně předražené.

Spotřebitelé mohou v tomto případě využít existující sítě celkem 227 obecních živnostenských úřadů. V našem regionu nejblíže Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou, Břeclav," uvádí Barbora Lahová z živnostenského úřadu v Hodoníně.

 

Spotřebitel se díky nově zaváděnému systému bude moci zdarma obrátit na některý ze živnostenských úřadů, kde s ním bude vyplněn jednoduchý vstupní formulář, kterým založí případ, jenž bude dále zpracován místně nejbližší nevládní neziskovou organizací. Tato organizace potom bude radit, resp. zastupovat spotřebitele, a to opět bezplatně. S ohledem na bohaté zkušenosti v této oblasti a personální právní vybavení, jsou předpokladem úspěšného řešení spotřebitelského sporu. Spotřebitel tedy nemusí vyhledávat placené právní poradenství. Systém současně umožní případnou snazší kontrolu dotčeného prodejce orgány státu, a to buď samotnými živnostenskými úřady nebo jinými dozorovými orgány, kdy v případech nekalých obchodních praktik a klamání spotřebitele to bude asi nejčastěji orgány České obchodní inspekce, případně i pomocí finančního arbitra.

 

Pokud se spotřebitel rozhodne obrátit se na nevládní neziskovou organizaci přímo sám, jsou mu na živnostenských úřadech k dispozici kontakty na takové organizace, které se zabývají ochranou spotřebitele. Spotřebitelé mohou případně využít i publikovaných vzorů.

 

"Věříme, že takto nastavený systém bude jedním s účinných nástrojů pro ochranu spotřebitele v boji proti nekalým obchodním praktikám, respektive záchrannou sítí, jež spotřebiteli umožní efektivní a bezplatnou ochranu jeho práv porušených nepoctivými obchodníky. Nicméně i přes uvedené doporučujeme všem spotřebitelům se předváděcích prodejních akcí raději neúčastnit, zboží či služby nekupovat ani u podomních či pouličních prodejců a volit raději jistější formy nákupu zboží či služby v kamenných provozovnách, kde má spotřebitel dostatek času si zboží prohlédnout, nechat si zboží předvést, případně porovnat jeho cenu a kvalitu v jiných provozovnách a má zde také lepší možnost zboží i reklamovat. Rozhodně v každém případě zboží nenakupovat pod jakýmkoliv časovým či finančním nátlakem," dodává úřednice.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře