Reklama
reklama

Na živnostenských úřadech byl zřízen institut „Spotřebitelského ombudsmana“

Spotřebitelský ombudsman je systém, který za pomoci kontaktních míst na živnostenských úřadech a jejich spolupráce s nevládními neziskovými organizacemi umožní především oklamaným a zneužitým spotřebitelům efektivně, rychle a bezplatně se domoci spotřebitelských práv.

Spotřebitelský ombudsman je zaveden za účelem okamžitého řešení palčivého problému s nepoctivým prodejem v případě předváděcích prodejních akcí, ale nejen na nich. Měl by být nápomocen všude tam, kde dochází ke styku podnikatelů se spotřebiteli, zejména se spotřebitelsky rizikovou skupinou – seniory. Využití tohoto systému bude možné i u spotřebitelských smluv, které jsou uzavírány s podomními a pouličními prodejci, elektronicky.

 

"Zejména na předváděcích akcích je v řadě případů prodáváno zboží nebo jsou nabízeny služby za použití nekalých obchodních praktik. Spotřebitelům je nuceno ke koupi zboží, které ve skutečnosti nepotřebují. V mnohých případech se navíc jedná o zboží značně předražené.

Spotřebitelé mohou v tomto případě využít existující sítě celkem 227 obecních živnostenských úřadů. V našem regionu nejblíže Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou, Břeclav," uvádí Barbora Lahová z živnostenského úřadu v Hodoníně.

 

Spotřebitel se díky nově zaváděnému systému bude moci zdarma obrátit na některý ze živnostenských úřadů, kde s ním bude vyplněn jednoduchý vstupní formulář, kterým založí případ, jenž bude dále zpracován místně nejbližší nevládní neziskovou organizací. Tato organizace potom bude radit, resp. zastupovat spotřebitele, a to opět bezplatně. S ohledem na bohaté zkušenosti v této oblasti a personální právní vybavení, jsou předpokladem úspěšného řešení spotřebitelského sporu. Spotřebitel tedy nemusí vyhledávat placené právní poradenství. Systém současně umožní případnou snazší kontrolu dotčeného prodejce orgány státu, a to buď samotnými živnostenskými úřady nebo jinými dozorovými orgány, kdy v případech nekalých obchodních praktik a klamání spotřebitele to bude asi nejčastěji orgány České obchodní inspekce, případně i pomocí finančního arbitra.

 

Pokud se spotřebitel rozhodne obrátit se na nevládní neziskovou organizaci přímo sám, jsou mu na živnostenských úřadech k dispozici kontakty na takové organizace, které se zabývají ochranou spotřebitele. Spotřebitelé mohou případně využít i publikovaných vzorů.

 

"Věříme, že takto nastavený systém bude jedním s účinných nástrojů pro ochranu spotřebitele v boji proti nekalým obchodním praktikám, respektive záchrannou sítí, jež spotřebiteli umožní efektivní a bezplatnou ochranu jeho práv porušených nepoctivými obchodníky. Nicméně i přes uvedené doporučujeme všem spotřebitelům se předváděcích prodejních akcí raději neúčastnit, zboží či služby nekupovat ani u podomních či pouličních prodejců a volit raději jistější formy nákupu zboží či služby v kamenných provozovnách, kde má spotřebitel dostatek času si zboží prohlédnout, nechat si zboží předvést, případně porovnat jeho cenu a kvalitu v jiných provozovnách a má zde také lepší možnost zboží i reklamovat. Rozhodně v každém případě zboží nenakupovat pod jakýmkoliv časovým či finančním nátlakem," dodává úřednice.

Autor: 
redakce
Aktuálně
S tím, jak vyřešit nedostatek míst ve školkách si Brno lámalo hlavu již několik let. Nyní začínají vznikat modulové školky, jejichž stavba zabere maximálně pár týdnů. První taková začne od pondělí...
26.09.2017 - 12:21
Nový vzhled a kvalitnější zázemí. Brňané cestující vlakem přes Královo Pole se mohou těšit, že se tamní nádraží a nádražní budova kompletně promění. Začít se stavbou a opravami by se zde mohlo již v...
26.09.2017 - 11:34
Brněnským strážníkům přišla podezřelá dvojice mladíků s dámskou kabelkou. Ještě více zbystřili, když se mladíci při spatření strážníků dali na útěk. Vyšlo najevo, že kabelka byla kradená.
26.09.2017 - 08:06
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Komentáře