Reklama
reklama

Na týmy středoškoláků čekají od univerzity za odměnu tablety

Novou soutěž pro středoškoláky s názvem Bohatství země pořádají odborníci z Masarykovy univerzity (MU). Je určená studentům, kteří se chtějí naučit a vyzkoušet si, jak zacházet se surovinami od počátku jejich těžby až po  obchodování s nimi. Pětičlenné týmy se mohou do soutěže přihlásit do 15. září na webu.

Soutěž organizují v rámci projektu popularizace vědy katedra financí a veřejné ekonomie Ekonomicko-správní fakulty MU a ústavy geologických věd a matematiky a statistiky Přírodovědecké fakulty MU. „Týmy budou mít za úkol navrhnout nejvhodnější způsob těžby nerostů, zohledňovat budou nejen technologické podmínky, ale také ekonomickou výhodnost a sociální a environmentální důsledky těžby. Dobývat a prodávat budou zlato, uran a ropu,“ uvedl vedoucí katedry financí Petr Valouch, který má soutěže na starosti.

Organizátoři chtějí pomocí soutěže představit studentům univerzitu a práci zúčastněných kateder. „V rámci soutěže budeme pořádat exkurze na jednotlivé fakulty a umožníme studentům nahlédnout například do mineralogických sbírek. Středoškoláci si vyzkouší také finanční nástroj Bloomberg, který používají světové profesionální instituce na trhu nerostných surovin,“ doplnil Valouch. Přihlášené týmy dostanou příležitost prohlédnout si během října ložiska všech tří nerostných surovin, kterých se soutěž týká. Při zpracování projektu budou středoškoláci využívat i konzultanty z jednotlivých fakult.

Soutěž, financovanou z programu z projektu OP VK Popularizace vědy a výzkumu v přírodních vědách a matematice s využitím potenciálu MU, zakončí v březnu dvoudenní workshop, kde budou autoři jednotlivé projekty obhajovat před odbornou komisí. Vítězný tým si jako odměnu odnese pět tabletů. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře