Reklama
reklama

Na Špilberku budou opravovat severní hradby. V plánu je i lanovka nebo vinohrad

Na Špilberku budou po rozsáhlých opravách v jižní části hradu pokračovat v opravách. Na řadu přišly sto metrů dlouhé hradby v severní části Špilberku. Jde o značně poškozenou část hradu, která na svoji rekonstrukci čeká už půl století.

Na opravách severní části hradeb Špilberku by mohli dělníci začít pracovat už v červenci, ředitel Muzea města Brna, pod které hrad Špilberk spadá, plánuje, že opravy budou stát 18 milionů korun a potrvají do konce roku.  V dubnu by mělo město vypsat výběrové řízení na dodavatele stavby.

Zhruba deset metrů vysoká hradba je poškozena v úseku dlouhém asi sto metrů. Z části vypadaly uvolněné cihly. Zeď je nutné rozebrat a znovu přizdít. V budoucnu se ještě na Špilberku musí opravit severovýchodní bastion hradu a hospodářské zázemí pod severní hradbou. Vznikne v něm nový vstup do kasemat a také provozovna s občerstvením. Plánuje se také úprava parku pod hradem.

K zajímavým plánům úprav hradu Špilberk patří vybudování lanovky, která by z ulice Údolní dopravovala turisty z centra města na vrch s hradem. Stanice lanovky má být v proluce mezi domy na kraji ulice a sídlem ombudsmana. Jediný negativní rys této varianty je v tom, že lanovka nebude začínat svou jízdu v centru města. Uvažovalo se totiž, že lanovka by vedla z ulice Husovy. To ovšem neprošlo přes památkáře. Na Špilberku se také uvažuje se také o založení vinohradu na svazích pod hradem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře