Reklama
reklama

Na Špilberku budou opravovat severní hradby. V plánu je i lanovka nebo vinohrad

Na Špilberku budou po rozsáhlých opravách v jižní části hradu pokračovat v opravách. Na řadu přišly sto metrů dlouhé hradby v severní části Špilberku. Jde o značně poškozenou část hradu, která na svoji rekonstrukci čeká už půl století.

Na opravách severní části hradeb Špilberku by mohli dělníci začít pracovat už v červenci, ředitel Muzea města Brna, pod které hrad Špilberk spadá, plánuje, že opravy budou stát 18 milionů korun a potrvají do konce roku.  V dubnu by mělo město vypsat výběrové řízení na dodavatele stavby.

Zhruba deset metrů vysoká hradba je poškozena v úseku dlouhém asi sto metrů. Z části vypadaly uvolněné cihly. Zeď je nutné rozebrat a znovu přizdít. V budoucnu se ještě na Špilberku musí opravit severovýchodní bastion hradu a hospodářské zázemí pod severní hradbou. Vznikne v něm nový vstup do kasemat a také provozovna s občerstvením. Plánuje se také úprava parku pod hradem.

K zajímavým plánům úprav hradu Špilberk patří vybudování lanovky, která by z ulice Údolní dopravovala turisty z centra města na vrch s hradem. Stanice lanovky má být v proluce mezi domy na kraji ulice a sídlem ombudsmana. Jediný negativní rys této varianty je v tom, že lanovka nebude začínat svou jízdu v centru města. Uvažovalo se totiž, že lanovka by vedla z ulice Husovy. To ovšem neprošlo přes památkáře. Na Špilberku se také uvažuje se také o založení vinohradu na svazích pod hradem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře