Reklama
reklama

Na Špilberku budou opravovat severní hradby. V plánu je i lanovka nebo vinohrad

Na Špilberku budou po rozsáhlých opravách v jižní části hradu pokračovat v opravách. Na řadu přišly sto metrů dlouhé hradby v severní části Špilberku. Jde o značně poškozenou část hradu, která na svoji rekonstrukci čeká už půl století.

Na opravách severní části hradeb Špilberku by mohli dělníci začít pracovat už v červenci, ředitel Muzea města Brna, pod které hrad Špilberk spadá, plánuje, že opravy budou stát 18 milionů korun a potrvají do konce roku.  V dubnu by mělo město vypsat výběrové řízení na dodavatele stavby.

Zhruba deset metrů vysoká hradba je poškozena v úseku dlouhém asi sto metrů. Z části vypadaly uvolněné cihly. Zeď je nutné rozebrat a znovu přizdít. V budoucnu se ještě na Špilberku musí opravit severovýchodní bastion hradu a hospodářské zázemí pod severní hradbou. Vznikne v něm nový vstup do kasemat a také provozovna s občerstvením. Plánuje se také úprava parku pod hradem.

K zajímavým plánům úprav hradu Špilberk patří vybudování lanovky, která by z ulice Údolní dopravovala turisty z centra města na vrch s hradem. Stanice lanovky má být v proluce mezi domy na kraji ulice a sídlem ombudsmana. Jediný negativní rys této varianty je v tom, že lanovka nebude začínat svou jízdu v centru města. Uvažovalo se totiž, že lanovka by vedla z ulice Husovy. To ovšem neprošlo přes památkáře. Na Špilberku se také uvažuje se také o založení vinohradu na svazích pod hradem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře