Reklama
reklama

Na rodný dům herce Peška v Sokolské ulici se vrátila pamětní deska

Pravděpodobně ve šrotu zmizela předloni z domu v Sokolské ulici pamětní deska herce Ladislava Peška. Majitel domu krádež nahlásil nejen na policii, ale i na radnici městské části Brno-střed. V lednu se na dům v Sokolské ulici číslo 4 pamětní deska herce Ladislava Peška vrátila.

„Slavného českého divadelního a filmového herce připomínala pamětní deska na jeho rodném domě, kterou v roce 1996 slavnostně odhalila tehdejší starostka městské části Brno-střed Jarmila Horová. V roce 2012 došlo k jejímu odcizení, proto radnice městské části Brno-střed nechala desku znovu vyrobit,“ uvedl mluvčí radnice Roman Burián. Peškův rodný dům nyní zdobí dílo akademického malíře Pavla Buchty.

„Až do dnešního dne jsem netušil, že se herec Ladislav Pešek nejenže narodil v Brně, ale že se narodil v Sokolské ulici v domě číslo 4. Nová pamětní deska, která je na tomto domě umístěna, je povedená. Podle místních je z ní hercova tvář patrnější, než na té staré,“ chválil novou podobu desky Jiří Kalousek.

Lidé z okolí však při umístění desky poukazují na místo, kde deska visí. „Pan Pešek si nezaslouží umístění pamětní desky nad smrdutými popelnicemi. S tím se musí něco udělat,“ říká rozhodně starší žena, která bydlí ve vedlejším domě.

Ladislav Pešek se narodil 4. října 1906 hercům Emě a Ladislavu Pechovým. Po studiu herectví na konzervatoři byl roku 1926 angažován do Národního divadla v Brně. Tehdy přijal jako pseudonym matčino dívčí jméno.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře