Reklama
reklama

Na rodný dům herce Peška v Sokolské ulici se vrátila pamětní deska

Pravděpodobně ve šrotu zmizela předloni z domu v Sokolské ulici pamětní deska herce Ladislava Peška. Majitel domu krádež nahlásil nejen na policii, ale i na radnici městské části Brno-střed. V lednu se na dům v Sokolské ulici číslo 4 pamětní deska herce Ladislava Peška vrátila.

„Slavného českého divadelního a filmového herce připomínala pamětní deska na jeho rodném domě, kterou v roce 1996 slavnostně odhalila tehdejší starostka městské části Brno-střed Jarmila Horová. V roce 2012 došlo k jejímu odcizení, proto radnice městské části Brno-střed nechala desku znovu vyrobit,“ uvedl mluvčí radnice Roman Burián. Peškův rodný dům nyní zdobí dílo akademického malíře Pavla Buchty.

„Až do dnešního dne jsem netušil, že se herec Ladislav Pešek nejenže narodil v Brně, ale že se narodil v Sokolské ulici v domě číslo 4. Nová pamětní deska, která je na tomto domě umístěna, je povedená. Podle místních je z ní hercova tvář patrnější, než na té staré,“ chválil novou podobu desky Jiří Kalousek.

Lidé z okolí však při umístění desky poukazují na místo, kde deska visí. „Pan Pešek si nezaslouží umístění pamětní desky nad smrdutými popelnicemi. S tím se musí něco udělat,“ říká rozhodně starší žena, která bydlí ve vedlejším domě.

Ladislav Pešek se narodil 4. října 1906 hercům Emě a Ladislavu Pechovým. Po studiu herectví na konzervatoři byl roku 1926 angažován do Národního divadla v Brně. Tehdy přijal jako pseudonym matčino dívčí jméno.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře