Reklama
reklama

Na jižním svahu hradu Špilberk se bude pěstovat víno. Rulandské a ryzlink

Rulandské šedé a ryzlink rýnský. Tyto dvě odrůdy vína porostou ve vinohradu přímo v centru Brna na jižním svahu hradu Špilberk. Členové sdružení, které vinohrad prosadilo, začnou na kopci pracovat už příští týden. První „Víno ze Špilberku“ by mohli lidé ochutnat za tři roky.

Praha už vinice přímo u hradu má, teď se o totéž snaží Brno. Na obnovení vinice na Špilberku vysazením přibližně 350 hlav révy s jednoduše zapamatovatelným názvem, Vinice na Špilberku, se s městem dohodlo sdružení Vinice Špilberk. Ti už také nyní mají k výsadbě připraveny sazenice za dvacet tisíc korun i dřevěné kůly, u kterých réva poroste. Vinice se objeví na jižním svahu hradu, tedy nad ulicí Pellicova.

Pro realizaci vinice uvolnil magistrát částku 200 tisíc korun. Na vybudování nové vinice dohlídne Odbor životního prostředí a lidé z Veřejné zeleně města Brna.  Ti už také upravili pozemek tak, aby vyhovoval novému účelu. Odstranili šeříky a z akátových tyček postavili hrázky, které slouží jako protierozní štít.

„Půjde o obnovenou tradici v místech jižního svahu Špilberku, kde vinice v minulosti už existovaly. Lidé se na svých procházkách budou moci osvěžit pohledem na tradiční rostlinu Jižní Moravy a připomenout si někdejší podobu „zelených“ míst v Brně,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Brno už dva obecní vinohrady má. První vznikl v roce 2004 na Vinohradech a druhý v roce 2007 v Bohunicích.

Může vinice na Špilberku plnit také naučně-vzdělávací účel, jako vinice Svaté Kláry v Praze Tróji? Město s tím zatím nepočítá. Pokud se totiž někdy v budoucnu úspěšně vypěstují a sklidí hrozny, víno se uplatní částečně pro reprezentaci města a částečně v malém dárkovém balení v Info centru Brna, pro návštěvníky a turisty a jako rarita „Víno ze Špilberku“.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře