Reklama
reklama

Na ceny města Brna je nominován herec Pecha i fotograf Kratochvil

Na ceny města Brna je letos nominovaných 12 osobností, mezi nimi například herec Jiří Pecha, fotograf Jef Kratochvil či architektka Růžena Žertová. Cenu za mezinárodní spolupráci by měl dostat primátor Lipska Burkhard Jung. Ceny města Brna udílí radnice jednou ročně osobnostem, které svým dílem obohatily některou oblast veřejného života a posílily tak dobré jméno Brna.

Nominace budou na prosincovém zasedání ještě schvalovat zastupitelé. "Udělování cen města Brna je vždy po novém roce jednou z nejdůležitějších společenských akcí ve městě. Letos jsme si s partnerským městem Lipskem připomněli 40 let spolupráce, s tím je spojena také nominace lipského primátora," uvedl brněnský primátor Roman Onderka.

V oblasti technických věd je nominovaný docent výpočetní techniky Jan Maxmilián Honzík, který stál u zrodu veletrhu pomaturitního vzdělávání Gaudeamus.

Za přírodní vědy by měl cenu dostat astronom a astrofyzik Jiří Grygar, který se podílel na stavbě první části brněnské hvězdárny a je jejím velkým podporovatelem. Odborníci jej uznávají jako ikonu české astronomie a významného popularizátora vědy.

Herec Jiří Pecha, který stál u zrodu Divadla Husa na provázku, dostane cenu za dramatické umění. K vrcholům jeho divadelního herectví patří například titulní role v dramatu Král Lear a v komediální hříčce Babička - fetišistická revue. Pecha patří k nejvýznamnějším a nepopulárnějším brněnským uměleckým osobnostem. 

Nn memoriam Brno vyznamená také bývalého ombudsmana Otakara Motejla za zásluhy o svobodu a demokracii.

V oblasti lékařských věd je nominovaný chirurg Ivan Čapov, který působí od roku 1980 ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. Jeho zásluhou se klinika mimo jiné soustředila na robotickou chirurgii.

Za společenské vědy cenu zřejmě dostane přední odbornice v oblasti latinské medievistiky Jana Nechutová, která překládá díla latinské literatury.

Cenu za architekturu dostane Růžena Žertová, autorka obchodního domu v Pardubicích, která navrhuje i obytné stavby, interiéry, šperky a svítidla.

Za výtvarné umění si cenu pravděpodobně odnese divadelní fotograf Jef Kratochvil, jenž zároveň tvořil plakáty a obaly desek rockovým skupinám.

Za obor hudba radní nominovali skladatele, dirigenta a sbormistra Petra Fialu, zakladatele a uměleckého šéfa Českého filharmonického sboru Brno.

Cenu si zřejmě odnese také literární kritik Milan Suchomel, jehož dílo je protknuto brněnskou tematikou.

Za sport má ocenění získat cyklista Jan Smolík. Ten zvítězil v Závodě míru, největším světovém amatérském závodě své doby. Startoval na olympijských hrách 1964 v Tokiu a v roce 1968 v Mexiku a dál pak u cyklistiky pokračoval jako trenér.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Komentáře