Reklama
reklama

Muzeum vystaví na jeden den Mendelův rukopis

Originální práci Gregora Johanna Mendela Pokusy s rostlinnými hybridy vystaví Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity. Zájemci si jej mohou prohlédnout v sobotu 8. března v prostorách muzea. Rukopis, který Augustiniánské opatství získalo po složitých jednáních před dvěma lety z Německa, je jedním ze základních děl moderní genetiky.

Originál Mendelova spisu, v němž popisuje své pokusy s křížením hrachu, vystaví muzeum u příležitosti 149 let, které uplynou od jeho druhé přednášky na schůzi Přírodovědného spolku v Brně, kde svá pozorování představil. „Rukopis chceme po dohodě se starobrněnskými Augustiniány vystavovat při výjimečných příležitostech,“ uvedl ředitel Mendelova muzea Ondřej Dostál.

V sobotu muzeum také zahájí nový projekt Mendel 365x. „Jde o časosběrný dokument založený na tom, že každý den v jedenáct hodin dopoledne vyfotíme sochu Gregora Johanna Mendela v zahradě starobrněnského opatství ze stejného místa. Za rok pak vytvoříme minifilm, který ukáže prostory zahrady i sochu v proměnách jednoho roku,“ popsal záměr Dostál.

Do časosběrného dokumentu se podle něj může zapojit i veřejnost. „Zájemci mohou vytvořit podobný dokument z dalších míst spojených s Mendelem, jako je například škola na Jánské ulici, kde Mendel přednesl informace o svém výzkumu hrachu, či samotný Mendelův rodný dům v Hynčicích a celá řada dalších míst, jejichž seznam naleznete na našich webových stránkách nebo na sociálních sítích,“ doplnil ředitel Mendelova muzea.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře