Reklama
reklama

Muzeum vystaví na jeden den Mendelův rukopis

Originální práci Gregora Johanna Mendela Pokusy s rostlinnými hybridy vystaví Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity. Zájemci si jej mohou prohlédnout v sobotu 8. března v prostorách muzea. Rukopis, který Augustiniánské opatství získalo po složitých jednáních před dvěma lety z Německa, je jedním ze základních děl moderní genetiky.

Originál Mendelova spisu, v němž popisuje své pokusy s křížením hrachu, vystaví muzeum u příležitosti 149 let, které uplynou od jeho druhé přednášky na schůzi Přírodovědného spolku v Brně, kde svá pozorování představil. „Rukopis chceme po dohodě se starobrněnskými Augustiniány vystavovat při výjimečných příležitostech,“ uvedl ředitel Mendelova muzea Ondřej Dostál.

V sobotu muzeum také zahájí nový projekt Mendel 365x. „Jde o časosběrný dokument založený na tom, že každý den v jedenáct hodin dopoledne vyfotíme sochu Gregora Johanna Mendela v zahradě starobrněnského opatství ze stejného místa. Za rok pak vytvoříme minifilm, který ukáže prostory zahrady i sochu v proměnách jednoho roku,“ popsal záměr Dostál.

Do časosběrného dokumentu se podle něj může zapojit i veřejnost. „Zájemci mohou vytvořit podobný dokument z dalších míst spojených s Mendelem, jako je například škola na Jánské ulici, kde Mendel přednesl informace o svém výzkumu hrachu, či samotný Mendelův rodný dům v Hynčicích a celá řada dalších míst, jejichž seznam naleznete na našich webových stránkách nebo na sociálních sítích,“ doplnil ředitel Mendelova muzea.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře