Reklama
reklama

Mrakodrap AZ Tower oslavil první narozeniny. Dostal i dort se svíčkou

První narozeniny v úterý oslavil nejvyšší český mrakodrap, brněnský AZ Tower. Právě před rokem se z jeho vrcholu mohli poprvé podívat na Brno obyvatelé města. Den otevřených dveří měl tehdy ohromný úspěch, největší zájem byl samozřejmě o výstup na střešní vyhlídku, která nabízí pohled na Brno z výšky 111 metrů.

Během roku získal AZ Tower první místo jako stavba Jihomoravského kraje 2013 a také prestižní celosvětové ocenění, kdy byla stavba zařazena mezi TOP 10 výškových budov světa. Je to ocenění, které nemá v rámci naší republiky obdoby. Od roku 2000 oceňuje společnost Emporis z Hamburgu estetické a funkční hledisko výškových staveb cenou "Emporis Award". Do této soutěže se nedá přihlásit, nominaci a vítěze volí porota složená z expertů v oblasti architektury z celého světa. Nominováno pro rok 2013 bylo 300 světových výškových staveb a brněnský AZ Tower se umístil na 9. místě.

Rok po otevření jsou v AZ Tower volné dva apartmány a dvě obchodní jednotky. Na nájemce nebo kupce ještě čeká asi třetina kanceláří.

Stavba AZ Tower za 800 milionů korun byla zahájena v dubnu 2011. Výšky rekordních 111 metrů dosáhla v září 2012. Statika budovy je navržena tak, aby odolala zemětřesení o síle 6 stupňů Richterovy stupnice. Objekt nabízí přes 17 000 metrů čtverečních obchodních, kancelářských a rezidenčních ploch. Parkování ve dvou podzemních podlažích nabízí stání pro 272 aut. Součástí budovy je restaurace, obchody, archiv, fitness centrum a bazén.

Na úterní oslavě jeho narozenin se sešli ti, kteří se nejen podíleli na jeho stavbě a financování, ale i ti, kteří se poslední rok stali obchodními partnery společnosti. Na svůj vrchol oslavy si ale musel mrakodrap počkat. Auto, které převáželo obrovský dort - v podobě budovy - mělo totiž nehodu. Nakonec vše dobře dopadlo a nejvyšší budova Česka se dočkala i svíčky na dortu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře