Reklama
reklama

Mezinárodní úspěch brněnských strážníků. Preventivní projekt jde do boje o miliony eur

Dokáží vymyslet a uvést do života fungující a užitečný projekt, který může využít kterékoliv město na světě. Svým projektem Bezpečná lokalita – bezpečné bydlení o tom brněnští strážníci přesvědčili odbornou komisi prestižní soutěže Mayors Challenge bývalého newyorského starosty Michala Bloomberga. Projekt se prosadil mezi 21 finalistů z celkem 155 přihlášených, obstál v konkurenci metropolí jako Londýn, Amsterdam nebo Barcelona.

Absolutního vítěze čeká odměna ve výši 5 milionů eur, tedy v přepočtu více než 130 milionů korun určených pro další rozvoj konkrétního záměru. Další až čtyři vybrané projekty mohou hodnotitelé ocenit každý jedním milionem eur. Již samotný výběr mezi elitní jedenadvacítku ovšem představuje obrovský úspěch.

Principem soutěže je prokázání schopnosti „modelovat budoucí život“. Jinými slovy pomocí promyšlených a dlouhodobých kroků zlepšovat mobilitu, odpadové hospodářství, snižovat rizika pro životní prostředí, ale také reagovat na sociální změny či stárnutí populace.

Projekt Bezpečná lokalita – bezpečné bydlení zklidnil neutěšenou situaci v nájemním domě v Koniklecové 5, kde obyvatele sužovalo špatné soužití, rušení nočního klidu, vandalismus, ale například i opakovaná vloupání. Po sérii opatření, která přijala městská policie za intenzivní spolupráce s městskou částí Nový Lískovec, se z něj stalo bezpečné a čisté místo.

Přispívá k tomu mimo jiné obnovení funkce domovníka, který kromě údržby a úklidu garantuje i dodržování pevně stanovených pravidel. Zájemci mohou přímo v domě navštívit i nízkoprahovou klubovnu a sociální asistenty volnočasových aktivit.

Po důkladné a rozsáhlé diskuzi s nájemníky byl ve společných prostorách instalován kamerový a přístupový systém, který zvyšuje pocit odpovědnosti každého člověka v domě. Preventivně informační oddělení městské policie tento projekt neustále rozvíjí a díky tomu tam mohla v červenci 2012 zahájit provoz v pravidelných konzultačních hodinách Občanská poradna Brno. Její pracovníci nejčastěji odpovídají na otázky ohledně pracovněprávních vztahů, bydlení, ale i rodiny a mezilidských vztahů nebo sociálních dávek.

Primátor Roman Onderka po dohodě s vedením města vybral v lednu pro účast v soutěži Bezpečnou lokalitu – bezpečné bydlení z konkurence několika dalších ambiciózních brněnských projektů jako Brněnský chodec či Revitalizace "brněnského Bronxu".

„Soutěž Mayors Challenge jsme pojali opravdu jako challenge čili výzvu ukázat, že Brno není jen tím, kdo přihlíží, jak se jiná města v Evropě mění k lepšímu. Chtěli jsme ukázat, že jsme sebevědomým městem, které přináší dobré nápady, jež fungují. Mám velkou radost, že se to podařilo. Výběr našeho projektu mezi 21 finalistů v konkurenci 155 evropských měst je pro Brno téměř vítězstvím. Myslíme si, že projekt Bezpečná lokalita – bezpečné bydlení může pozitivně ovlivnit život obyvatel kteréhokoliv města. A že je inovativní v tom, že neřeší problémy za občany, ale učí je, jak se mohou na zlepšení bezpečnosti svého bydlení a formování soudržné komunity podílet sami. Zdá se, že porota soutěže Mayors Challenge je téhož názoru,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Projekty mohla podávat města EU nad 100 tisíc obyvatel, měly být inovativní, originální a mohlo se jednat o dopracování již probíhajících projektů.

Bezpečná lokalita již svůj inovativní přístup prokázala, když loni obdržela cenu „Nejlepší preventivní projekt krajů, měst a obcí“ Ministerstva vnitra ČR a v roce 2011 za ni Brno získalo 1. místo v prestižní soutěži Urban Security Award.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře