Reklama
reklama

Masarykova univerzita zařadila do přijímacích testů otázky v cizím jazyce

Otázky v cizím jazyce budou nově součástí Testu studijních předpokladů, jehož úspěšné zvládnutí je podmínkou pro přijetí na sedm z devíti fakult Masarykovy univerzity (MU). Univerzita si tak chce ověřit, že budoucí studenti zvládnou reagovat i na dotazy položené v cizím jazyce. Přihlášky do bakalářských a magisterských oborů pro akademický rok 2015/2016 přijímá univerzita do konce února 2015 pouze elektronicky na adrese: http://is.muni.cz/prihlaska/.

„Míra internacionalizace Masarykovy univerzity neustále roste, přibývá zahraničních lektorů, zvýšil se podíl zahraničních studentů i předmětů vyučovaných v cizím jazyce. Každý náš student musí během studia zvládnout práci s cizojazyčnou literaturou,“ řekl rektor MU Mikuláš Bek.

Šest otázek v cizím jazyce bude součástí subtestu zaměřeného na kritické myšlení, který má celkem 15 položek, z nichž zbývajících devět bude v češtině. Uchazeči si budou moci vybrat z variant v anglickém, německém, španělském a francouzském jazyce už při podávání elektronické přihlášky ke studiu.

 „Naším cílem není testovat úroveň znalosti cizího jazyka, ale ověřit si, že uchazeč je schopen na otázky v cizím jazyce reagovat. Zároveň chceme upozornit, že bez znalosti cizího jazyka se studenti na Masarykově univerzitě neobjedou,“ upřesnila prorektorka pro vzdělávací činnost Ivana Černá.

Celý Test studijních předpokladů obsahuje 60 položek ověřujících vedle kritického i verbální, numerické a analytické myšlení, dále prostorovou představivost a kulturní přehled. Každá položka se skládá ze zadání a pěti nabízených možností odpovědi, z nichž je vždy právě jedna správná. Test píší uchazeči 100 minut.

Jednotnou přijímací zkoušku v podobě Testu studijních předpokladů využívá sedm z devíti fakult Masarykovy univerzity již více než deset let. Za dobu jeho existence vzniklo přes 100 variant a bylo vytvořeno více než pět tisíc otázek. Test už skládalo téměř čtvrt milionu lidí.

Odlišný způsob výběru uchazečů používá Lékařská fakulta MU, kde uchazeči absolvují oborové testy z biologie, chemie a fyziky. Na Fakultě sociálních studií MU je podmínkou pro přijetí úspěšné absolvování Národních srovnávacích zkoušek, které zabezpečuje společnost Scio. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře