Reklama
reklama

Masarykova univerzita zařadila do přijímacích testů otázky v cizím jazyce

Otázky v cizím jazyce budou nově součástí Testu studijních předpokladů, jehož úspěšné zvládnutí je podmínkou pro přijetí na sedm z devíti fakult Masarykovy univerzity (MU). Univerzita si tak chce ověřit, že budoucí studenti zvládnou reagovat i na dotazy položené v cizím jazyce. Přihlášky do bakalářských a magisterských oborů pro akademický rok 2015/2016 přijímá univerzita do konce února 2015 pouze elektronicky na adrese: http://is.muni.cz/prihlaska/.

„Míra internacionalizace Masarykovy univerzity neustále roste, přibývá zahraničních lektorů, zvýšil se podíl zahraničních studentů i předmětů vyučovaných v cizím jazyce. Každý náš student musí během studia zvládnout práci s cizojazyčnou literaturou,“ řekl rektor MU Mikuláš Bek.

Šest otázek v cizím jazyce bude součástí subtestu zaměřeného na kritické myšlení, který má celkem 15 položek, z nichž zbývajících devět bude v češtině. Uchazeči si budou moci vybrat z variant v anglickém, německém, španělském a francouzském jazyce už při podávání elektronické přihlášky ke studiu.

 „Naším cílem není testovat úroveň znalosti cizího jazyka, ale ověřit si, že uchazeč je schopen na otázky v cizím jazyce reagovat. Zároveň chceme upozornit, že bez znalosti cizího jazyka se studenti na Masarykově univerzitě neobjedou,“ upřesnila prorektorka pro vzdělávací činnost Ivana Černá.

Celý Test studijních předpokladů obsahuje 60 položek ověřujících vedle kritického i verbální, numerické a analytické myšlení, dále prostorovou představivost a kulturní přehled. Každá položka se skládá ze zadání a pěti nabízených možností odpovědi, z nichž je vždy právě jedna správná. Test píší uchazeči 100 minut.

Jednotnou přijímací zkoušku v podobě Testu studijních předpokladů využívá sedm z devíti fakult Masarykovy univerzity již více než deset let. Za dobu jeho existence vzniklo přes 100 variant a bylo vytvořeno více než pět tisíc otázek. Test už skládalo téměř čtvrt milionu lidí.

Odlišný způsob výběru uchazečů používá Lékařská fakulta MU, kde uchazeči absolvují oborové testy z biologie, chemie a fyziky. Na Fakultě sociálních studií MU je podmínkou pro přijetí úspěšné absolvování Národních srovnávacích zkoušek, které zabezpečuje společnost Scio. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Nezáleží na tom, zda patříte k vyznavačům aktivního životního stylu, plánujete založit rodinu či naopak vyhledáváte klid a možnosti k zaslouženému relaxu. Uvažujete-li nad koupí nového bydlení a...
16.09.2018 - 08:29
Komentáře