Reklama
reklama

Masarykova univerzita vydělala. Prodala licenci na plazmovou trysku

Práva k užívání vynálezu na vytváření plazmatu za atmosférického tlaku ve štěrbinové trysce koupila od Masarykovy univerzity soukromá společnost. Uzavřená licenční smlouva se spin-off firmou NANO FUSION ukazuje, že výsledky výzkumu Masarykovy univerzity lze aplikovat v praxi. Za vynález a zařízení k jeho provádění zaplatí společnost 900 tisíc korun a každoročně univerzitě poputují další poplatky za jeho užívání. Plazmatické štěrbinové trysky jsou určeny pro povrchové úpravy materiálů.     

„Zjistili jsme, že plazmová tužka upravená do formy multitrysek není vhodná pro průmyslové využití. Výrazně lepší řešení nabízejí štěrbinové trysky, které umožňují velmi snadné vytváření homogenního plazmatu na šířku desítek centimetrů a také nanášení funkčních povlaků na materiálech za pomoci látek ve formě aerosolu,“ uvedl Miloš Klíma z Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty.

 

Současný vynález, o jehož patentování požádala Masarykova univerzita na konci roku 2012, je pokračováním výzkumu plazmové tužky na Přírodovědecké fakultě MU a v současnosti i jedním z výstupů projektu CEPLANT placeného z evropského operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Podíleli se na něm Miloš Klíma, Maja Gašić a Michal Makovec a konstruktér Jan Zahradník jakožto spolumajitel tohoto vynálezu.  

 

„Prodej této licence patří k zatím největším úspěchům Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity. Očekáváme však, že obdobných úspěchů bude přibývat,“ uvedla ředitelka centra Eva Janouškovcová. Licenci získala společnost NANO FUSION s.r.o., která bude technologii sama využívat a bude se také podílet na jejím patentování v zahraničí. První průmyslové aplikace lze očekávat v horizontu několika měsíců. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře