Reklama
reklama

Masarykova univerzita otevře v září tři nová vědecká centra

Hned tři nová vědecká a výuková centra začnou sloužit vědcům a studentům Masarykovy univerzity se začátkem akademického roku.

Největší událostí bude otevření centra vědecké excelence, Středoevropského technologického institutu CEITEC, jehož část určená pro přírodní vědy vyrostla v areálu Univerzitního kampusu Bohunice. Slavnostní otevření CEITEC MU se uskuteční v pátek 12. září. O tři dny později v pondělí 15. září se na pedagogické fakultě otevře Centrum výzkumných institutů a doktorských studií (CVIDOS) a v pátek 19. září se symbolicky zpřístupní nový areál Centra vzdělávání, výzkumu a inovací pro ICT (CERIT) fakulty informatiky.

„Tento rozvoj byl financován z evropských fondů, a proto projekty začínaly i končí ve stejném období,“ vysvětlil rektor MU Mikuláš Bek kumulaci mimořádných událostí. „Skutečnost, že během jednoho týdne otevřeme unikátní prostory hned na třech místech v Brně, které budou sloužit nejméně polovině z našich fakult, dokazuje, že Masarykova univerzita byla na výzvy v operačních programech dobře připravena, dokázala je maximálně využít a všechny získané projekty dokončila včas a úspěšně,“ zdůraznil rektor.

O významu nově budovaných vědeckých a výukových kapacit svědčí mimo jiné i to, že se slavnostního otevření CEITEC MU účastní i vrcholní představitelé ČR, kraje a města, ale i řada zahraničních vědeckých kapacit. Projekt CEITEC s rozpočtem ve výši 5,2 mld korun, který je spolufinancován z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, je jednou z největších investic v oblasti výzkumu a vývoje ve střední Evropě. Nabídne špičkové zázemí pro 600 vědců, kteří se zaměří na bádání v oblasti strukturní biologie, molekulární medicíny, lidského mozku a mysli, ale i na nanotechnologie a vývoj pokročilých materiálů.

V rámci projektu CVIDOS s rozpočtem kolem 140 milionů korun univerzita ze stejného operačního programu postavila a vybavila novou pětipatrovou budovu s knihovnou a zázemím pro výuku i práci vědeckých týmů v areálu pedagogické fakulty v ulici Poříčí. Objekt bude mimo jiné sloužit pětici výzkumných institutů, které se zaměřují na výzkum v oblasti školního a inkluzivního vzdělávání, vztahu školy a zdraví, sociálního rozvoje osobnosti a multikulturní výchovy a na pedagogický vývoj a inovace.

Nové prostory pro výuku a výzkum, ale také vědecko-technický park, který umožní mnohem těsnější spolupráci s průmyslem, budou od začátku akademického roku sloužit fakultě informatiky a ústavu výpočetní techniky v Botanické ulici. V rámci tohoto rozvoje byla za 250 milionů postavena a vybavena nová čelní pětipatrová budova s posluchárnami, učebnami, laboratořemi, knihovnou a moderním datovým centrem. Na tyto prostory bezprostředně navazuje vědecko-technický park specializovaný na oblast informačních a komunikačních technologií, pro který byla z Operačního programu Podnikání a inovace postavena nová sedmipatrová budova za přibližně 110 milionů korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Komentáře