Reklama
reklama

Masarykova univerzita otevře v září tři nová vědecká centra

Hned tři nová vědecká a výuková centra začnou sloužit vědcům a studentům Masarykovy univerzity se začátkem akademického roku.

Největší událostí bude otevření centra vědecké excelence, Středoevropského technologického institutu CEITEC, jehož část určená pro přírodní vědy vyrostla v areálu Univerzitního kampusu Bohunice. Slavnostní otevření CEITEC MU se uskuteční v pátek 12. září. O tři dny později v pondělí 15. září se na pedagogické fakultě otevře Centrum výzkumných institutů a doktorských studií (CVIDOS) a v pátek 19. září se symbolicky zpřístupní nový areál Centra vzdělávání, výzkumu a inovací pro ICT (CERIT) fakulty informatiky.

„Tento rozvoj byl financován z evropských fondů, a proto projekty začínaly i končí ve stejném období,“ vysvětlil rektor MU Mikuláš Bek kumulaci mimořádných událostí. „Skutečnost, že během jednoho týdne otevřeme unikátní prostory hned na třech místech v Brně, které budou sloužit nejméně polovině z našich fakult, dokazuje, že Masarykova univerzita byla na výzvy v operačních programech dobře připravena, dokázala je maximálně využít a všechny získané projekty dokončila včas a úspěšně,“ zdůraznil rektor.

O významu nově budovaných vědeckých a výukových kapacit svědčí mimo jiné i to, že se slavnostního otevření CEITEC MU účastní i vrcholní představitelé ČR, kraje a města, ale i řada zahraničních vědeckých kapacit. Projekt CEITEC s rozpočtem ve výši 5,2 mld korun, který je spolufinancován z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, je jednou z největších investic v oblasti výzkumu a vývoje ve střední Evropě. Nabídne špičkové zázemí pro 600 vědců, kteří se zaměří na bádání v oblasti strukturní biologie, molekulární medicíny, lidského mozku a mysli, ale i na nanotechnologie a vývoj pokročilých materiálů.

V rámci projektu CVIDOS s rozpočtem kolem 140 milionů korun univerzita ze stejného operačního programu postavila a vybavila novou pětipatrovou budovu s knihovnou a zázemím pro výuku i práci vědeckých týmů v areálu pedagogické fakulty v ulici Poříčí. Objekt bude mimo jiné sloužit pětici výzkumných institutů, které se zaměřují na výzkum v oblasti školního a inkluzivního vzdělávání, vztahu školy a zdraví, sociálního rozvoje osobnosti a multikulturní výchovy a na pedagogický vývoj a inovace.

Nové prostory pro výuku a výzkum, ale také vědecko-technický park, který umožní mnohem těsnější spolupráci s průmyslem, budou od začátku akademického roku sloužit fakultě informatiky a ústavu výpočetní techniky v Botanické ulici. V rámci tohoto rozvoje byla za 250 milionů postavena a vybavena nová čelní pětipatrová budova s posluchárnami, učebnami, laboratořemi, knihovnou a moderním datovým centrem. Na tyto prostory bezprostředně navazuje vědecko-technický park specializovaný na oblast informačních a komunikačních technologií, pro který byla z Operačního programu Podnikání a inovace postavena nová sedmipatrová budova za přibližně 110 milionů korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře