Reklama
reklama

Marija Nobilisová: Ať se na Ukrajině neumírá

Hlavní tváří protestů proti událostem na Ukrajině se v Brně stala šestadvacetiletá studentka Fakulty sociálních studií Marija Nobilisová. Události v její zemi ji děsí. Pro své prarodiče, kteří žijí v ruskými vojáky zaminované oblasti, shání informace o udělení azylu.

Už tři měsíce nosí Marija Nobilisová na klopě svého kabátu světle modrou a žlutou stužku. Jsou to barvy Ukrajiny. „Ukrajinská vlajka je nyní už dost známá, takže se lidé na ulici otáčí. Když potkám někoho dalšího s těmito barvami na oblečení, je to povzbudivé,“ přiznává mladá žena.

Svržení prezidenta Janukoviče podle ní stálo Ukrajinu víc, než čekala. Nyní s obavou přihlíží k manévrům Ruska na Ukrajině. „Ještě jsme se nestačili úplně vzpamatovat z toho státního převratu a znovu to kvůli Rusku nabralo úplně jiný spád. Mezi lidmi, které na Ukrajině pochovávají, mám známé. Opravdu moc se bojím, že válka bude,“ říká Marija s tím, že oproti Čechům má nevýhodu v tom, že umí azbuku. „Mohu si přečíst ruské i ukrajinské informace, vím, že Putin to myslí vážně a vím, jaká nálada panuje na Ukrajině,“ dodává.

Pořádá veřejné protesty, sepisuje petice. První setkání uspořádala po útocích vojáků na studenty v prosinci a na vánoční prázdniny vyrazila do Kyjeva a pak na jihovýchod do Chersonu, kde bydlí její prarodiče. „Nejsem významná osobnost, takže toho nemohu udělat moc. Ale přidala jsem se svojí troškou a ta pak v celosvětovém kontextu vytvoří mozaiku protestu. Samozřejmě by to nešlo bez pozornosti médií, kterým za přízeň děkuji,“ Snaží se proto na každé akci upozornit na nějakou událost a chytit lidi za srdce. Třeba obkreslením své postavy na dlažbě náměstí Svobody.

Marija Nobilisová má české občanství a od 13 let žije v České republice. Sama ale říká, že k Ukrajině má silné vazby. „Sledovala jsem už před deseti lety Oranžovou revoluci, ale hlavně v posledních letech jsem od svých příbuzných slýchávala stále častěji, že země upadá jak po ekonomické, ale i sociální stránce a že na Ukrajině je stále víc nebezpečno. Janukovič pro zemi a její obyvatele neudělal vůbec nic. A to, že jsem si ho nevážila nyní přerostlo v odpor. Proto jsem tady v České republice přiložila ruku k dílu za ty lidi, kteří tam žijí,“ říká mladá žena.

Ukrajině by Marija Nobilisová přála, aby tam neumírali lidé, aby se tam nezabíjelo. „Když se v únoru v Kyjevě střílelo, nemohla jsem spát. Válku jsem nikdy nezažila a nechci zažít. Ale zas nemůžeme nechat Putina, aby obsadil Ukrajinu,“ dodává Marija.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře