Reklama
reklama

Marija Nobilisová: Ať se na Ukrajině neumírá

Hlavní tváří protestů proti událostem na Ukrajině se v Brně stala šestadvacetiletá studentka Fakulty sociálních studií Marija Nobilisová. Události v její zemi ji děsí. Pro své prarodiče, kteří žijí v ruskými vojáky zaminované oblasti, shání informace o udělení azylu.

Už tři měsíce nosí Marija Nobilisová na klopě svého kabátu světle modrou a žlutou stužku. Jsou to barvy Ukrajiny. „Ukrajinská vlajka je nyní už dost známá, takže se lidé na ulici otáčí. Když potkám někoho dalšího s těmito barvami na oblečení, je to povzbudivé,“ přiznává mladá žena.

Svržení prezidenta Janukoviče podle ní stálo Ukrajinu víc, než čekala. Nyní s obavou přihlíží k manévrům Ruska na Ukrajině. „Ještě jsme se nestačili úplně vzpamatovat z toho státního převratu a znovu to kvůli Rusku nabralo úplně jiný spád. Mezi lidmi, které na Ukrajině pochovávají, mám známé. Opravdu moc se bojím, že válka bude,“ říká Marija s tím, že oproti Čechům má nevýhodu v tom, že umí azbuku. „Mohu si přečíst ruské i ukrajinské informace, vím, že Putin to myslí vážně a vím, jaká nálada panuje na Ukrajině,“ dodává.

Pořádá veřejné protesty, sepisuje petice. První setkání uspořádala po útocích vojáků na studenty v prosinci a na vánoční prázdniny vyrazila do Kyjeva a pak na jihovýchod do Chersonu, kde bydlí její prarodiče. „Nejsem významná osobnost, takže toho nemohu udělat moc. Ale přidala jsem se svojí troškou a ta pak v celosvětovém kontextu vytvoří mozaiku protestu. Samozřejmě by to nešlo bez pozornosti médií, kterým za přízeň děkuji,“ Snaží se proto na každé akci upozornit na nějakou událost a chytit lidi za srdce. Třeba obkreslením své postavy na dlažbě náměstí Svobody.

Marija Nobilisová má české občanství a od 13 let žije v České republice. Sama ale říká, že k Ukrajině má silné vazby. „Sledovala jsem už před deseti lety Oranžovou revoluci, ale hlavně v posledních letech jsem od svých příbuzných slýchávala stále častěji, že země upadá jak po ekonomické, ale i sociální stránce a že na Ukrajině je stále víc nebezpečno. Janukovič pro zemi a její obyvatele neudělal vůbec nic. A to, že jsem si ho nevážila nyní přerostlo v odpor. Proto jsem tady v České republice přiložila ruku k dílu za ty lidi, kteří tam žijí,“ říká mladá žena.

Ukrajině by Marija Nobilisová přála, aby tam neumírali lidé, aby se tam nezabíjelo. „Když se v únoru v Kyjevě střílelo, nemohla jsem spát. Válku jsem nikdy nezažila a nechci zažít. Ale zas nemůžeme nechat Putina, aby obsadil Ukrajinu,“ dodává Marija.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře