Reklama
reklama

Marija Nobilisová: Ať se na Ukrajině neumírá

Hlavní tváří protestů proti událostem na Ukrajině se v Brně stala šestadvacetiletá studentka Fakulty sociálních studií Marija Nobilisová. Události v její zemi ji děsí. Pro své prarodiče, kteří žijí v ruskými vojáky zaminované oblasti, shání informace o udělení azylu.

Už tři měsíce nosí Marija Nobilisová na klopě svého kabátu světle modrou a žlutou stužku. Jsou to barvy Ukrajiny. „Ukrajinská vlajka je nyní už dost známá, takže se lidé na ulici otáčí. Když potkám někoho dalšího s těmito barvami na oblečení, je to povzbudivé,“ přiznává mladá žena.

Svržení prezidenta Janukoviče podle ní stálo Ukrajinu víc, než čekala. Nyní s obavou přihlíží k manévrům Ruska na Ukrajině. „Ještě jsme se nestačili úplně vzpamatovat z toho státního převratu a znovu to kvůli Rusku nabralo úplně jiný spád. Mezi lidmi, které na Ukrajině pochovávají, mám známé. Opravdu moc se bojím, že válka bude,“ říká Marija s tím, že oproti Čechům má nevýhodu v tom, že umí azbuku. „Mohu si přečíst ruské i ukrajinské informace, vím, že Putin to myslí vážně a vím, jaká nálada panuje na Ukrajině,“ dodává.

Pořádá veřejné protesty, sepisuje petice. První setkání uspořádala po útocích vojáků na studenty v prosinci a na vánoční prázdniny vyrazila do Kyjeva a pak na jihovýchod do Chersonu, kde bydlí její prarodiče. „Nejsem významná osobnost, takže toho nemohu udělat moc. Ale přidala jsem se svojí troškou a ta pak v celosvětovém kontextu vytvoří mozaiku protestu. Samozřejmě by to nešlo bez pozornosti médií, kterým za přízeň děkuji,“ Snaží se proto na každé akci upozornit na nějakou událost a chytit lidi za srdce. Třeba obkreslením své postavy na dlažbě náměstí Svobody.

Marija Nobilisová má české občanství a od 13 let žije v České republice. Sama ale říká, že k Ukrajině má silné vazby. „Sledovala jsem už před deseti lety Oranžovou revoluci, ale hlavně v posledních letech jsem od svých příbuzných slýchávala stále častěji, že země upadá jak po ekonomické, ale i sociální stránce a že na Ukrajině je stále víc nebezpečno. Janukovič pro zemi a její obyvatele neudělal vůbec nic. A to, že jsem si ho nevážila nyní přerostlo v odpor. Proto jsem tady v České republice přiložila ruku k dílu za ty lidi, kteří tam žijí,“ říká mladá žena.

Ukrajině by Marija Nobilisová přála, aby tam neumírali lidé, aby se tam nezabíjelo. „Když se v únoru v Kyjevě střílelo, nemohla jsem spát. Válku jsem nikdy nezažila a nechci zažít. Ale zas nemůžeme nechat Putina, aby obsadil Ukrajinu,“ dodává Marija.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře