Reklama
reklama

Marihuana bude v lékárnách k dostání nejdřív koncem prázdnin

Od začátku dubna umožnuje zákon, aby si nemocní lidé na elektronický recept koupili léčebné konopí legálně v lékárnách.  Jenže do Česka se teprve začne z Nizozemska dovážet.  Čeští pěstitelé mohou podle zákona konopí s vyšším obsahem THC začít pěstovat až za rok. Do té doby se pacienti musí spokojit se zahraničními výrobky a ministerstvo zdravotnictví udělit dovozci licenci. To ale zatím neučinilo.

Na ministerstvo zdravotnictví se zatím obrátili s žádostí o licenci tři dovozci. „Zahájili jsme správní řízení, které bude trvat jeden až dva měsíce,“ upřesnila tisková mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Podle ní uleví lékaři schválená marihuana prvním pacientům od bolesti nejdřív na přelomu srpna a září.

 

Počet dovozců ministerstvo regulovat nebude. Stejně tak ani neví, kolik kilogramů konopí se do Česka doveze a kolik bude stát. Obě otázky by měla zodpovědět poptávka po léku. Konopí zpočátku pravděpodobně nebude možné koupit úplně v každé lékárně. Přijímání elektronických receptů zvládnou totiž jen ty, které jsou pro něj technicky vybaveny. 

 

Pacienti si budou muset léčebné konopí platit ze svého. Zdravotní pojišťovny na léčbu konopím nepřispívají. Marihuana má sloužit ke zmírnění závažných onemocnění, jako je rakovina, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, lupénka nebo atopický ekzém. Na dovoz a distribuci konopí bude dohlížet Státní ústav pro kontrolu léčiv, ten také vydá licence tuzemským pěstitelům.

 

Někteří zákonodárci nebo Svaz pacientů poukazují na to, že konopí bude v lékárnách pro řadu nemocných cenově nedostupné, pokud nebude alespoň částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. 

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Komentáře