Reklama
reklama

Marihuana bude v lékárnách k dostání nejdřív koncem prázdnin

Od začátku dubna umožnuje zákon, aby si nemocní lidé na elektronický recept koupili léčebné konopí legálně v lékárnách.  Jenže do Česka se teprve začne z Nizozemska dovážet.  Čeští pěstitelé mohou podle zákona konopí s vyšším obsahem THC začít pěstovat až za rok. Do té doby se pacienti musí spokojit se zahraničními výrobky a ministerstvo zdravotnictví udělit dovozci licenci. To ale zatím neučinilo.

Na ministerstvo zdravotnictví se zatím obrátili s žádostí o licenci tři dovozci. „Zahájili jsme správní řízení, které bude trvat jeden až dva měsíce,“ upřesnila tisková mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Podle ní uleví lékaři schválená marihuana prvním pacientům od bolesti nejdřív na přelomu srpna a září.

 

Počet dovozců ministerstvo regulovat nebude. Stejně tak ani neví, kolik kilogramů konopí se do Česka doveze a kolik bude stát. Obě otázky by měla zodpovědět poptávka po léku. Konopí zpočátku pravděpodobně nebude možné koupit úplně v každé lékárně. Přijímání elektronických receptů zvládnou totiž jen ty, které jsou pro něj technicky vybaveny. 

 

Pacienti si budou muset léčebné konopí platit ze svého. Zdravotní pojišťovny na léčbu konopím nepřispívají. Marihuana má sloužit ke zmírnění závažných onemocnění, jako je rakovina, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, lupénka nebo atopický ekzém. Na dovoz a distribuci konopí bude dohlížet Státní ústav pro kontrolu léčiv, ten také vydá licence tuzemským pěstitelům.

 

Někteří zákonodárci nebo Svaz pacientů poukazují na to, že konopí bude v lékárnách pro řadu nemocných cenově nedostupné, pokud nebude alespoň částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. 

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře