Reklama
reklama

Maminky na Obilním trhu rodí děti už 125 let. Přesun porodnice se zatím odkládá

Brněnská porodnice na Obilním trhu oslaví 8. listopadu 125. výročí založení. V roce 1888, kdy vznikla, byla jedním z nejmodernějších pracovišť v Evropě a po celé další století si udržela špičkovou úroveň. Před 31 lety se tam také narodilo první dítě ze zkumavky v Československu. V posledních letech Fakultní nemocnice Brno usiluje o uzavření pracoviště na Obilním trhu a výstavbu nové budovy v areálu v Bohunicích.

U zrodu stavby porodnice stál profesor Hubert Riedinger, po otevření byl ústav vybaven 107 lůžky. V roce 1919 zde vznikla porodnicko-gynekologická klinika. A po vzniku Masarykovy univerzity, se na Obilním trhu školili první lékaři.

Na Obilním trhu se za 125 let fungování narodilo několik stovek tisíc dětí. Nejvytíženější byla porodnice na konci 40. let a v 50. letech, kdy zde porodilo kolem 5000 žen ročně. V posledních letech jich je kolem 3000. Kromě prvního dítěte ze zkumavky se tam narodila i první dvojčata a trojčata v republice.

Už v roce 1919, po vzniku Masarykovy univerzity, se na Obilním trhu školili první lékaři.

Čtěte více na: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/porodnice-slavi--let-a-chysta-stehovani20081106.html

 „Porodnice Fakultní nemocnice Brno jsou co do počtu porodů a narozených dětí nejvytíženější v České republice. Ročně se u nás narodí okolo 6000 tisíc dětí, polovina na pracovišti Obilní trh a polovina v areálu nemocnice v Bohunicích,“ uvedla mluvčí nemocnice Anna Mrázová s tím, že samo výročí ukazuje na fakt, že porodnice novou budovu potřebuje. „Budova je jistě historicky cenná, ale provádět moderní medicínu v takto staré budově ve velice obtížné,“ dodala mluvčí.

Nový areál reprodukční kliniky FN Brno bude stát stovky milionů korun. Musí ho financovat stát, nemocnice ho není schopna ze své režie za zdravotní pojištění zaplatit. Na přesun porodnice do moderního areálu ale zatím chybí peníze. Nová budova, která se měla začít stavět v roc e 2009, má mít osm podlaží, z toho dvě schovaná v podzemí. Pod klinikou má být i parkoviště pro více než čtyři stovky aut.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře