Reklama
reklama

Lidé bojují o dvůr a klid za domem. Proti nim stojí úředníci a peníze velké firmy

Už třináct let bojují lidé z činžáku v Bezručově ulici o svůj dvůr. Velká stavební firma chce totiž na sousední parcele postavit bytový dům a nejsnazší přístupová cesta k němu je právě přes dvůr za starým činžákem. Štědrému investorovi jdou nyní na ruku i úředníci, kteří klidovou zónu náhle změnili na účelovou komunikaci. Na dva úředníky z Odboru obchodu, dopravy a služeb městské části Brno-střed, proto obyvatelé domu podali trestní oznámení. Vyjádření policie, nebo státního zastupitelství čekají každým dnem.

Jako pokus o krádež vnímají obyvatelé domu Bezručova 21 kauzu, ve které se s městem Brnem a soukromou stavební firmou Komfort, a.s. dnes už doslova přetahují o necelých 400m2 svého dvora, parcely v soukromém vlastnictví tvořící s jejich domem funkční celek. Místo za domem, kde dříve stály strom, sušáky na prádlo a klepače na koberce chtějí jeho majitelé, lidé z činžáku s číslem popisným 21. oplotit. To však nemohou.

Parcela dvoru, která sousedí s jejich domem, byla majitelům 25 bytových jednotek v domě Bezručova 21 předána do společného vlastnictví v roce 2009 Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Stát nám ji tehdy bezúplatně převedl bez jakýchkoli dluhů, závazků či věcných břemen a potvrdil, že tato parcela tvoří s naším domem funkční celek. A nejedná se tedy o komunikaci. Nechápu, jak si toto rozhodnutí státu mohou dovolit napadat a prakticky rušit úředníci z městské části Brno-střed. Zřejmě má někdo na této věci opravdu velký zájem,“ uvažuje nad smyslem letitého boje o dvůr jedna z obyvatel domu, Ivona Mašková. Daná parcela je jako zastavěná plocha a nádvoří s charakterem využití dvůr zapsána také v katastru nemovitostí. „A jako dvůr jsme také toto zázemí domu svépomocí v 70. letech stavěli a po celou dobu takto využívali. Parcela nám totiž byla oficiálně předána do trvalého užívání už v 70. letech. Vybavili jsme ji mimo jiné klepači na koberce nebo sušáky na prádlo, které jsou tu dodnes,“ popisuje dvůr Mašková.

Od okamžiku, kdy se stali v roce 2009 oficiálními vlastníky, začali obyvatelé domu Bezručova 21 tento svůj dvůr bránit proti vniknutí cizích osob. „Začalo to dřevěnými zákazovými cedulemi, které neustále někdo ničil. Zkusili jsme tedy cedule kovové, z nichž některé tam stojí dodnes. Umísťovali jsme i parkovací zábrany, jejichž poškození protokolovala dokonce i policie. Požádali jsme také o stavební povolení k plotu, kterým bychom rádi náš soukromý pozemek ohraničili. V roce 2011 jsme také stavební povolení od Stavebního úřadu městské části Brno-střed dostali,“ informuje předseda společenství vlastníků v domě Bezručova 21, Bedřich Kyselka.

Stavět se ale nezačalo. Odvolala se soukromá stavební firma Komfort, a.s., která plánuje na sousední parcele, byť se v současnosti jedná o „zelený“ vnitroblok, stavět bytový dům. Argumentovala tím, že daný dvůr je jedinou možnou přístupovou cestou k jejich pozemkům. A nejde tedy podle firmy o dvůr, ale o veřejně přístupnou účelovou komunikaci. A právě v tomto okamžiku se do hry vložili úředníci z Odboru obchodu, dopravy a služeb Miloslav Adam a jeho přímá nadřízená Alena Hejmalíčková, kteří se přiklonili na stranu stavební firmy. „Od začátku vedl pan Adam v patrnosti pouze argumenty stavební firmy Komfort a naše komentáře a důkazy nebral v potaz. Nikdy například nepřihlédl k tomu, že v minulosti si firma Komfort, a.s. systematicky likvidovala další možné přístupy na své pozemky účelovými prodeji a stavebními úpravami. Mylně a opakovaně ve svých rozhodnutích tvrdí, že naše parcela vykazuje čtyři základní znaky komunikace, přesto že jsme tuto argumentaci několikrát napadli a rozbili,“ rozhořčuje se nad postupy úředníka Ivona Mašková. „Pan Adam dokonce při tvorbě svých rozhodnutí zamlčoval či manipuloval výsledky místních šetření, které jsou ovšem písemně zaprotokolovány. Několikrát jsme na toto upozorňovali ve svých odvoláních a dvakrát jsme na pana Adama podali oficiální stížnost, a to jak na městskou část, tak na magistrát. Obě stížnosti byly ale vedoucí odboru, tedy paní Hejmalíčkovou, odloženy jako neodůvodněné,“ stěžuje si dále Mašková.

Práva na svůj soukromý majetek se ale vlastníci dvora vzdát nehodlají. Na úředníky Miloslava Adama a Alenu Hejmalíčkovou tak podali trestní oznámení a každým dnem čekají vyjádření policie, případně státního zastupitelství. A samotný proces také nevzdávají. Protože se k rozhodnutí daných úředníků, dnes již potvrzenému i magistrátem, o tom, že dvůr je veřejnou přístupnou účelovou komunikací, nelze odvolat, podávají správní žalobu a činí další právní kroky, aby se, jak říkají, dovolali svého práva na neomezené užívání svého soukromého vlastnictví.

„Je neuvěřitelné, že i když jste právoplatnými vlastníky parcely, která je zapsána jako dvůr a funkční celek s domem v katastru nemovitostí, stačí, aby si soused zamanul a tvrdil světu, že jde o komunikaci, a o své soukromé vlastnictví rázem přijdete, respektive s ním nemůžete dále svévolně nakládat,“ kroutí hlavou Bedřich Kyselka. „Je to jakoby se někomu zalíbil váš obývák, a tak by vám z něj ve spolupráci s úředníky udělal veřejný prostor, aby jej také mohl kdykoli používat,“ dodává. Taková zvůle úředníků podle něj nemůže zůstat bez potrestání.

Úřad městské části Brno střed nemá zatím o podaném trestním oznámení na své úředníky informace. Ke kauze se proto vyjádří později.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře