Reklama
reklama

Kybernetickou bezpečnost České republiky hlídají odborníci z Brna

V Brně bylo dnes otevřeno Národní centrum kybernetické bezpečnosti, ve kterém mají nejlepší  IT odborníci zajistit, aby byla Česká republika připravena na hrozby týkající se kybernetických útoků, byla schopna rizikům a hrozbám čelit a pružně na ně reagovat.

Šedá budova v Mučednické ulici poblíž Kounicových kolejí byla v minulosti sídlem gestapa v Brně. Dnes a v budoucnu bude sloužit účelům bezpečnosti. Vzniklo v ní Národní centrum kybernetické bezpečnosti.  Kybernetická bezpečnost je pojem 21.s toletí, který úzce souvisí s rozvojem informačních technologií a "internetovým" pojetím společnosti. K tomu, abychom se nedočkali "internetové doby ledové" slouží právě kybernetická bezpečnost. V zásadě se jedná o určitý soubor povinností, zásad a pravidel, jež by měla být závazná pro každého uživatele či provozovatele informačních technologií.

„Kybernetické útoky jsou velice snadné, protože internet je dnes nervovou soustavou celé společnosti a jeho napadení se projeví právě v celé společnosti,“ uvedl ředitel Národního bezpečnostního úřad Dušan Navrátil. Kybernetická bezpečnost zajímá občany, firmy, investory a vytváří stabilní prostředí ve společnosti.

„Otázka zajištění kybernetické bezpečnost je klíčová, kvalitní fungování státní správy a zajištění bezpečnosti na internetu, to je to, nad čím musí stát zajistit dohled i pomoc. Patříme mezi země, která se na rizika připravují. Mimo jiné i tak, že chceme dotáhnout do konce legislativní proces, který se týká zákona o kybernetické bezpečnosti a doufám, že do konce letošního roku bude schválen,“  uvedl při otevření centra premiér Bohuslav Sobotka.

Ředitel Navrátil potvrdil, že v České republice Národní bezpečnostní úřad dnes monitoruje zhoršenou bezpečnostní situaci. „Nejsme sice frontovým státem, jako Spojená státy Americké nebo Izrael, ale musíme být připraveni,“ dodal Navrátil.

V centru nyní pracují experti, kteří se budou dál vzdělávat ve světě. „Máme výhodu v tom, že centrum vzniklo v Brně, které je českým Silicon Valley díky univerzitám a sídlícím IT firmám. Neměli jsme proto problém s náborem 22 mladých a perspektivních odborníků,“  uvedl Navrátil

Náklady na rekonstrukci centra jsou vyčísleny 35 milionů korun, 6,5 milionů korun stálo zabezpečení objektu a budova je prošpikována výpočetními a komunikačními technologiemi za 38 milionů korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře