Reklama
reklama

Kybernetickou bezpečnost České republiky hlídají odborníci z Brna

V Brně bylo dnes otevřeno Národní centrum kybernetické bezpečnosti, ve kterém mají nejlepší  IT odborníci zajistit, aby byla Česká republika připravena na hrozby týkající se kybernetických útoků, byla schopna rizikům a hrozbám čelit a pružně na ně reagovat.

Šedá budova v Mučednické ulici poblíž Kounicových kolejí byla v minulosti sídlem gestapa v Brně. Dnes a v budoucnu bude sloužit účelům bezpečnosti. Vzniklo v ní Národní centrum kybernetické bezpečnosti.  Kybernetická bezpečnost je pojem 21.s toletí, který úzce souvisí s rozvojem informačních technologií a "internetovým" pojetím společnosti. K tomu, abychom se nedočkali "internetové doby ledové" slouží právě kybernetická bezpečnost. V zásadě se jedná o určitý soubor povinností, zásad a pravidel, jež by měla být závazná pro každého uživatele či provozovatele informačních technologií.

„Kybernetické útoky jsou velice snadné, protože internet je dnes nervovou soustavou celé společnosti a jeho napadení se projeví právě v celé společnosti,“ uvedl ředitel Národního bezpečnostního úřad Dušan Navrátil. Kybernetická bezpečnost zajímá občany, firmy, investory a vytváří stabilní prostředí ve společnosti.

„Otázka zajištění kybernetické bezpečnost je klíčová, kvalitní fungování státní správy a zajištění bezpečnosti na internetu, to je to, nad čím musí stát zajistit dohled i pomoc. Patříme mezi země, která se na rizika připravují. Mimo jiné i tak, že chceme dotáhnout do konce legislativní proces, který se týká zákona o kybernetické bezpečnosti a doufám, že do konce letošního roku bude schválen,“  uvedl při otevření centra premiér Bohuslav Sobotka.

Ředitel Navrátil potvrdil, že v České republice Národní bezpečnostní úřad dnes monitoruje zhoršenou bezpečnostní situaci. „Nejsme sice frontovým státem, jako Spojená státy Americké nebo Izrael, ale musíme být připraveni,“ dodal Navrátil.

V centru nyní pracují experti, kteří se budou dál vzdělávat ve světě. „Máme výhodu v tom, že centrum vzniklo v Brně, které je českým Silicon Valley díky univerzitám a sídlícím IT firmám. Neměli jsme proto problém s náborem 22 mladých a perspektivních odborníků,“  uvedl Navrátil

Náklady na rekonstrukci centra jsou vyčísleny 35 milionů korun, 6,5 milionů korun stálo zabezpečení objektu a budova je prošpikována výpočetními a komunikačními technologiemi za 38 milionů korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře