Reklama
reklama

Kybernetickou bezpečnost České republiky hlídají odborníci z Brna

V Brně bylo dnes otevřeno Národní centrum kybernetické bezpečnosti, ve kterém mají nejlepší  IT odborníci zajistit, aby byla Česká republika připravena na hrozby týkající se kybernetických útoků, byla schopna rizikům a hrozbám čelit a pružně na ně reagovat.

Šedá budova v Mučednické ulici poblíž Kounicových kolejí byla v minulosti sídlem gestapa v Brně. Dnes a v budoucnu bude sloužit účelům bezpečnosti. Vzniklo v ní Národní centrum kybernetické bezpečnosti.  Kybernetická bezpečnost je pojem 21.s toletí, který úzce souvisí s rozvojem informačních technologií a "internetovým" pojetím společnosti. K tomu, abychom se nedočkali "internetové doby ledové" slouží právě kybernetická bezpečnost. V zásadě se jedná o určitý soubor povinností, zásad a pravidel, jež by měla být závazná pro každého uživatele či provozovatele informačních technologií.

„Kybernetické útoky jsou velice snadné, protože internet je dnes nervovou soustavou celé společnosti a jeho napadení se projeví právě v celé společnosti,“ uvedl ředitel Národního bezpečnostního úřad Dušan Navrátil. Kybernetická bezpečnost zajímá občany, firmy, investory a vytváří stabilní prostředí ve společnosti.

„Otázka zajištění kybernetické bezpečnost je klíčová, kvalitní fungování státní správy a zajištění bezpečnosti na internetu, to je to, nad čím musí stát zajistit dohled i pomoc. Patříme mezi země, která se na rizika připravují. Mimo jiné i tak, že chceme dotáhnout do konce legislativní proces, který se týká zákona o kybernetické bezpečnosti a doufám, že do konce letošního roku bude schválen,“  uvedl při otevření centra premiér Bohuslav Sobotka.

Ředitel Navrátil potvrdil, že v České republice Národní bezpečnostní úřad dnes monitoruje zhoršenou bezpečnostní situaci. „Nejsme sice frontovým státem, jako Spojená státy Americké nebo Izrael, ale musíme být připraveni,“ dodal Navrátil.

V centru nyní pracují experti, kteří se budou dál vzdělávat ve světě. „Máme výhodu v tom, že centrum vzniklo v Brně, které je českým Silicon Valley díky univerzitám a sídlícím IT firmám. Neměli jsme proto problém s náborem 22 mladých a perspektivních odborníků,“  uvedl Navrátil

Náklady na rekonstrukci centra jsou vyčísleny 35 milionů korun, 6,5 milionů korun stálo zabezpečení objektu a budova je prošpikována výpočetními a komunikačními technologiemi za 38 milionů korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře