Reklama
reklama

Kraj poskytne humanitární pomoc zaplavenému srbskému regionu

Rada Jihomoravského kraje v pondělí schválila záměr humanitární pomoci opštinám Šumadijského okruhu ve středním Srbsku, které byly postiženy povodní. „Po zmapování konkrétní situace navrhne krajská rada finanční částku, díky které bude moci po schválení v krajském zastupitelstvu pomoci nejvíce postiženým oblastem,“ řekl hejtman Michal Hašek.

V tomto partnerském regionu Jihomoravského kraje byly nejvíce postiženy opštiny Topola, Knić, Rača, Batočina. V Lapovu a Kragujevci přívalové vody zaplavily vesnice a administrativní centra opštin. V Topole při záchranářských akcích zahynul jeden hasič. V těchto opštinách je řada silnic uzavřena, jsou stržené a poškozené mosty, nastaly značné výpadky v zásobování elektřinou. Některé vesnice jsou již několik dní den bez dodávek, nepoužitelná je převážná část studní, občané ze zasažených domů jsou ubytováni ve školách.

Obrovské škody jsou rovněž na zemědělských plodinách podobně jako na území celého Srbska. V současné době je kritický nedostatek hygienických a dezinfekčních prostředků a také pitné vody v důsledku zničené vodovodní sítě a poškozených septiků. Na řadě míst lze hovořit o ekologické katastrofě. 

Velkým problémem jsou v důsledku povodní a vydatných dešťů velmi četné sesuvy půdy, které ohrožují objekty a infrastrukturu. Očekávané výrazné oteplení vyvolává obavy ze vzniku infekčních onemocnění. Hlavní pozornost se nyní soustřeďuje na sanaci následků povodní.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře