Reklama
reklama

Kraj poskytne humanitární pomoc zaplavenému srbskému regionu

Rada Jihomoravského kraje v pondělí schválila záměr humanitární pomoci opštinám Šumadijského okruhu ve středním Srbsku, které byly postiženy povodní. „Po zmapování konkrétní situace navrhne krajská rada finanční částku, díky které bude moci po schválení v krajském zastupitelstvu pomoci nejvíce postiženým oblastem,“ řekl hejtman Michal Hašek.

V tomto partnerském regionu Jihomoravského kraje byly nejvíce postiženy opštiny Topola, Knić, Rača, Batočina. V Lapovu a Kragujevci přívalové vody zaplavily vesnice a administrativní centra opštin. V Topole při záchranářských akcích zahynul jeden hasič. V těchto opštinách je řada silnic uzavřena, jsou stržené a poškozené mosty, nastaly značné výpadky v zásobování elektřinou. Některé vesnice jsou již několik dní den bez dodávek, nepoužitelná je převážná část studní, občané ze zasažených domů jsou ubytováni ve školách.

Obrovské škody jsou rovněž na zemědělských plodinách podobně jako na území celého Srbska. V současné době je kritický nedostatek hygienických a dezinfekčních prostředků a také pitné vody v důsledku zničené vodovodní sítě a poškozených septiků. Na řadě míst lze hovořit o ekologické katastrofě. 

Velkým problémem jsou v důsledku povodní a vydatných dešťů velmi četné sesuvy půdy, které ohrožují objekty a infrastrukturu. Očekávané výrazné oteplení vyvolává obavy ze vzniku infekčních onemocnění. Hlavní pozornost se nyní soustřeďuje na sanaci následků povodní.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře