Reklama
reklama

Kraj poskytne humanitární pomoc zaplavenému srbskému regionu

Rada Jihomoravského kraje v pondělí schválila záměr humanitární pomoci opštinám Šumadijského okruhu ve středním Srbsku, které byly postiženy povodní. „Po zmapování konkrétní situace navrhne krajská rada finanční částku, díky které bude moci po schválení v krajském zastupitelstvu pomoci nejvíce postiženým oblastem,“ řekl hejtman Michal Hašek.

V tomto partnerském regionu Jihomoravského kraje byly nejvíce postiženy opštiny Topola, Knić, Rača, Batočina. V Lapovu a Kragujevci přívalové vody zaplavily vesnice a administrativní centra opštin. V Topole při záchranářských akcích zahynul jeden hasič. V těchto opštinách je řada silnic uzavřena, jsou stržené a poškozené mosty, nastaly značné výpadky v zásobování elektřinou. Některé vesnice jsou již několik dní den bez dodávek, nepoužitelná je převážná část studní, občané ze zasažených domů jsou ubytováni ve školách.

Obrovské škody jsou rovněž na zemědělských plodinách podobně jako na území celého Srbska. V současné době je kritický nedostatek hygienických a dezinfekčních prostředků a také pitné vody v důsledku zničené vodovodní sítě a poškozených septiků. Na řadě míst lze hovořit o ekologické katastrofě. 

Velkým problémem jsou v důsledku povodní a vydatných dešťů velmi četné sesuvy půdy, které ohrožují objekty a infrastrukturu. Očekávané výrazné oteplení vyvolává obavy ze vzniku infekčních onemocnění. Hlavní pozornost se nyní soustřeďuje na sanaci následků povodní.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře