Reklama
reklama

Kavárenský nováček v Brně: Místo prodeje oblečení se vaří v Minoritské ulici káva

Brněnská kavárenská scéna je obohacena o zajímavého nováčka. Někteří Brňáci ho již možná zaznamenali. Naproti kostelu na Minoritské v centru města je nová kavárna - Cafe Placzek. Je zajímavá. Jak zvenku, tak pohledem dovnitř, je vidět, že si majitelé dali opravdu záležet na designu a estetickém ztvárnění. Kromě moderních prvků je pak vidět i určitá inspirace prvorepublikovými kavárnami.

Rekonstrukci, kterou prošel dům postavený ve třicátých letech 20. století, označují brněnští archtekti za zdařilou. "Vykazuje totiž velmi jednoduché až funkcionalistické tvarosloví. Je situován na jedné z mála romantických brněnských ulic - ulice Minoritské. Hlavní devizou kavárny se tak stala blízkost průčelí barokní fasády Minoritského kostela, která navozuje za prosklenými výkladci až "římsky" uvolněnou atmosféru," uvádí na portálu archiweb.cz Jan Kratochvíl.

Z původních částí domu, postaveného Rudolfínou a Jakubem Rosenbergovými, se zachovalo především zajímavé vřetenové centrální schodiště. Ostatní prvky jako okna a portál byly již nepůvodní. V 30. letech se jednalo o prodejnu textilu, která měla v druhém podlaží na vestavěné galerii umístěn sklad látek. Portál byl přestavěn v 70. letech 20. století a nahrazen hliníkovým podřadné úrovně a fasáda byla opatřena nevhodným nátěrem. Až donedávna se v něm prodávaly oděvy nevalné kvality.

V přízemí kavárny je dnes kromě míst u stolků umístěn bar a potřebné zázemí. V patře jsou umístěny toalety návštěvníků a další místa k sezení. Celkem má kavárna cca 50 míst.

Součástí kavárny je i nově navržené interiérové schodiště a nový kruhový otvor galerie.

Fasáda je opatřena novým portálem zahrnujícím dvě patra kavárny. Portál je navržen z atypických ocelových válcovaných profilů v černé barvě s vloženým obkladem z leštěného zlatého travertinu. Portál je pro letní období navržen v celé šířce jako otevírací. V levé a pravé části portálu jsou umístěny vstupy do kavárny a do bytového domu.

Interiér kavárny je navržen v dubových dýhách, mořených do medových odstínů a lemovaných masivními dubovými profily. Součástí obkladu je integrované nepřímé osvětlení  LED zdroji. Na podlaze je položena bílá travertinová dlažba. Těleso baru je obloženo černou skleněnou mozaikou. Lavice podél stěn jsou potaženy černou kůží, černé desky stolků mají v ploše vloženou bílou travertinovou desku, židle jsou ohýbané, bukové, černé s vyplétaným opěradlem. V prostoru jsou zavěšena výrazná světla nad stolky a centrální světlo v kruhové galerii. Jsou vyrobena z tenkých přírodních dýh, probarvených do červené barvy.

Co však je pro Brňáky v nové kavárně důležité, je nabídka kávy, zákusků a jídla. Na portálu Fajnšmekr je uvedeno, že podnik vaří českou, francouzskou a italskou kuchyni. Nezbývá tedy nic jiného, než se o kvalitách nového podniku přesvědčit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Komentáře