Reklama
reklama

Kavárenský nováček v Brně: Místo prodeje oblečení se vaří v Minoritské ulici káva

Brněnská kavárenská scéna je obohacena o zajímavého nováčka. Někteří Brňáci ho již možná zaznamenali. Naproti kostelu na Minoritské v centru města je nová kavárna - Cafe Placzek. Je zajímavá. Jak zvenku, tak pohledem dovnitř, je vidět, že si majitelé dali opravdu záležet na designu a estetickém ztvárnění. Kromě moderních prvků je pak vidět i určitá inspirace prvorepublikovými kavárnami.

Rekonstrukci, kterou prošel dům postavený ve třicátých letech 20. století, označují brněnští archtekti za zdařilou. "Vykazuje totiž velmi jednoduché až funkcionalistické tvarosloví. Je situován na jedné z mála romantických brněnských ulic - ulice Minoritské. Hlavní devizou kavárny se tak stala blízkost průčelí barokní fasády Minoritského kostela, která navozuje za prosklenými výkladci až "římsky" uvolněnou atmosféru," uvádí na portálu archiweb.cz Jan Kratochvíl.

Z původních částí domu, postaveného Rudolfínou a Jakubem Rosenbergovými, se zachovalo především zajímavé vřetenové centrální schodiště. Ostatní prvky jako okna a portál byly již nepůvodní. V 30. letech se jednalo o prodejnu textilu, která měla v druhém podlaží na vestavěné galerii umístěn sklad látek. Portál byl přestavěn v 70. letech 20. století a nahrazen hliníkovým podřadné úrovně a fasáda byla opatřena nevhodným nátěrem. Až donedávna se v něm prodávaly oděvy nevalné kvality.

V přízemí kavárny je dnes kromě míst u stolků umístěn bar a potřebné zázemí. V patře jsou umístěny toalety návštěvníků a další místa k sezení. Celkem má kavárna cca 50 míst.

Součástí kavárny je i nově navržené interiérové schodiště a nový kruhový otvor galerie.

Fasáda je opatřena novým portálem zahrnujícím dvě patra kavárny. Portál je navržen z atypických ocelových válcovaných profilů v černé barvě s vloženým obkladem z leštěného zlatého travertinu. Portál je pro letní období navržen v celé šířce jako otevírací. V levé a pravé části portálu jsou umístěny vstupy do kavárny a do bytového domu.

Interiér kavárny je navržen v dubových dýhách, mořených do medových odstínů a lemovaných masivními dubovými profily. Součástí obkladu je integrované nepřímé osvětlení  LED zdroji. Na podlaze je položena bílá travertinová dlažba. Těleso baru je obloženo černou skleněnou mozaikou. Lavice podél stěn jsou potaženy černou kůží, černé desky stolků mají v ploše vloženou bílou travertinovou desku, židle jsou ohýbané, bukové, černé s vyplétaným opěradlem. V prostoru jsou zavěšena výrazná světla nad stolky a centrální světlo v kruhové galerii. Jsou vyrobena z tenkých přírodních dýh, probarvených do červené barvy.

Co však je pro Brňáky v nové kavárně důležité, je nabídka kávy, zákusků a jídla. Na portálu Fajnšmekr je uvedeno, že podnik vaří českou, francouzskou a italskou kuchyni. Nezbývá tedy nic jiného, než se o kvalitách nového podniku přesvědčit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Komentáře