Reklama
reklama

Karta Brňana. Projekt, který nefunguje a ještě nejméně rok fungovat nebude

Čerpat až dvacetiprocentní slevy při vstupech do muzeí nebo na různá sportoviště měla lidem z Brna umožnit takzvaná Karta Brňana. Loni v prosinci slíbila kartu Brňanům radnice městské části Brno – střed a plánovala ji postupně rozšířit na území celého města. Nic z projektu ale nebylo uskutečněno. Starosta Libor Šťástka nyní pouze převedl práva týkající se ochranné známky k produktu na město.

Už rok měli mít lidé díky červenobílé kartičce s nápisem "Su Brňák" výhodnější vstupné například na bazén na Kraví Hoře, do Divadla Polárka, klubu Leitnerka nebo volnočasového centra Botanka. A pokud by došlo k jejímu rozšíření i na příspěvkové organizace města, tak například i do zoo, filharmonie, divadel nebo na hvězdárnu. Speciální kartu měla vydávat radnice proti předložení občanského průkazu a lidé za ni neměli nic platit.

Každý, kdo dnes přijde na radnici městské části Brno-střed a požádá o vydání červeno-bílé karty na slevy, se ničeho nedočká. Projekt nabral už roční zpoždění.

„Nejdříve bylo potřeba zaregistrovat ochrannou známku k produktu. Pak ale začalo Turistické informační centrum uvažovat a připravovat realizaci podobné karty. Protože je jasné, že nemá smysl mít ve městě dvě karty stejného založení, došlo k pozastavení projektu,“ vysvětlil mluvčí radnice Brno – Střed Roman Burian.

Karta Brňana je nyní v rukou města. Práva k její ochranné známce na město bezúplatně převedl starosta Brna – Střed Libor Šťástka, který původně nechal Úřad průmyslového vlastnictví zapsat veškerá práva ve svůj prospěch. Rychlou registrací chtěl tenkrát starosta zabránit zneužití karty k recesi.

Karty se tedy nyní ujímá Turistické informační centrum, které má rozpracovaný vlastní projekt podobné karty. Jasno v něm by mělo být do poloviny příštího roku. Karty Brňana se tedy lidé dočkají nejdříve v roce 2014.

„Prakticky každé větší město v současnosti hledá cesty, jak co možná nejlépe komunikovat se svými občany a návštěvníky, jak informovat obyvatele města i turisty o aktuálním dění, jak se zviditelnit a napomoci tak rozvoji cestovního ruchu a podnikání. Touto cestou by měl jít i projekt „Karta Brňana“,“ domnívá se Šťástka.

Projekt „Karta Brňana“ by měl obsahovat vytvoření informačního portálu města jako hlavního komunikačního nástroje projektu, věrnostního systému, který umožní čerpání benefitů, slev a dalších bonusů od subjektů zapojených do projektu, a samotné městské rezidentní karty jako nosiče pro identifikaci uživatele, založené na technologii QR kódu. Jednou ze základních vizí je budoucí rozšíření karty o funkci elektronické peněženky. Karta by tak mohla sloužit i jako jízdenka MHD, průkazka do knihoven, parkovací karta, vstupenka na akce. Další technologií, kterou je možné v budoucnu využít, je bezdotykový systém NFC, kde již kartu není třeba vkládat do čtecího terminálu, ale stačí ji pouze na krátký moment přiložit ke čtecímu zařízení. Tuto bezdotykovou technologii lze rovněž propojit v podobě NFC SIM karty přímo s mobilním telefonem, kdy samotný telefon může svému uživateli sloužit nejenom jako identifikátor, ale přímo jako identifikační i platební karta. Brno ale nechce nic uspěchat, aby se vyhnulo problémům jako má pražská Opencard.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře