Reklama
reklama

Karta Brňana. Projekt, který nefunguje a ještě nejméně rok fungovat nebude

Čerpat až dvacetiprocentní slevy při vstupech do muzeí nebo na různá sportoviště měla lidem z Brna umožnit takzvaná Karta Brňana. Loni v prosinci slíbila kartu Brňanům radnice městské části Brno – střed a plánovala ji postupně rozšířit na území celého města. Nic z projektu ale nebylo uskutečněno. Starosta Libor Šťástka nyní pouze převedl práva týkající se ochranné známky k produktu na město.

Už rok měli mít lidé díky červenobílé kartičce s nápisem "Su Brňák" výhodnější vstupné například na bazén na Kraví Hoře, do Divadla Polárka, klubu Leitnerka nebo volnočasového centra Botanka. A pokud by došlo k jejímu rozšíření i na příspěvkové organizace města, tak například i do zoo, filharmonie, divadel nebo na hvězdárnu. Speciální kartu měla vydávat radnice proti předložení občanského průkazu a lidé za ni neměli nic platit.

Každý, kdo dnes přijde na radnici městské části Brno-střed a požádá o vydání červeno-bílé karty na slevy, se ničeho nedočká. Projekt nabral už roční zpoždění.

„Nejdříve bylo potřeba zaregistrovat ochrannou známku k produktu. Pak ale začalo Turistické informační centrum uvažovat a připravovat realizaci podobné karty. Protože je jasné, že nemá smysl mít ve městě dvě karty stejného založení, došlo k pozastavení projektu,“ vysvětlil mluvčí radnice Brno – Střed Roman Burian.

Karta Brňana je nyní v rukou města. Práva k její ochranné známce na město bezúplatně převedl starosta Brna – Střed Libor Šťástka, který původně nechal Úřad průmyslového vlastnictví zapsat veškerá práva ve svůj prospěch. Rychlou registrací chtěl tenkrát starosta zabránit zneužití karty k recesi.

Karty se tedy nyní ujímá Turistické informační centrum, které má rozpracovaný vlastní projekt podobné karty. Jasno v něm by mělo být do poloviny příštího roku. Karty Brňana se tedy lidé dočkají nejdříve v roce 2014.

„Prakticky každé větší město v současnosti hledá cesty, jak co možná nejlépe komunikovat se svými občany a návštěvníky, jak informovat obyvatele města i turisty o aktuálním dění, jak se zviditelnit a napomoci tak rozvoji cestovního ruchu a podnikání. Touto cestou by měl jít i projekt „Karta Brňana“,“ domnívá se Šťástka.

Projekt „Karta Brňana“ by měl obsahovat vytvoření informačního portálu města jako hlavního komunikačního nástroje projektu, věrnostního systému, který umožní čerpání benefitů, slev a dalších bonusů od subjektů zapojených do projektu, a samotné městské rezidentní karty jako nosiče pro identifikaci uživatele, založené na technologii QR kódu. Jednou ze základních vizí je budoucí rozšíření karty o funkci elektronické peněženky. Karta by tak mohla sloužit i jako jízdenka MHD, průkazka do knihoven, parkovací karta, vstupenka na akce. Další technologií, kterou je možné v budoucnu využít, je bezdotykový systém NFC, kde již kartu není třeba vkládat do čtecího terminálu, ale stačí ji pouze na krátký moment přiložit ke čtecímu zařízení. Tuto bezdotykovou technologii lze rovněž propojit v podobě NFC SIM karty přímo s mobilním telefonem, kdy samotný telefon může svému uživateli sloužit nejenom jako identifikátor, ale přímo jako identifikační i platební karta. Brno ale nechce nic uspěchat, aby se vyhnulo problémům jako má pražská Opencard.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře