Reklama
reklama

Kapitán se s vědci z univerzity prolámal ledem ke stanici v Antarktidě

Deset dní cesty a jeden den na zprovoznění stanice stačil letos šestnáctičlenné expedici na antarktický ostrov Jamese Rosse, než se mohla pustit do bádání na ledovém kontinentu.

Výprava z Masarykovy univerzity dorazila na vědeckou základnu Johana Gregora Mendela v pondělí 20. ledna. Přestože se poprvé při cestách chilským ledoborcem odvážil její kapitán prorazit dvě rozsáhlá pole mořského zámrzu a připlul zhruba na 18kilometrovou vzdálenost od stanice, ani letos se výpravě nepodařilo přepravit na základnu kontejnery s materiálem.

Na ostrov se tak vědci i technici dostali vrtulníky jen s nejnutnějšími zavazadly. „Při letu vrtulníkem na stanici jsme si ověřili, že ledem je moře pokryté až k nejsevernějšímu výběžku ostrova Jamese Rosse, kde jsou nahrnuté obrovitánské desky víceletého mořského zámrzu,“ popsal výsadek na stanici odborník na ledovce Daniel Nývlt.

Členové výpravy doufají, že bude v dalších dnech foukat správný a dostatečně silný jihozápadní vítr a loď díky tomu učiní na začátku února druhý pokus o výsadek kontejnerů. Jeden z nich má sloužit jako další technický objekt pro úpravu a akumulaci pitné vody a letos se měla také konečně rozšířit kapacita stanice.

Kromě zamrzlého moře je ale letos počasí na ostrově příznivé. V nižších polohách není téměř žádný sníh a teplota je lehce nad nulou. Účastníci výpravy tak letos nemuseli odkopávat příliš mnoho sněhu a už druhý den po přistání začali s prací na vědeckých projektech. V Antarktidě zkoumají například rychlost ústupu ledovců, vliv změny klimatických podmínek na vegetaci nebo parazity u ryb. Expediční lékař chce letos také zjišťovat míru stresu členů expedice.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře