Reklama
reklama

Kapitán se s vědci z univerzity prolámal ledem ke stanici v Antarktidě

Deset dní cesty a jeden den na zprovoznění stanice stačil letos šestnáctičlenné expedici na antarktický ostrov Jamese Rosse, než se mohla pustit do bádání na ledovém kontinentu.

Výprava z Masarykovy univerzity dorazila na vědeckou základnu Johana Gregora Mendela v pondělí 20. ledna. Přestože se poprvé při cestách chilským ledoborcem odvážil její kapitán prorazit dvě rozsáhlá pole mořského zámrzu a připlul zhruba na 18kilometrovou vzdálenost od stanice, ani letos se výpravě nepodařilo přepravit na základnu kontejnery s materiálem.

Na ostrov se tak vědci i technici dostali vrtulníky jen s nejnutnějšími zavazadly. „Při letu vrtulníkem na stanici jsme si ověřili, že ledem je moře pokryté až k nejsevernějšímu výběžku ostrova Jamese Rosse, kde jsou nahrnuté obrovitánské desky víceletého mořského zámrzu,“ popsal výsadek na stanici odborník na ledovce Daniel Nývlt.

Členové výpravy doufají, že bude v dalších dnech foukat správný a dostatečně silný jihozápadní vítr a loď díky tomu učiní na začátku února druhý pokus o výsadek kontejnerů. Jeden z nich má sloužit jako další technický objekt pro úpravu a akumulaci pitné vody a letos se měla také konečně rozšířit kapacita stanice.

Kromě zamrzlého moře je ale letos počasí na ostrově příznivé. V nižších polohách není téměř žádný sníh a teplota je lehce nad nulou. Účastníci výpravy tak letos nemuseli odkopávat příliš mnoho sněhu a už druhý den po přistání začali s prací na vědeckých projektech. V Antarktidě zkoumají například rychlost ústupu ledovců, vliv změny klimatických podmínek na vegetaci nebo parazity u ryb. Expediční lékař chce letos také zjišťovat míru stresu členů expedice.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře