Reklama
reklama

Jižní Morava chce přátelit s Čínou. Vybrala si nejbohatší provincii Guangdong

Představitelé kraje dnes přijali v brněnském sídle krajského úřadu delegaci čínské provincie Guangdong. Hlavním bodem jednání byl podpis „Memoranda o rozvoji přátelské výměny a spolupráce mezi provincií Guangdong v Čínské lidové republice a Jihomoravským krajem v České republice“. Nejde ale o první cestu představitelů tohoto čínského regionu na jižní Moravu, návštěva delegace zástupců regionu Guangdong v Jihomoravském kraji se uskutečnila také v červenci 2010.

Delegaci provincie Guangdong na návštěvě v Jihomoravském kraji vedl generální ředitel Kanceláře zahraničních věcí provincie Fu Lang. Spolupráce obou regionů by podle memoranda měla být zaměřena především v oblastech bilaterálního obchodu a investic, zemědělství, strojírenské výroby, technologií a inovací, vzdělávání, kultury a cestovního ruchu.

„Pro nás je strategickým úspěchem, že se partnerem Jihomoravského kraje stává nejúspěšnější čínská provincie. Jednání ukázala, že je zde velký zájem o spolupráci v oblasti inovačních center. Naši čínští partneři chtějí spolupracovat také v oblasti zdravotnictví. Velkou příležitost vidím v oblasti turistiky a cestovního ruchu. Jenom z této provincie vycestuje ročně jeden a půl milionu obyvatel. Kdyby jen část z nich dorazila až na jižní Moravu, bylo by to vynikající. Mají zájem jak o památky, tak o lázeňství. Myslím si, když se podaří připravit například společné destinační balíčky s Vídní nebo Bratislavou, tak to může být velmi zajímavý přínos k posílení cestovního ruchu na jižní Moravě. To byly jen některé konkrétní náměty, o kterých jsme začali jednat,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

„Věřím, že podpis memoranda je jen začátek rozsáhlé spolupráce, protože máme obrovský potenciál. Budeme se snažit rozvinout partnerství například mezi inovačními centry. Podpoříme také vznik konzulátu České republiky a pobočky agentury CzechTrade v naší provincii,“ řekl po podpisu memoranda Fu Lang.

Čínská provincie Guangdong má cca 80 milionů obyvatel a je nejbohatším regionem celé Číny s největším HDP (HDP Provincie Guangdong je přibližně stejný jako HDP Turecka či Indonésie) a přispívá kolem 12 % do národní hospodářské produkce.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře