Reklama
reklama

Jižní Morava chce přátelit s Čínou. Vybrala si nejbohatší provincii Guangdong

Představitelé kraje dnes přijali v brněnském sídle krajského úřadu delegaci čínské provincie Guangdong. Hlavním bodem jednání byl podpis „Memoranda o rozvoji přátelské výměny a spolupráce mezi provincií Guangdong v Čínské lidové republice a Jihomoravským krajem v České republice“. Nejde ale o první cestu představitelů tohoto čínského regionu na jižní Moravu, návštěva delegace zástupců regionu Guangdong v Jihomoravském kraji se uskutečnila také v červenci 2010.

Delegaci provincie Guangdong na návštěvě v Jihomoravském kraji vedl generální ředitel Kanceláře zahraničních věcí provincie Fu Lang. Spolupráce obou regionů by podle memoranda měla být zaměřena především v oblastech bilaterálního obchodu a investic, zemědělství, strojírenské výroby, technologií a inovací, vzdělávání, kultury a cestovního ruchu.

„Pro nás je strategickým úspěchem, že se partnerem Jihomoravského kraje stává nejúspěšnější čínská provincie. Jednání ukázala, že je zde velký zájem o spolupráci v oblasti inovačních center. Naši čínští partneři chtějí spolupracovat také v oblasti zdravotnictví. Velkou příležitost vidím v oblasti turistiky a cestovního ruchu. Jenom z této provincie vycestuje ročně jeden a půl milionu obyvatel. Kdyby jen část z nich dorazila až na jižní Moravu, bylo by to vynikající. Mají zájem jak o památky, tak o lázeňství. Myslím si, když se podaří připravit například společné destinační balíčky s Vídní nebo Bratislavou, tak to může být velmi zajímavý přínos k posílení cestovního ruchu na jižní Moravě. To byly jen některé konkrétní náměty, o kterých jsme začali jednat,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

„Věřím, že podpis memoranda je jen začátek rozsáhlé spolupráce, protože máme obrovský potenciál. Budeme se snažit rozvinout partnerství například mezi inovačními centry. Podpoříme také vznik konzulátu České republiky a pobočky agentury CzechTrade v naší provincii,“ řekl po podpisu memoranda Fu Lang.

Čínská provincie Guangdong má cca 80 milionů obyvatel a je nejbohatším regionem celé Číny s největším HDP (HDP Provincie Guangdong je přibližně stejný jako HDP Turecka či Indonésie) a přispívá kolem 12 % do národní hospodářské produkce.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře