Reklama
reklama

Hvězdy prvorepublikového filmu obsadily letohrádek Mitrovských

Svět filmu 20. a 30. let minulého století přitahuje diváky i po téměř sto letech. A zajímají nejen samotné filmové příběhy, ale i jejich herci. Tomuto zájmu vychází vstříc nová výstava v brněnském letohrádku Mitrovských Hvězdy stříbrného plátna.

Na výstavě uvidíte nejen filmové plakáty a dobové fotografie, ale také osobní předměty řady hereckých osobností. Pozůstalost Adiny Mandlové, památky osobní povahy vztahující se k hereckým osobnostem Nataše Gollové, Zitě Kabátové, Věře Ferbasové, Vlastě Matulové, Soně Červené, Marii Štrosové – Steinerové nebo Svatopluku Benešov. Atmosféru podtrhuje autentická herecká šatna, kostýmy z televizního seriálu „Hříšní lidé města pražského" nebo zákoutí dobové módy. 

Přestože o hvězdách prvorepublikového filmu bylo už napsáno a řečeno mnohé, u dvou z nich se pořadatelům výstavy podařilo zajistit osobní předměty, které jsou na podobné výstavě prezentovány vůbec poprvé. „Jsou to osobní věci dvou dam. Zity Kabátové a Adiny Mandlové. Od snachy Zity Kabátové jsme získali značnou část pozůstalosti, kloboučky, šperky, hodinky, náušnice, jehlice. U Adiny Mandlové se nám podařilo vypátrat pozůstalost ve středních Čechách. Sestává jak ze starších předmětů, například rtěnky, dvou kloboučků, a potom z novějších předmětů, které používala až do své smrti,“ ukazuje šéf produkce letohrádku Petr Lukas. 

Období od poloviny 20. let 20. století, přes 30. léta, po polovinu 40. let, se právem nazývá zlatým věkem československé kinematografie. V té době se započala a rozvinula kariéra mnoha legendárních režisérů - Lamače, Machatého, Friče, Slavínského, Vávry. Jejich zásluhou vznikly nesmrtelné filmy - Přednosta stanice, Ducháček to zařídí, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Noční motýl, Kristián, Nebe a dudy, Pohádka máje, Cesta do hlubin študákovy duše, Valentýn Dobrotivý, Mravnost nade vše a mnoho dalších, ve kterých hrály opravdové hvězdy - Baarová, Beneš, Burian, Fabianová, Ferbasová, Gollová, Haas, Höger, Kabátová, Mandlová, Marvan, Matulová, Nový, Ondráková, Pešek, Plachta, Vítová a nechyběli ani filmoví milovníci.

První seznámení s filmovými hvězdami poskytly tuzemskému publiku zahraniční osobnosti, zejména z Německa, Francie a pochopitelně z Hollywoodu. Nicméně zhruba od druhé poloviny 20. let začínají plátna ovládat tuzemské snímky a jejich hvězdy. „České publikum mělo velice rádo zahraniční hvězdy a v Čechách nebyly pro točení filmů podmínky. První hvězdy byly vlastně průkopnice. Nám známější Adina Mandlová a Nataša Gollová už přišly do světa, kdy už se trh naučil pracovat s českou hvězdou, která to samozřejmě nemá tak snadné jako v Hollywoodu,“ uvedla historička Markéta Nedvědová.

Ve srovnání s dneškem byly ale tehdejší hvězdy méně vláčeny bulvárem. Více než o jejich skandály se publikum zajímalo o jejich život, byť o něm mělo často velmi idealizované představy. Pád řady hvězd způsobila okupace. Podle Lukase to dokládají i osudy dvou tehdejších hvězd, které ještě žijí. Soňa Červená, která je s výstavou spojena například filmem Poslední mohykán z roku 1947, ve kterém si zahrála po boku Jaroslava Marvana, musela emigrovat. Marie Štrosová-Steinerová, která je poslední žijící herečkou, která vystupovala po boku Vlasty Buriana v jeho divadle a také ve filmu Ryba na suchu, měla v Brně v divadle za socialismu problémy. 

Ve spojitosti s Brnem mohou návštěvníci zavzpomínat i na Hugo Haase, Karla Högera, Jarmilu Kurandovou, Ladislava Peška. I přes oficiální zahájení výstavy kurátoři plánují expozici ještě doplnit. „Přidáme několik fotografií Vlasty Buriana a předmětů od hvězd prvorepublikového filmu, které jsme k zapůjčení získali teprve nedávno," doplňuje Lukas.

Využít návštěvníci mohou také večerních komentovaných prohlídek při svíčkách. První byla je naplánována na konec března, další budou následovat podle zájmu návštěvníků.

Výstavu Hvězdy stříbrného plátna mohou lidé v brněnském letohrádku Mitrovských navštívit až do 4. května. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Komentáře