Reklama
reklama

Hvězdy prvorepublikového filmu obsadily letohrádek Mitrovských

Svět filmu 20. a 30. let minulého století přitahuje diváky i po téměř sto letech. A zajímají nejen samotné filmové příběhy, ale i jejich herci. Tomuto zájmu vychází vstříc nová výstava v brněnském letohrádku Mitrovských Hvězdy stříbrného plátna.

Na výstavě uvidíte nejen filmové plakáty a dobové fotografie, ale také osobní předměty řady hereckých osobností. Pozůstalost Adiny Mandlové, památky osobní povahy vztahující se k hereckým osobnostem Nataše Gollové, Zitě Kabátové, Věře Ferbasové, Vlastě Matulové, Soně Červené, Marii Štrosové – Steinerové nebo Svatopluku Benešov. Atmosféru podtrhuje autentická herecká šatna, kostýmy z televizního seriálu „Hříšní lidé města pražského" nebo zákoutí dobové módy. 

Přestože o hvězdách prvorepublikového filmu bylo už napsáno a řečeno mnohé, u dvou z nich se pořadatelům výstavy podařilo zajistit osobní předměty, které jsou na podobné výstavě prezentovány vůbec poprvé. „Jsou to osobní věci dvou dam. Zity Kabátové a Adiny Mandlové. Od snachy Zity Kabátové jsme získali značnou část pozůstalosti, kloboučky, šperky, hodinky, náušnice, jehlice. U Adiny Mandlové se nám podařilo vypátrat pozůstalost ve středních Čechách. Sestává jak ze starších předmětů, například rtěnky, dvou kloboučků, a potom z novějších předmětů, které používala až do své smrti,“ ukazuje šéf produkce letohrádku Petr Lukas. 

Období od poloviny 20. let 20. století, přes 30. léta, po polovinu 40. let, se právem nazývá zlatým věkem československé kinematografie. V té době se započala a rozvinula kariéra mnoha legendárních režisérů - Lamače, Machatého, Friče, Slavínského, Vávry. Jejich zásluhou vznikly nesmrtelné filmy - Přednosta stanice, Ducháček to zařídí, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Noční motýl, Kristián, Nebe a dudy, Pohádka máje, Cesta do hlubin študákovy duše, Valentýn Dobrotivý, Mravnost nade vše a mnoho dalších, ve kterých hrály opravdové hvězdy - Baarová, Beneš, Burian, Fabianová, Ferbasová, Gollová, Haas, Höger, Kabátová, Mandlová, Marvan, Matulová, Nový, Ondráková, Pešek, Plachta, Vítová a nechyběli ani filmoví milovníci.

První seznámení s filmovými hvězdami poskytly tuzemskému publiku zahraniční osobnosti, zejména z Německa, Francie a pochopitelně z Hollywoodu. Nicméně zhruba od druhé poloviny 20. let začínají plátna ovládat tuzemské snímky a jejich hvězdy. „České publikum mělo velice rádo zahraniční hvězdy a v Čechách nebyly pro točení filmů podmínky. První hvězdy byly vlastně průkopnice. Nám známější Adina Mandlová a Nataša Gollová už přišly do světa, kdy už se trh naučil pracovat s českou hvězdou, která to samozřejmě nemá tak snadné jako v Hollywoodu,“ uvedla historička Markéta Nedvědová.

Ve srovnání s dneškem byly ale tehdejší hvězdy méně vláčeny bulvárem. Více než o jejich skandály se publikum zajímalo o jejich život, byť o něm mělo často velmi idealizované představy. Pád řady hvězd způsobila okupace. Podle Lukase to dokládají i osudy dvou tehdejších hvězd, které ještě žijí. Soňa Červená, která je s výstavou spojena například filmem Poslední mohykán z roku 1947, ve kterém si zahrála po boku Jaroslava Marvana, musela emigrovat. Marie Štrosová-Steinerová, která je poslední žijící herečkou, která vystupovala po boku Vlasty Buriana v jeho divadle a také ve filmu Ryba na suchu, měla v Brně v divadle za socialismu problémy. 

Ve spojitosti s Brnem mohou návštěvníci zavzpomínat i na Hugo Haase, Karla Högera, Jarmilu Kurandovou, Ladislava Peška. I přes oficiální zahájení výstavy kurátoři plánují expozici ještě doplnit. „Přidáme několik fotografií Vlasty Buriana a předmětů od hvězd prvorepublikového filmu, které jsme k zapůjčení získali teprve nedávno," doplňuje Lukas.

Využít návštěvníci mohou také večerních komentovaných prohlídek při svíčkách. První byla je naplánována na konec března, další budou následovat podle zájmu návštěvníků.

Výstavu Hvězdy stříbrného plátna mohou lidé v brněnském letohrádku Mitrovských navštívit až do 4. května. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Komentáře