Reklama
reklama

Hroty nebo jen zábrany? Emoce u laviček v Brně před hlavním nádražím

Brno se připojilo k městům, která bojují proti bezdomovcům nepohodlným designem. U nádraží jsou na lavičkách zábrany, aby se na nich nedalo ležet. Ovšem přirovnávat toto opatření ke kovovým hrotům, které na volná zákoutí montují v Londýně, nebo k lavičkám v Číně, kterým až po zaplacení příslušné částky zajíždějí hroty a lze na nich sedět, není správné. 

Město se snaží život pobudům v centru znepříjemnit. Mají k tomu přispět kovové zábrany na lavičkách před nádražím, které mají bezdomovcům znemožnit, aby na nich leželi. Tuto úpravu laviček navrhli městské části brněnští strážníci. Jde o poměrně prostý a snadno pochopitelný záměr. Lavičky ve veřejném prostoru by měly sloužit k sezení, nikoliv k přespávání, takže instalací zábran na ty stávající nebo instalací nových, vhodně tvarovaných se dá dosáhnout toho, že lavičky poslouží k tomu, k čemu jsou určeny.  

Lavičky se zábranami nyní v článku v časopisu Respekt, který psal o tažení proti bezdomovcům v evropských městech, postavili na úroveň kovových hrotů na zákoutích v Londýně, nebo lavičkách v Číně. A lidé, kteří třeba přes hlavní brněnské nádraží nejezdí a lavičky se zábranami neviděli, se vyděsili.

„Žádné hroty v Brně nezavádíme, pouze jsme na lavičky u nádraží nechali instalovat zábrany proti ležení jako dočasné opatření, než bude přednádražní prostor v rámci blížící se rekonstrukce vybaven lavičkami novými, takovými, které k ležení svou podstatou příjemné nebudou,“ vysvětlil před časem starosta městské části Libor Šťástka.

Zkušenosti se zábranami na lavičkách jsou podle hlídek městské policie, které slouží v dané lokalitě, velmi kladné. Na lavičkách už opravdu lidé nepoléhávají, naopak opravdu slouží k sezení.

Obavu o to, kam se lidé bez domova přesunou, ale vyjádřila socioložka Martina Dobrovolná. „Stav brněnského nádraží a jeho okolí je jistě smutnou vizitkou města. Je pochopitelné, že se radní snaží situaci změnit. Jimi zvolený způsob ale nic neřeší. Skutečně se tak zvýší bezpečnost obyvatel města i lidí bez domova? Komu se tady pomáhá, kdo je chráněn a před čím?,“ položila otázky socioložka.

Lidé bez domova ale zároveň mohou využít pomoci městské části. Ta ve spolupráci s Armádou spásy nabízí opravené byty v určeném domě bezdomovcům k bydlení a tím možnost návratu do normálního života. A k tomu práci - úklid města v rámci veřejně prospěšných pracovníků, kterých má Brno-střed sedmdesát. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Hudební klub Fléda navazuje na program minulých sezón ve všech dramaturgických liniích. V jarní sezoně 2018 opět uvádí řadu velkých jmen nejen elektronické hudby. V českém klubovém prostředí se tak...
16.01.2018 - 13:51
Moravské náměstí Foto: Centrumnews/Daniel Kempský
Rozpočet městské části Brno-střed na rok 2018 počítá s výdaji ve výši 621 milionů korun. Bude se třeba opravovat Moravské námětí nebo školky.
16.01.2018 - 07:11
Komentáře