Reklama
reklama

Hroty nebo jen zábrany? Emoce u laviček v Brně před hlavním nádražím

Brno se připojilo k městům, která bojují proti bezdomovcům nepohodlným designem. U nádraží jsou na lavičkách zábrany, aby se na nich nedalo ležet. Ovšem přirovnávat toto opatření ke kovovým hrotům, které na volná zákoutí montují v Londýně, nebo k lavičkám v Číně, kterým až po zaplacení příslušné částky zajíždějí hroty a lze na nich sedět, není správné. 

Město se snaží život pobudům v centru znepříjemnit. Mají k tomu přispět kovové zábrany na lavičkách před nádražím, které mají bezdomovcům znemožnit, aby na nich leželi. Tuto úpravu laviček navrhli městské části brněnští strážníci. Jde o poměrně prostý a snadno pochopitelný záměr. Lavičky ve veřejném prostoru by měly sloužit k sezení, nikoliv k přespávání, takže instalací zábran na ty stávající nebo instalací nových, vhodně tvarovaných se dá dosáhnout toho, že lavičky poslouží k tomu, k čemu jsou určeny.  

Lavičky se zábranami nyní v článku v časopisu Respekt, který psal o tažení proti bezdomovcům v evropských městech, postavili na úroveň kovových hrotů na zákoutích v Londýně, nebo lavičkách v Číně. A lidé, kteří třeba přes hlavní brněnské nádraží nejezdí a lavičky se zábranami neviděli, se vyděsili.

„Žádné hroty v Brně nezavádíme, pouze jsme na lavičky u nádraží nechali instalovat zábrany proti ležení jako dočasné opatření, než bude přednádražní prostor v rámci blížící se rekonstrukce vybaven lavičkami novými, takovými, které k ležení svou podstatou příjemné nebudou,“ vysvětlil před časem starosta městské části Libor Šťástka.

Zkušenosti se zábranami na lavičkách jsou podle hlídek městské policie, které slouží v dané lokalitě, velmi kladné. Na lavičkách už opravdu lidé nepoléhávají, naopak opravdu slouží k sezení.

Obavu o to, kam se lidé bez domova přesunou, ale vyjádřila socioložka Martina Dobrovolná. „Stav brněnského nádraží a jeho okolí je jistě smutnou vizitkou města. Je pochopitelné, že se radní snaží situaci změnit. Jimi zvolený způsob ale nic neřeší. Skutečně se tak zvýší bezpečnost obyvatel města i lidí bez domova? Komu se tady pomáhá, kdo je chráněn a před čím?,“ položila otázky socioložka.

Lidé bez domova ale zároveň mohou využít pomoci městské části. Ta ve spolupráci s Armádou spásy nabízí opravené byty v určeném domě bezdomovcům k bydlení a tím možnost návratu do normálního života. A k tomu práci - úklid města v rámci veřejně prospěšných pracovníků, kterých má Brno-střed sedmdesát. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Komentáře