Reklama
reklama

Hroty nebo jen zábrany? Emoce u laviček v Brně před hlavním nádražím

Brno se připojilo k městům, která bojují proti bezdomovcům nepohodlným designem. U nádraží jsou na lavičkách zábrany, aby se na nich nedalo ležet. Ovšem přirovnávat toto opatření ke kovovým hrotům, které na volná zákoutí montují v Londýně, nebo k lavičkám v Číně, kterým až po zaplacení příslušné částky zajíždějí hroty a lze na nich sedět, není správné. 

Město se snaží život pobudům v centru znepříjemnit. Mají k tomu přispět kovové zábrany na lavičkách před nádražím, které mají bezdomovcům znemožnit, aby na nich leželi. Tuto úpravu laviček navrhli městské části brněnští strážníci. Jde o poměrně prostý a snadno pochopitelný záměr. Lavičky ve veřejném prostoru by měly sloužit k sezení, nikoliv k přespávání, takže instalací zábran na ty stávající nebo instalací nových, vhodně tvarovaných se dá dosáhnout toho, že lavičky poslouží k tomu, k čemu jsou určeny.  

Lavičky se zábranami nyní v článku v časopisu Respekt, který psal o tažení proti bezdomovcům v evropských městech, postavili na úroveň kovových hrotů na zákoutích v Londýně, nebo lavičkách v Číně. A lidé, kteří třeba přes hlavní brněnské nádraží nejezdí a lavičky se zábranami neviděli, se vyděsili.

„Žádné hroty v Brně nezavádíme, pouze jsme na lavičky u nádraží nechali instalovat zábrany proti ležení jako dočasné opatření, než bude přednádražní prostor v rámci blížící se rekonstrukce vybaven lavičkami novými, takovými, které k ležení svou podstatou příjemné nebudou,“ vysvětlil před časem starosta městské části Libor Šťástka.

Zkušenosti se zábranami na lavičkách jsou podle hlídek městské policie, které slouží v dané lokalitě, velmi kladné. Na lavičkách už opravdu lidé nepoléhávají, naopak opravdu slouží k sezení.

Obavu o to, kam se lidé bez domova přesunou, ale vyjádřila socioložka Martina Dobrovolná. „Stav brněnského nádraží a jeho okolí je jistě smutnou vizitkou města. Je pochopitelné, že se radní snaží situaci změnit. Jimi zvolený způsob ale nic neřeší. Skutečně se tak zvýší bezpečnost obyvatel města i lidí bez domova? Komu se tady pomáhá, kdo je chráněn a před čím?,“ položila otázky socioložka.

Lidé bez domova ale zároveň mohou využít pomoci městské části. Ta ve spolupráci s Armádou spásy nabízí opravené byty v určeném domě bezdomovcům k bydlení a tím možnost návratu do normálního života. A k tomu práci - úklid města v rámci veřejně prospěšných pracovníků, kterých má Brno-střed sedmdesát. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
Komentáře