Reklama
reklama

Hlas Jarmily Černocké už Brňané uslyší jen v tramvajích. Hlasatelka zastávek zemřela

Její hlas provází Brňany v tramvajích každý den. Upozorňuje je, kde jsou a kde mají vystoupit. Hlášení zastávek v tramvajích, trolejbusech a autobusech už lidé berou jako každodenní samozřejmost. Příjemný hlas ve vozidlech městské hromadné dopravy patří bývalé rozhlasové moderátorce Jarmile Černocké. Ta ale minulý týden v pátek zemřela. Dopravní podnik tak nyní bude muset najít člověka, který hlášení kompletně přemluví.

Jarmila Černocká namlouvala všechny zastávky, konečné nebo upozornění na změny tras od roku 2002. „Lidem v dopravním podniku se můj hlas líbil, a tak jsem tuto příjemnou práci dostala,“ vzpomínala sympatická hlasatelka na začátky své kariéry ve vozech městské hromadné dopravy v rozhovoru před sedmi lety.

Natočila více než dva tisíce slov. Každé její slovo se nahrávalo zvlášť. Technici pak hlášení spojovali do celých vět podle potřeby. Jarmila Černocká trolejbusy a tramvajemi cestovala ráda, i když jí ze začátku vadilo poslouchat svůj hlas. „Nebylo příjemné se denně slyšet. Pak jsem to už přestala vnímat,“ uvedla v rozhovoru Černocká.

Dopravní podnik nyní bude muset nechat všechna hlášení přemluvit, uspořádá proto konkurs. „Hlášení se skládá ze slov. Kdyby bylo potřeba doplnit slovo a bylo by namluveno jiným hlasem, neznělo by to dobře,“ říká mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová s tím, že úmrtí Jarmily Černocké všechny velice zasáhlo a mrzí.

„Když bylo potřeba dotočit slovo, nebo větu při výukách, změnách zastávek nebo trasy, paní Černocká byla vždy k dispozici. V poslední době jsme již věděli o její nemoci, takže například speciální hlášení pro výluku v ulici Milady Horákové namluvil pro dopravní podnik redaktor Českého rozhlasu Ivan Holas,“ dodala Hailichová.

Dopravní podnik nyní uvažuje i o tom, jak hlášení, které používá i krajský dopravce Kordis, vylepšit. Například hlasově – na mužský a ženský – rozlišit běžné hlášení zastávek a mimořádné události.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Křik a rány ozývající se z královopolských ulic probudily v pátek kolem třetí hodiny ráno tamní obyvatele a obrátili se na linku 156.
12.08.2018 - 07:34
Komentáře