Reklama
reklama

Hlas Jarmily Černocké už Brňané uslyší jen v tramvajích. Hlasatelka zastávek zemřela

Její hlas provází Brňany v tramvajích každý den. Upozorňuje je, kde jsou a kde mají vystoupit. Hlášení zastávek v tramvajích, trolejbusech a autobusech už lidé berou jako každodenní samozřejmost. Příjemný hlas ve vozidlech městské hromadné dopravy patří bývalé rozhlasové moderátorce Jarmile Černocké. Ta ale minulý týden v pátek zemřela. Dopravní podnik tak nyní bude muset najít člověka, který hlášení kompletně přemluví.

Jarmila Černocká namlouvala všechny zastávky, konečné nebo upozornění na změny tras od roku 2002. „Lidem v dopravním podniku se můj hlas líbil, a tak jsem tuto příjemnou práci dostala,“ vzpomínala sympatická hlasatelka na začátky své kariéry ve vozech městské hromadné dopravy v rozhovoru před sedmi lety.

Natočila více než dva tisíce slov. Každé její slovo se nahrávalo zvlášť. Technici pak hlášení spojovali do celých vět podle potřeby. Jarmila Černocká trolejbusy a tramvajemi cestovala ráda, i když jí ze začátku vadilo poslouchat svůj hlas. „Nebylo příjemné se denně slyšet. Pak jsem to už přestala vnímat,“ uvedla v rozhovoru Černocká.

Dopravní podnik nyní bude muset nechat všechna hlášení přemluvit, uspořádá proto konkurs. „Hlášení se skládá ze slov. Kdyby bylo potřeba doplnit slovo a bylo by namluveno jiným hlasem, neznělo by to dobře,“ říká mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová s tím, že úmrtí Jarmily Černocké všechny velice zasáhlo a mrzí.

„Když bylo potřeba dotočit slovo, nebo větu při výukách, změnách zastávek nebo trasy, paní Černocká byla vždy k dispozici. V poslední době jsme již věděli o její nemoci, takže například speciální hlášení pro výluku v ulici Milady Horákové namluvil pro dopravní podnik redaktor Českého rozhlasu Ivan Holas,“ dodala Hailichová.

Dopravní podnik nyní uvažuje i o tom, jak hlášení, které používá i krajský dopravce Kordis, vylepšit. Například hlasově – na mužský a ženský – rozlišit běžné hlášení zastávek a mimořádné události.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře