Reklama
reklama

Hlas Jarmily Černocké už Brňané uslyší jen v tramvajích. Hlasatelka zastávek zemřela

Její hlas provází Brňany v tramvajích každý den. Upozorňuje je, kde jsou a kde mají vystoupit. Hlášení zastávek v tramvajích, trolejbusech a autobusech už lidé berou jako každodenní samozřejmost. Příjemný hlas ve vozidlech městské hromadné dopravy patří bývalé rozhlasové moderátorce Jarmile Černocké. Ta ale minulý týden v pátek zemřela. Dopravní podnik tak nyní bude muset najít člověka, který hlášení kompletně přemluví.

Jarmila Černocká namlouvala všechny zastávky, konečné nebo upozornění na změny tras od roku 2002. „Lidem v dopravním podniku se můj hlas líbil, a tak jsem tuto příjemnou práci dostala,“ vzpomínala sympatická hlasatelka na začátky své kariéry ve vozech městské hromadné dopravy v rozhovoru před sedmi lety.

Natočila více než dva tisíce slov. Každé její slovo se nahrávalo zvlášť. Technici pak hlášení spojovali do celých vět podle potřeby. Jarmila Černocká trolejbusy a tramvajemi cestovala ráda, i když jí ze začátku vadilo poslouchat svůj hlas. „Nebylo příjemné se denně slyšet. Pak jsem to už přestala vnímat,“ uvedla v rozhovoru Černocká.

Dopravní podnik nyní bude muset nechat všechna hlášení přemluvit, uspořádá proto konkurs. „Hlášení se skládá ze slov. Kdyby bylo potřeba doplnit slovo a bylo by namluveno jiným hlasem, neznělo by to dobře,“ říká mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová s tím, že úmrtí Jarmily Černocké všechny velice zasáhlo a mrzí.

„Když bylo potřeba dotočit slovo, nebo větu při výukách, změnách zastávek nebo trasy, paní Černocká byla vždy k dispozici. V poslední době jsme již věděli o její nemoci, takže například speciální hlášení pro výluku v ulici Milady Horákové namluvil pro dopravní podnik redaktor Českého rozhlasu Ivan Holas,“ dodala Hailichová.

Dopravní podnik nyní uvažuje i o tom, jak hlášení, které používá i krajský dopravce Kordis, vylepšit. Například hlasově – na mužský a ženský – rozlišit běžné hlášení zastávek a mimořádné události.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Komentáře