Reklama
reklama

Hasiči natáhli stovky metrů hadic s vodou z ulice Údolní až na Hrad Špilberk

Brněnští hasiči si ověřili svoji připravenost vypořádat se s požárem v historickém areálu hradu Špilberku. Záměrem taktického cvičení bylo zlikvidovat požár v severním křídle hradu a především prakticky ověřit dálkovou dopravu vody na místo požáru.

Cvičení vyplynulo z aktivní spolupráce brněnských profesionálních hasičů s Muzeem města Brna, které brněnskou dominantu spravuje a stále se snaží zlepšovat její protipožární zabezpečení. Vzhledem k rozlehlosti a uspořádání objektu to není jednoduchý úkol.  

Zásahu se účastnilo osm jednotek jak profesionálních tak dobrovolných hasičů. Do akce se zapojilo celkem čtrnáct cisteren. Část z nich zajišťovala kyvadlovou dopravu vody od nadzemního hydrantu na ulici Údolní. Je to jeden ze 157 brněnských ověřených nadzemních požárních hydrantů, které mají ve své správě Brněnské vodárny a kanalizace. I ty se do cvičení zapojily a aktivně spolupracovaly s přípravou cvičení i v jeho průběhu.

Hasiči natáhli hadicové vedení v řádu stovek metrů a na velké nádvoří hradu se podařilo dostat 2000 litrů vody za minutu. Při organizování pohybu vozidel v poměrně stísněných podmínkách v okolí hradu využil velitel zásahu navigační systém GINA. Díky němu mohl sledovat aktuální polohu cisteren a jejich pohyb mezi nadzemním hydrantem a místem zásahu.

Výsledky cvičení a praktické poznatky budou sloužit k zlepšení taktických postupů při případném zásahu v areálu hradu Špilberku.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře