Reklama
reklama

Hasiči natáhli stovky metrů hadic s vodou z ulice Údolní až na Hrad Špilberk

Brněnští hasiči si ověřili svoji připravenost vypořádat se s požárem v historickém areálu hradu Špilberku. Záměrem taktického cvičení bylo zlikvidovat požár v severním křídle hradu a především prakticky ověřit dálkovou dopravu vody na místo požáru.

Cvičení vyplynulo z aktivní spolupráce brněnských profesionálních hasičů s Muzeem města Brna, které brněnskou dominantu spravuje a stále se snaží zlepšovat její protipožární zabezpečení. Vzhledem k rozlehlosti a uspořádání objektu to není jednoduchý úkol.  

Zásahu se účastnilo osm jednotek jak profesionálních tak dobrovolných hasičů. Do akce se zapojilo celkem čtrnáct cisteren. Část z nich zajišťovala kyvadlovou dopravu vody od nadzemního hydrantu na ulici Údolní. Je to jeden ze 157 brněnských ověřených nadzemních požárních hydrantů, které mají ve své správě Brněnské vodárny a kanalizace. I ty se do cvičení zapojily a aktivně spolupracovaly s přípravou cvičení i v jeho průběhu.

Hasiči natáhli hadicové vedení v řádu stovek metrů a na velké nádvoří hradu se podařilo dostat 2000 litrů vody za minutu. Při organizování pohybu vozidel v poměrně stísněných podmínkách v okolí hradu využil velitel zásahu navigační systém GINA. Díky němu mohl sledovat aktuální polohu cisteren a jejich pohyb mezi nadzemním hydrantem a místem zásahu.

Výsledky cvičení a praktické poznatky budou sloužit k zlepšení taktických postupů při případném zásahu v areálu hradu Špilberku.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Komentáře