Reklama
reklama

Hašek poslanecký mandát složí, zůstane hejtmanem

Jihomoravský hejtman a poslanec za ČSSD Michal Hašek se vzdá poslaneckého mandátu. Zůstane hejtmanem. Oznámil to dnes večer. Ve Sněmovně jej nahradí starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Hašek svým rozhodnutím naplnil slib, který dala ČSSD voličům, že její politici nebudou kumulovat funkce.

Od loňských předčasných parlamentních voleb, v nichž jako hejtman získal také poslanecký mandát, měl Hašek půl roku na to, aby se rozhodl pro jednu z funkcí.

„Bylo to politicky těžké rozhodnutí, ale plně respektuji loňské usnesení ÚVV ČSSD. Každý kdo mě zná, ví, že jsem hrdý jihomoravský patriot a nemohl očekávat jiné rozhodnutí. Budu pracovat na tom, aby se ještě více zvýšil vliv Asociace krajů České republiky na rozhodování, v Praze, aby se z ní stalo společné beranidlo regionů, měst a obcí, které bude prosazovat jejich potřeby a zájmy za každé vlády. Z krajů se musí stát trvale rovnocenný partner vlády, parlamentu i prezidenta. Chystám se v příštích dnech znovu kandidovat na funkci předsedy Asociace krajů ČR na další dva roky,“ uvedl hejtman Hašek.

Z pozice hejtmana se chce zasadit o sjednocení levice. "Chci, aby ČSSD byla vážená a silná strana. Také doufám, že ČSSD dotáhne do konce návrhy hejtmanů na klouzavý mandát a zákaz kumulací více platů," uvedl. 

V Poslanecké sněmovně ho nahradí starosta Znojma Gabrhel, který ale počítá s tím, že starostou zůstane. Vzhledem k podzimním komunálním volbám by se podle Gabrhela změna vedení města nevyplatila.

Předseda Krajského výkonného výboru ČSSD a krajský zastupitel Zdeněk Dufek řekl, že  krajský výkonný výbor vzal rozhodnutí Michala Haška na vědomí a vyjádřil mu naprostou většinou hlasů podporu v kandidatuře na předsedu Asociace krajů ČR. „Doporučili jsme zároveň zákonodárcům podpořit návrh zákona o klouzavém mandátu s tím, že by se pobíral jeden plat za všechny veřejné funkce,“ řekl Zdeněk Dufek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře