Reklama
reklama

Hašek poslanecký mandát složí, zůstane hejtmanem

Jihomoravský hejtman a poslanec za ČSSD Michal Hašek se vzdá poslaneckého mandátu. Zůstane hejtmanem. Oznámil to dnes večer. Ve Sněmovně jej nahradí starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Hašek svým rozhodnutím naplnil slib, který dala ČSSD voličům, že její politici nebudou kumulovat funkce.

Od loňských předčasných parlamentních voleb, v nichž jako hejtman získal také poslanecký mandát, měl Hašek půl roku na to, aby se rozhodl pro jednu z funkcí.

„Bylo to politicky těžké rozhodnutí, ale plně respektuji loňské usnesení ÚVV ČSSD. Každý kdo mě zná, ví, že jsem hrdý jihomoravský patriot a nemohl očekávat jiné rozhodnutí. Budu pracovat na tom, aby se ještě více zvýšil vliv Asociace krajů České republiky na rozhodování, v Praze, aby se z ní stalo společné beranidlo regionů, měst a obcí, které bude prosazovat jejich potřeby a zájmy za každé vlády. Z krajů se musí stát trvale rovnocenný partner vlády, parlamentu i prezidenta. Chystám se v příštích dnech znovu kandidovat na funkci předsedy Asociace krajů ČR na další dva roky,“ uvedl hejtman Hašek.

Z pozice hejtmana se chce zasadit o sjednocení levice. "Chci, aby ČSSD byla vážená a silná strana. Také doufám, že ČSSD dotáhne do konce návrhy hejtmanů na klouzavý mandát a zákaz kumulací více platů," uvedl. 

V Poslanecké sněmovně ho nahradí starosta Znojma Gabrhel, který ale počítá s tím, že starostou zůstane. Vzhledem k podzimním komunálním volbám by se podle Gabrhela změna vedení města nevyplatila.

Předseda Krajského výkonného výboru ČSSD a krajský zastupitel Zdeněk Dufek řekl, že  krajský výkonný výbor vzal rozhodnutí Michala Haška na vědomí a vyjádřil mu naprostou většinou hlasů podporu v kandidatuře na předsedu Asociace krajů ČR. „Doporučili jsme zároveň zákonodárcům podpořit návrh zákona o klouzavém mandátu s tím, že by se pobíral jeden plat za všechny veřejné funkce,“ řekl Zdeněk Dufek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře