Reklama
reklama

Hašek poslanecký mandát složí, zůstane hejtmanem

Jihomoravský hejtman a poslanec za ČSSD Michal Hašek se vzdá poslaneckého mandátu. Zůstane hejtmanem. Oznámil to dnes večer. Ve Sněmovně jej nahradí starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Hašek svým rozhodnutím naplnil slib, který dala ČSSD voličům, že její politici nebudou kumulovat funkce.

Od loňských předčasných parlamentních voleb, v nichž jako hejtman získal také poslanecký mandát, měl Hašek půl roku na to, aby se rozhodl pro jednu z funkcí.

„Bylo to politicky těžké rozhodnutí, ale plně respektuji loňské usnesení ÚVV ČSSD. Každý kdo mě zná, ví, že jsem hrdý jihomoravský patriot a nemohl očekávat jiné rozhodnutí. Budu pracovat na tom, aby se ještě více zvýšil vliv Asociace krajů České republiky na rozhodování, v Praze, aby se z ní stalo společné beranidlo regionů, měst a obcí, které bude prosazovat jejich potřeby a zájmy za každé vlády. Z krajů se musí stát trvale rovnocenný partner vlády, parlamentu i prezidenta. Chystám se v příštích dnech znovu kandidovat na funkci předsedy Asociace krajů ČR na další dva roky,“ uvedl hejtman Hašek.

Z pozice hejtmana se chce zasadit o sjednocení levice. "Chci, aby ČSSD byla vážená a silná strana. Také doufám, že ČSSD dotáhne do konce návrhy hejtmanů na klouzavý mandát a zákaz kumulací více platů," uvedl. 

V Poslanecké sněmovně ho nahradí starosta Znojma Gabrhel, který ale počítá s tím, že starostou zůstane. Vzhledem k podzimním komunálním volbám by se podle Gabrhela změna vedení města nevyplatila.

Předseda Krajského výkonného výboru ČSSD a krajský zastupitel Zdeněk Dufek řekl, že  krajský výkonný výbor vzal rozhodnutí Michala Haška na vědomí a vyjádřil mu naprostou většinou hlasů podporu v kandidatuře na předsedu Asociace krajů ČR. „Doporučili jsme zároveň zákonodárcům podpořit návrh zákona o klouzavém mandátu s tím, že by se pobíral jeden plat za všechny veřejné funkce,“ řekl Zdeněk Dufek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře